Blog

29.12.2021

Sprzęt bezpieczeństwa

W artykule znajdziesz:

Sprzęt bezpieczeństwa
Sprzęt bezpieczeństwa

Pracodawca lub jego przedstawiciel powinien wszystkimi dostępnymi sobie sposobami zapewnić rzeczywiste używanie ich przez pracownika. W tym przypadku pas lub szelki bezpieczeństwa muszą mieć wystarczającą wytrzymałość i uniemożliwiać swobodny spadek na drodze większej niż jeden metr. Może być dopuszczony spadek z większej wysokości tylko wtedy, jeśli warunki zastosowania i właściwości sprzętu ograniczają skutki spadku do takich, jakie mogą zajść przy spadku z wysokości jednego metra (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przepisy te zostały powtórzone przez Rejonową Kasę Ubezpieczeń Społecznych w Paryżu w „Poradach technicznych dotyczących zapobiegania wypadkom przy pracy, przy montażu i wznoszeniu konstrukcji metalowych” i w komentarzu technicznym do rozporządzenia z 24 stycznia 1961 dotyczącego środków zabezpieczeń stosowanych na budowach.

Sprzęt bezpieczeństwa składa się z:

  • pasa ze skóry lub z tkaniny konopnej z szelkami lub bez nich,
  •  liny kotwiącej, różnej długości, na ogół wykonanej z surowego sznura konopnego jakości A, o wytrzymałości na zerwanie 1200 kG (NF G 36-001), średnicy 12 mm, wyposażonej w zaczep karabinkowy,
  • ewentualnie z gładkiej liny o średnicy 16 mm o cechach omawianych niżej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pas bezpieczeństwa może być zastąpiony szelkami bezpieczeństwa, umieszczonymi pod pachami. Szelki te zostały przyjęte przez Zawodową Organizację Zabezpieczenia Budownictwa i Robót Publicznych oraz przez Związek Dekarzy oraz Izbę Związkową Pokryć Dachowych w Paryżu.

Na podstawie licznych doświadczeń z pasami wyposażonymi w sznur konopny, stwierdzono, że przy swobodnym spadku ciężaru 90 kG z wysokości 0,75 m w pasie powstaje siła rzędu 1000 kG (uprawnienia budowlane).

Przepisy bezpieczeństwa wydane przez Międzynarodowe Biuro Pracy dla zakładów przemysłowych, wymagają, aby pasy bezpieczeństwa, zaczepy i liny kotwiące miały wytrzymałość na rozerwanie nie niższą niż 1150 kG.

Jest oczywiste, że w celu zmniejszenia siły uderzenia należy użyć liny o dobrym współczynniku wydłużenia. Międzynarodowe Biuro Pracy doradza używać liny z manilli. Pewien typ włókna produkcji amerykańskiej, tzw. unylon może wydłużać się do 400% (program egzamin ustny).

Wykorzystanie układów amortyzujących

Wykorzystanie układów amortyzujących może dać dobre efekty. Ujemną ich cechą jest zajmowanie większej przestrzeni oraz dodatkowy ciężar (opinie o programie).

Użycie pasa bezpieczeństwa. Robotnik montujący rusztowanie czuje się na ogół skrępowany pasem bezpieczeństwa. Odnosi on wrażenie, że jego ruchy są skrępowane i pas wzbudza w nim więcej niepokoju niż zaufania. Dlatego też dekret z 9 sierpnia 1925 r. został mądrze zredagowany, przewidując danie robotnikom do dyspozycji pasów bezpieczeństwa bez przymusu posługiwania się nimi. Dekret z 24 stycznia (art. 15) podaje, że pas bezpieczeństwa powinien być używany tylko w przypadku prac specjalnych i krótkotrwałych (segregator aktów prawnych). Należy więc przestrzegać następujących zasad:

  • Punkt zaczepienia liny kotwiącej powinien się znajdować możliwie wysoko nad poziomem pasa, aby w razie upadku maksymalnie wykorzystać sprężystość liny.
  • Punkt zaczepienia powinien być umieszczony możliwie najbliżej linii pionowej przechodzącej przez miejsce pracy robotnika.
  • Część swobodnie zwisającej liny znajdująca się poniżej pasa bezpieczeństwa powinna być możliwie najkrótsza w danych warunkach pracy, ale nigdy nie może przekroczyć długości jednego metra.

Przykładowo podajemy przypadek, gdy robotnik pracuje na wysokości na rusztowaniu w punkcie C. Przykład, gdy punkt zaczepienia liny znajduje się zbyt nisko (promocja 3 w 1). Robotnik pracuje zbyt daleko od linii pionowej przechodzącej przez punkt zaczepienia. Gdyby robotnik w tym przypadku stracił równowagę, spadłby z wysokości ok. 2 m, szarpnięcie liny byłoby bardzo silne, robotnik zawisłby, niebezpiecznie się kołysząc.

Przedstawiono przypadek, gdy punkt zaczepienia i długość liny kotwiącej zostały ustalone poprawnie. Wysokość spadku nie przekracza jednego metra i robotnik może się łatwo podciągnąć.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami