Blog
Sprzęt bezpieczeństwa
W artykule znajdziesz:
Pracodawca lub jego przedstawiciel powinien wszystkimi dostępnymi sobie sposobami zapewnić rzeczywiste używanie ich przez pracownika. W tym przypadku pas lub szelki bezpieczeństwa muszą mieć wystarczającą wytrzymałość i uniemożliwiać swobodny spadek na drodze większej niż jeden metr. Może być dopuszczony spadek z większej wysokości tylko wtedy, jeśli warunki zastosowania i właściwości sprzętu ograniczają skutki spadku do takich, jakie mogą zajść przy spadku z wysokości jednego metra (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przepisy te zostały powtórzone przez Rejonową Kasę Ubezpieczeń Społecznych w Paryżu w „Poradach technicznych dotyczących zapobiegania wypadkom przy pracy, przy montażu i wznoszeniu konstrukcji metalowych” i w komentarzu technicznym do rozporządzenia z 24 stycznia 1961 dotyczącego środków zabezpieczeń stosowanych na budowach.
Sprzęt bezpieczeństwa składa się z:
- pasa ze skóry lub z tkaniny konopnej z szelkami lub bez nich,
- liny kotwiącej, różnej długości, na ogół wykonanej z surowego sznura konopnego jakości A, o wytrzymałości na zerwanie 1200 kG (NF G 36-001), średnicy 12 mm, wyposażonej w zaczep karabinkowy,
- ewentualnie z gładkiej liny o średnicy 16 mm o cechach omawianych niżej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pas bezpieczeństwa może być zastąpiony szelkami bezpieczeństwa, umieszczonymi pod pachami. Szelki te zostały przyjęte przez Zawodową Organizację Zabezpieczenia Budownictwa i Robót Publicznych oraz przez Związek Dekarzy oraz Izbę Związkową Pokryć Dachowych w Paryżu.
Na podstawie licznych doświadczeń z pasami wyposażonymi w sznur konopny, stwierdzono, że przy swobodnym spadku ciężaru 90 kG z wysokości 0,75 m w pasie powstaje siła rzędu 1000 kG (uprawnienia budowlane).
Przepisy bezpieczeństwa wydane przez Międzynarodowe Biuro Pracy dla zakładów przemysłowych, wymagają, aby pasy bezpieczeństwa, zaczepy i liny kotwiące miały wytrzymałość na rozerwanie nie niższą niż 1150 kG.
Jest oczywiste, że w celu zmniejszenia siły uderzenia należy użyć liny o dobrym współczynniku wydłużenia. Międzynarodowe Biuro Pracy doradza używać liny z manilli. Pewien typ włókna produkcji amerykańskiej, tzw. unylon może wydłużać się do 400% (program egzamin ustny).
Wykorzystanie układów amortyzujących
Wykorzystanie układów amortyzujących może dać dobre efekty. Ujemną ich cechą jest zajmowanie większej przestrzeni oraz dodatkowy ciężar (opinie o programie).
Użycie pasa bezpieczeństwa. Robotnik montujący rusztowanie czuje się na ogół skrępowany pasem bezpieczeństwa. Odnosi on wrażenie, że jego ruchy są skrępowane i pas wzbudza w nim więcej niepokoju niż zaufania. Dlatego też dekret z 9 sierpnia 1925 r. został mądrze zredagowany, przewidując danie robotnikom do dyspozycji pasów bezpieczeństwa bez przymusu posługiwania się nimi. Dekret z 24 stycznia (art. 15) podaje, że pas bezpieczeństwa powinien być używany tylko w przypadku prac specjalnych i krótkotrwałych (segregator aktów prawnych). Należy więc przestrzegać następujących zasad:
- Punkt zaczepienia liny kotwiącej powinien się znajdować możliwie wysoko nad poziomem pasa, aby w razie upadku maksymalnie wykorzystać sprężystość liny.
- Punkt zaczepienia powinien być umieszczony możliwie najbliżej linii pionowej przechodzącej przez miejsce pracy robotnika.
- Część swobodnie zwisającej liny znajdująca się poniżej pasa bezpieczeństwa powinna być możliwie najkrótsza w danych warunkach pracy, ale nigdy nie może przekroczyć długości jednego metra.
Przykładowo podajemy przypadek, gdy robotnik pracuje na wysokości na rusztowaniu w punkcie C. Przykład, gdy punkt zaczepienia liny znajduje się zbyt nisko (promocja 3 w 1). Robotnik pracuje zbyt daleko od linii pionowej przechodzącej przez punkt zaczepienia. Gdyby robotnik w tym przypadku stracił równowagę, spadłby z wysokości ok. 2 m, szarpnięcie liny byłoby bardzo silne, robotnik zawisłby, niebezpiecznie się kołysząc.
Przedstawiono przypadek, gdy punkt zaczepienia i długość liny kotwiącej zostały ustalone poprawnie. Wysokość spadku nie przekracza jednego metra i robotnik może się łatwo podciągnąć.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32