Blog

Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 2
28.11.2022

Sprężyste obrączki kołnierzy

W artykule znajdziesz:

Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 3
Sprężyste obrączki kołnierzy

Woda dostaje się do leja przez pokrywę (z wierzchu) lub przez szczeliny między żeberkami nasady (z boku). Na otwór leja właściwego nałożony jest grzybek (na obwodzie żeberka z wąskimi szczelinami, u góry wklęsła pokrywa z małymi otworkami), który chroni przed przedostawaniem się do rury spustowej części stałych. Na spust leja nasadzona jest obręcz podtrzymująca połączona z konstrukcją budynku. Pomiędzy spust leja i mufę rury spustowej wstawiony jest kompensator (rura zakończona kołnierzem). Pierścień i sprężyste obrączki kołnierzy gwarantują docisk kompensatora do spustu leja przy możliwych przesunięciach pionowych tych elementów (program uprawnienia budowlane na komputer).

W budynkach niższych (do 13 kondygnacji) stosuje się opisane urządzenie bez kompensatora, przy czym spust leja obsadzony jest wprost w mufie rury spustowej. Prostszą konstrukcję leja spływowego. Składa się on z właściwego leja żeliwnego ze spustem i z pokrywy żeliwnej z otworkami z boku i z góry, nasadzonej na lej za pomocą żeber. Do wnętrza leja włożony jest stożek z blachy z otworkami zatrzymującymi zanieczyszczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Poszerzoną część stożka układa się na papie przyklejonej do betonu, z wierzchu zaś okrywa się go blachą ołowianą lub cynkową obrobioną w kształt stożka i przyklejoną lepikiem do papy wodoszczelnej pokrycia. Pokrywa obsypana jest zatrzymującym piasek żwirem. Inne rozwiązania leja spływowego. Mury ogniochronne, podobnie jak występujące ponad powierzchnię dachu elementy (gzymsy wieńczące, podokienniki, attyki, ławy kominiarskie, kominy, włazy dachowe, wywietrzniki), zabezpiecza się blachą, cegłami, dachówką i płytami azbestowymi (uprawnienia budowlane).

Mury ogniotrwałe można pokryć blachą (odcinkami pozostałymi z montażu pokrycia) od strony dachu i z wierzchu (program egzamin ustny). Przy dachu krytym blachą boczną płaszczyznę muru pokrywa się zginając od góry skrajne arkusze, przy innym pokryciu pasem blachy. Blachę tę łączy się z pokryciem bocznym na rąbek pojedynczy. Od zewnątrz zakańcza się blachę okapnikiem wzmocnionym blachą usztywniającą.

Ławy kominiarskie

Mur można też zabezpieczać warstwą cegieł ułożonych na rąb z nadwieszeniem obustronnym 6 cm. Muruje się je na szczelnej zaprawie cementowej; przy spadku dachu powyżej 10% w układzie cegieł poziomym, a przy spadku mniejszym w układzie poprzecznym z pochyleniem 10% (opinie o programie).

Wierzch muru zabezpiecza się też dachówką na zaprawie cementowo-wapiennej. Przy spadkach dachu poniżej 10% układa się ją z pochyleniem poprzecznym co najmniej 10%, a przy większych spadkach w przekroju poprzecznym poziomo. Szwy dachówek podłużnych spoinuje się. Kalenice przykrywa się gąsiorami. Do zabezpieczenia murów stosuje się także płytki azbestowe o wymiarach 20×40 cm na zaprawie cementowo-wapiennej. Są one na obie strony muru nadwieszone na szerokość 3 cm. Łączy się je na nakładkę co 5 cm (segregator aktów prawnych).

Włazy wykonuje się jako obramowania wystające na ok. 15 - 20 cm ponad płaszczyznę dachu, przykryte klapą. Wymiar otworu w świetle wynosi przeważnie 70 x 70 cm. Klapę wykonuje się z desek grubości 25 mm, połączonych od spodu dwiema łatami o wymiarach 50 x 50 mm lub 30 x 50 mm. Pokrywa włazu obijana jest blachą cynkową lub ocynkowaną. Obramowanie otacza się blachą kołnierzową. Gdy dach kryty jest papą, między jej dwie warstwy wsuwa się blachę kołnierzową, a następnie przybija się ją do listwy trójkątnej, a z wierzchu do obrzeża. Przy dachu blaszanym połączenie kołnierza z pokryciem lutuje się. W dachach krytych dachówką obudowę włazu obrabia się blachą tak jak kołnierz wokół komina (promocja 3 w 1).

Ławy kominiarskie, wykonywane z suchych, odpowiednio zaimpregnowanych desek grubości 50 mm, mają przeważnie szerokość min. 35 cm. Zwykle stanowią ją dwie deski w odstępie do 3 cm, usztywnione od spodu łatami i oparte na krokwi na podpórkach z blachy ocynkowanej. Podpórki wbite są na odcinkach poziomych łat co 2 m, na odcinkach pochyłych zaś co 1 m. Na odcinkach pochyłych na ławy powinny być nabite co 40 cm łaty.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 8 Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 9 Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 10
Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 11
Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 12 Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 13 Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 14
Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tufy wulkaniczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami