Blog

Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
28.10.2021

Sprężyste odkształcenie materiału

W artykule znajdziesz:

Sprężyste odkształcenie materiału

Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Sprężyste odkształcenie materiału

Sprężyste odkształcenie materiału pala na jego długości swobodnej (tzn. wystającej z gruntu) s’, przy czym E - moduł sprężystości materiału pala, zaś F jego przekrój (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli pale są całkowicie zagłębione w gruncie, wówczas s’ = 0 i drugi człon odpada. Gdy pale są słupowe i przenoszą całe obciążenie na ostrze oparte na (praktycznie) sztywnej skale, wówczas pierwszy człon odpada, a zamiast s’ należy wstawiać pełną długość pala.

Wzór jest ważny przy nabrzeżach, w których pale ustawione są jarzmowo (w jednej płaszczyźnie z ewentualnym żebrem płyty). Gdy pale ustawione są mijankowo, należy uwzględnić ugięcie płyty w kierunku osi wzdłużnej nabrzeża (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gdy chodzi nie o pale rozstawione w pewnych odstępach, lecz o palisadę (albo ściankę szczelną), wówczas obowiązuje ten sam wzór, z tym tylko, że w mianowniku współczynnik 192 należy zastąpić współczynnikiem 384.

Smorodyński zwraca uwagę na to, że pomijanie wpływu ugięcia płyty (czy belki wzdłużnej) w obliczeniach jest niewłaściwe, gdyż wpływ ten może się objawić różnicami w momentach zginających w płycie do 200% i więcej, a w siłach w palach do 60% - uwzględnienie zaś tego wpływu nie stanowi zwykle szczególnego utrudnienia obliczeń (uprawnienia budowlane).
Tok obliczania nabrzeża płytowego metodą Smorodyńskiego jest następujący:
- wyznaczyć siły zewnętrzne i ustalić geometryczne wymiary elementów nabrzeża (jedną z metod przybliżonych, np. Culmanna);
- wyznaczyć wartości współczynników C w zależności od wielkości przewidywanych na podstawie przybliżonego obliczenia obciążeń dopuszczalnych;
- wyznaczyć dla każdego pala współczynniki sprężystej ich podatności;
- wyznaczyć przesunięcia podpór e za pomocą wzoru (8.118) ze wstawieniem wyrażeń; na przesunięcia podpór otrzyma się wielomiany będące funkcjami niewiadomych momentów podporowych;
- zestawić dla każdej pary sąsiednich przęseł równanie trzech momentów, wstawiając wartości kątów /%„ i oraz wyrażenia na przesunięcia podpór;
- rozwiązać uzyskany układ równań, otrzymując podporowe momenty zginające;
- wyznaczyć reakcje na pale i siły w palach;
- wyznaczyć momenty przęsłowe i siły poprzeczne w płycie potrzebne do jej zwymiarowania (program egzamin ustny).

Wyznaczanie wszelkich współczynników

Tok obliczenia najlepiej ująć w tabeli.
Podane wzory obowiązują dla płyt poziomych, prostolinijnych. W pracy swej Smorodyński rozpatruje również nabrzeża z nadbudową łamaną oraz piętrową i kratową.
Należy zauważyć, że metoda nadaje się również do obliczenia nabrzeży z płytą sztywną.
Ponieważ moment bezwładności płyty w tym wypadku jest równy nieskończoności, dlatego podstawowe równanie trzech momentów upraszcza się do postaci:
Wyznaczanie wszelkich współczynników podatności pali pozostaje bez zmian (opinie o programie).

W wyrażeniach na wartość przesunięć podpór niewiadome momenty podporowe występują również; dlatego też zestawiając równania dla każdej pary sąsiednich przęseł otrzymuje się, podobnie jak poprzednio, taką liczbę równań, jaka jest potrzebna do wyznaczenia tych momentów. Dalszy tok obliczenia jest podobny do poprzedniego, z tym że oblicza się jedynie siły w palach (segregator aktów prawnych).
Przedstawiona metoda opiera się na założeniu, że płyta jest belką ciągłą na sprężystych podporach. Zakłada ona zatem milcząco, że pale połączone są z płytą przegubowo.

Smorodyński podaje również sposób ewentualnego uwzględnienia utwierdzenia pali w płycie, chociaż uważa, że nie będzie to potrzebne. Otrzymuje się wówczas nieznaczne zmniejszenie sił w palach, a powstające momenty zginające w palach są zwykle o wiele mniejsze od tych momentów, jakie pale zdolne są przenieść, ponieważ pale żelbetowe wymiaruje się na momenty zginające występujące w czasie transportu, a te są znacznie większe od tych, jakie w zwykłych warunkach otrzymuje się z obliczeń uwzględniających utwierdzenie pali w nadbudowie (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warunki zimowe uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami