Blog
Sprężenie kablami
W artykule znajdziesz:
Sprężenie kablami
Sprężenie kablami, strunami pojedynczymi i splotami lub wkładkami ze stali wysokowartościowej ma miejsce głównie w dolnym pasie kratownic, a niekiedy również w rozciąganych krzyżulcach. Ze względu na mały przekrój tych elementów naprężenia w nich przy sprężeniu kablowym należy sprawdzać po potrąceniu otworów na kable.
Należy dążyć, by ostateczna siła sprężająca (po potrąceniu strat) powodowała powstanie w przekrojach elementów naprężeń ściskających. Jest to szczególnie ważne w dolnych pasach kratownic składanych z segmentów, gdzie zaprawa w stykach nie gwarantuje przejmowania jakichkolwiek naprężeń rozciągających. Elementy sprężone, na ogół o dużej długości, muszą być zbrojone prętami przeciwskurczowymi i montażowymi w ilości przynajmniej 0,2% przekroju betonu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Niezależnie od obliczenia kratownic sprężonych na obciążenia eksploatacyjne (przy eksploatacyjnym schemacie podparcia) muszą być one dodatkowo obliczone na warunki transportu i montażu.
Należy tu dążyć do takiego skonstruowania oparcia kratownic podczas transportu oraz podwieszenia podczas montażu, aby w tych fazach ich pracy nie powstały w prętach siły większe od maksymalnych sił, występujących w fazie eksploatacji.
Konstrukcje łukowe występują w budownictwie przemysłowym najczęściej jako elementy przekryć hal o dużych rozpiętościach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zależnie od potrzeb, uwarunkowanych technologią zakładu, łukowe przekrycia hal przemysłowych i magazynów opierają się na słupach lub same stanowią przekrycia bezsłupowe.
W pierwszym przypadku poziome składowe reakcji łuku (rozpór) są przejmowane przez ściągi lub odpowiednio sztywne układy ramowe przybudówek hal.
W drugim przypadku, rozpór zostaje przeniesiony na grunt przez odpowiednio ukształtowane fundamenty. Nierzadko jednak, w przypadku słabego podłoża gruntowego lub płytkiego posadowienia hali, zachodzi potrzeba stosowania ściągów (uprawnienia budowlane).
Siła podłużna
Łuki występujące w przekryciach budowli przemysłowych można podzielić na dwie podstawowe grupy:
a) ustroje łukowo-żebrowe,
b) sklepienia.
Każdej z tych grup towarzyszą specyficzne zagadnienia kształtowania i obliczania, różne są także zagadnienia wykonawcze (program egzamin ustny).
W przypadku występowania wyłącznie ciągłych obciążeń stałych, oś łuku statycznie wyznaczalnego, tj. trójprzegubowego, może być tak ukształtowana,
aby łuk nie podlegał zginaniu.
W łukach statycznie niewyznaczalnych wpływy różnych zjawisk fizycznych (zmiana temperatury, nierównomierne obciążenie wiatrem itp.) występujących oprócz obciążeń zawsze powodują zginanie łuku. Niemniej, osie łuków statycznie niewyznaczalnych powinny być kształtowane tak, jak w przypadku łuku trójprzegubowego - w sposób maksymalnie eliminujący zginanie (opinie o programie).
Tak ukształtowane łuki nazywamy łukami o racjonalnych kształtach osi.
Przy działaniu na łuk pionowych, ciągłych obciążeń stałych oś łuku o kształcie racjonalnym powinna być ukształtowana w sposób odpowiadający przebiegowi wykresu momentów zginających, obliczonych jak dla belki swobodnie podpartej.
Postępując odwrotnie, dla dowolnej krzywej można określić pionowe obciążenie ciągłe nie powodujące zginania w łuku trójprzegubowym.
Przypadek szczególny zachodzi wówczas, gdy promień krzywizny jest stały, tzn. łuk jest odcinkiem koła.
Istnieją liczne prace związane z kształtowaniem osi łuków, które szerzej omawiają to zagadnienie (segregator aktów prawnych). Tablice zawarte w pracach ułatwiają projektowanie łuków o racjonalnych kształtach osi.
Obliczenia statyczne łuków wykonuje się w oparciu o znane metody mechaniki budowli. W niniejszym rozdziale podano jedynie te specyficzne problemy obliczeniowe, które są charakterystyczne dla łuków żelbetowych.
Sposoby kształtowania osi łuków prowadzące do wyrównania naprężeń w przekroju łuku można określić mianem wytrzymałościowego kształtowania łuku.
Jednakże o ostatecznym kształcie osi łuku decydują także i inne względy. Np. luki z elementów prefabrykowanych są często projektowane jako kołowe, gdyż wówczas poszczególne elementy mają ten sam kształt, a najczęściej także i identyczne zbrojenie. Decydują tu zatem nie względy wytrzymałościowe, lecz technologiczne. Poza tym wyrównanie naprężeń w łuku nie decyduje jeszcze o ogólnej ilości wbudowanego materiału. Jest ona zależna od wytrzymałości materiału oraz od stosunku strzałki łuku do rozpiętości (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32