Blog

Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 2
03.01.2022

Sprzęganie dużego koła zębatego

W artykule znajdziesz:

Sprzęganie dużego koła zębatego
Sprzęganie dużego koła zębatego

Sprzęganie dużego koła zębatego 6 z bębnem 1 odbywa się przez przesunięcie w prawo bębna za pomocą dźwigni 10, która zakończona jest nakrętką 11 osadzoną na nagwintowanym końcu 9 wału. Jeśli dźwignię 10 obrócimy o mały kąt, wówczas bęben 1 przesunie się ku dużemu kołu zębatemu 6, a koliste wgłębienie w tarczy wciśnięte zostanie na klocki drewniane 7 osadzone na kole 6; w ten sposób bęben 1 zacznie się obracać nawijając linę i w efekcie następuje podniesienie zawieszonego na linie ładunku (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy pokręceniu dźwigni 10 o mały kąt w kierunku odwrotnym następuje przesunięcie bębna linowego w lewo, rozłączenie sprzęgła ciernego i zatrzymanie bębna. Wciągarki mechaniczne wyposażone są zazwyczaj w hamulce taśmowe.

Działanie tego typu hamulca polega na dociskaniu taśmy hamulcowej 8 do tarczy hamulcowej 1 osadzonej swobodnie na wale 7 bębna linowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na tym samym wale osadzony jest na stałe bęben linowy oraz koło zapadkowe 2, przy czym zapadki 3 dociskane są do koła zapadkowego za pomocą sprężyn 5. Trzpienie 6 zapadek osadzone są sztywno w tarczy hamulcowej 7. W czasie podnoszenia ładunku bęben i koło zapadkowe obracają się razem, natomiast tarcza hamulcowa wraz z zapadkami 3, zaciśniętą taśmą hamulcową 8 obciążoną ciężarem 4, pozostaje w spokoju. W tym czasie zapadki skaczą po kolezapadkowym. Natomiast gdy silnik zostanie wyłączony lub wyłączone sprzęgło łączące duże koło zapadkowe z bębnem, wówczas zapadki wejdą w zęby koła zapadkowego i uniemożliwią opadnięcie podnoszonego ciężaru (uprawnienia budowlane).

Wciągarki z przekładnią cierną odznaczają się dość znaczną prędkością nawijania liny na bęben (np. 33 m/min przy wciągarce typu 1203), dlatego nadają się w szczególności do podnoszenia ładunków o nieznacznym ciężarze, lecz masowych. Natomiast nie mogą być stosowane do podnoszenia ładunków ciężkich poprzez wielokrążki ze względu na rozłączalne połączenie między silnikiem a bębnem wciągarki (program egzamin ustny).

Wciągarki elektryczne

Budowane są również wciągarki z podwójną przekładnią cierną (opinie o programie). Wciągarki elektryczne z przekładniami zębatymi zazwyczaj bywają budowane jako nawrotne, bęben lub bębny w tego rodzaju wciągarkach obracają się w jednym kierunku przy podnoszeniu ładunku i w kierunku odwrotnym przy opuszczaniu go. Zmianę kierunku obrotów uzyskuje się przez zmianę kierunku obrotów silnika. Wciągarki nawrotne wyposażone są w automatyczne hamulce elektryczne, które przy włączaniu silnika do sieci zwalniają (luzują) nacisk taśmy hamulcowej, a przy wyłączaniu dopływu prądu do silnika zaciskają ją. Wreszcie jeszcze jedną zaletą wciągarek nawrotnych jest możność regulowania prędkości podnoszenia i opuszczania ciężaru, co szczególnie przy pracach montażowych ma znaczenie podstawowe (segregator aktów prawnych).

Wciągarki z napędem mechanicznym budowane są z jednym, dwoma i trzema bębnami. Stosowane bywają również wciągarki z dwoma bębnami głównymi i 2 bębnami pomocniczymi, np. przy żurawiu masztowym linowym, przy czym jeden z dwu głównych bębnów służy do podnoszenia ładunków, drugi do zmiany położenia wysięgnika, a dwa bębny pomocnicze do obrotu masztu żurawia.

Zasady instalowania wciągarek na placach budowy i ich pracy. Wyboru właściwej wciągarki dla różnych potrzeb budowy należy dokonywać wzależności od wielkości podnoszonego ciężaru oraz rodzaju zastosowanego wielokrążka powodującego, jak wiadomo, zmniejszenie siły w linie zbiegającej z wielokrążka, a nawijanej na bęben wciągarki (promocja 3 w 1).

Z reguły dla podnoszenia ładunków o ciężarze 20-50 T wystarczy przy stosowaniu wielokrążka użyć wciągarki o udźwigu 5 T, dla ładunków o ciężarze od 10 do 20 T - wciągarki o udźwigu 3 T i wreszcie dla ładunków o ciężarze poniżej 10 T wystarczy użyć wciągarki o udźwigu 2 T.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 7 Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 8 Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 9
Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 10
Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 11 Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 12 Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 13
Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Programowe postawienie hasła zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami