Blog

22.04.2021

Średni zapas bieżący

W artykule znajdziesz:

Średni zapas bieżący

Średni zapas bieżący

Mówiliśmy już o tym, że w każdym procesie produkcyjnym zapasy materiałów są niezbędne, zapewniają one bowiem ciągłość wykonywania zadań produkcyjnych. Zapasy te powinny się jednak kształtować na poziomie uzasadnionym. Zapasy materiałowe składają się z dwóch zasadniczych części (program uprawnienia budowlane na komputer).
Część zmienna, czyli zapas bieżący.
Część stała, czyli zapas rezerwowy albo interwencyjny. Składa się on z rezerwy przewidzianej na wypadek nierównomiernej wydajności oraz z rezerwy przewidzianej na wypadek nierównomierności dostaw.

Największy zapas bieżący równa się wielkości zużycia materiałów między dwiema dostawami. Swoje maksimum osiąga on bezpośrednio po dostawie, a przed dostawą następna wielkość jego spada do zera. Jeżeli np. na jakiejś budowie dzienne zużycie cegły wynosi 30 000 sztuk, a dostawy odbywają się co 14 dni, to wielkość jednorazowej dostawy (maksymalny zapas bieżący) powinna wynosić 30 000 x 14 = 420 000 sztuk. Zapas ten będzie się oczywiście stale zmniejszał aż do zera (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W następnych dniach wyniesie: 390 000 sztuk, 360 000 sztuk, 330 000 sztuk itd. Średni zapas bieżący wyniesie więc w sztukach 420 000 : 2 = 210 000, w dniach 14 : 2 = 7 dni.

Gdyby praca na budowie była równomierna i gdyby dostawy odbywały się w dokładnie ustalonych terminach, wówczas wystarczyłby tylko zapas bieżący (uprawnienia budowlane). Ponieważ jednak w pewnych okresach tempo pracy może wzrosnąć, niezbędna jest pewna stała Przedsiębiorstwa budowlane zawierają ze swymi dostawcami materiałów długotrwałe umowy.
Jeżeli w umowie z góry nie określono dokładnych terminów dostaw, każdorazowa dostawa materiałów odbywa się na podstawie zamówienia.

Zamówienia sporządzane są na specjalnych formularzach. Podaje się w nich rodzaj i ilość zamawianego towaru, termin dostawy oraz ceny według obowiązujących cenników. Należy również wskazać warunki wysyłki i odbioru, adres zamawiającego, miejsce dostawy, warunki płatności i ubezpieczenia. W ciągu 14 dni od daty zamówienia dostawca powinien wysłać potwierdzenie zamówienia, również na specjalnym formularzu (program egzamin ustny).

Szczegółowe sprawdzenie ilości

Jeżeli zamówionej dostawy, w części lub w całości nie może zrealizować lub gdy realizuje ją na innych warunkach, powinien jednocześnie zawiadomić o tym zamawiającego.
Po wysłaniu towaru dostawca przesyła zamawiającemu zawiadomienie wysyłkowe, w którym podaje ilość i datę wysłania towaru, dane o opakowaniu oraz rodzaj środka transportowego, użytego do jego przewozu.

Jeżeli towar wysłano koleją, to odbiór towaru odbywać się może tylko przez specjalnie uprawnionego pracownika jednostki zamawiającej na podstawie listu przewozowego i załączonej do niego specyfikacji. Odbierający obowiązany jest sprawdzić, w obecności pracownika kolejowego, zgodność ilości i jakości przesyłki ze specyfikacją. W przypadku stwierdzenia niezgodności sporządza się odpowiedni protokół (opinie o programie).
Szczegółowe sprawdzenie ilości i jakości materiałów odbywa się już w magazynie lub na placu składowym odbiorcy w ciągu 4 dni od daty otrzymania materiałów. W razie stwierdzenia usterek, spisuje się komisyjnie protokół, przy udziale przedstawiciela dostawcy. Jest on podstawą do sporządzania reklamacji.

Rozliczenie z dostawcą odbywa się na podstawie specjalnego dokumentu zwanego fakturą. W fakturze dostawca powołuje się na numer otrzymanego zamówienia oraz dowody wysyłki, podaje dokładną specyfikację materiałów, ich ceny oraz ogólną sumę należności (segregator aktów prawnych). Dopiero po zapłaceniu przez odbiorcę należnej sumy dostawca przesyła mu rachunek, który jest potwierdzeniem zapłaty. Materiały o dużej objętości i stosunkowo małej wartości jednostkowej przechowywane są na placu budowy - na otwartym powietrzu.

Cement w workach, wapno palone, gips oraz materiały o małej objętości, lecz dużej wartości jednostkowej, przechowywane są w magazynach. Przyjmowaniem, przechowywaniem i wydawaniem tych materiałów zajmują się specjalni pracownicy zwani magazynierami. Szczególną ich troską jest ochrona powierzonych im materiałów i przedmiotów przez właściwe przechowywanie i konserwację (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami