Blog

Układ instalacji zdjęcie nr 2
13.03.2021

Średnia arytmetyczna

W artykule znajdziesz:

Średnia arytmetyczna

Układ instalacji zdjęcie nr 3
Średnia arytmetyczna

Średnia arytmetyczna wytrzymałości sześciu połówek stanowi wytrzymałość zaprawy na ściskanie. Jeżeli jeden z wyników różni się więcej niż o 5% od obliczonej średniej, należy go odrzucić i obliczyć średnią z pozostałych wyników. Gdy dwa wyniki różnią się od obliczonej średniej więcej niż o 5°/o, badanie należy powtórzyć (program uprawnienia budowlane na komputer).

Badania wytrzymałości betonu na rozciąganie są uciążliwe i w zasadzie nie miały do niedawna większego praktycznego znaczenia. Dopiero od czasu wprowadzenia do konstrukcji żelbetowych stali o wysokiej granicy plastyczności, a w szczególności stosowania konstrukcji sprężonych, dla których wytrzymałość betonu na rozciąganie jest niezmiernie ważna, wyznaczanie tej wytrzymałości jest powszechnie stosowane. Badania betonu na rozciąganie można przeprowadzić na próbkach o kształcie graniastosłupa lub walca (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Próbkę o kształcie graniastosłupa, z głowicami służącymi do zamocowania w maszynie zrywającej. Próbkę zamocowuje się w szczękach maszyny za pomocą śrub i nieznacznie zazębionych nakładek. Oś próbki powinna pokrywać się z osią sił rozrywających. Średnica próbki powinna odpowiadać co najmniej pięciokrotnej średnicy największych ziaren kruszywa. Próbki należy przechowywać i badać w stanie wilgotnym. Sposób przeprowadzania badań na rozciąganie nie jest objęty żadnymi normami i przepisami.

Stosunek wytrzymałości betonu na rozciąganie przy zginaniu do osiowego rozrywania próbki wynosi 2 : 1 (uprawnienia budowlane). Do określenia wytrzymałości betonu na rozciąganie stosowane są różnego rodzaju próbki. W laboratorium Robót Publicznych w Paryżu stosuje się próbki o kształcie i wymiarach. Końce próbek zamocowane są w specjalnych szczękach, które umieszcza się w maszynie. W Laboratorium Dróg i Mostów w Paryżu stosuje się próbki. W osi próbki walcowej znajdują się dwa pręty stalowe, zachodzące na siebie i połączone za pomocą gwintu. Aby zapobiec przyczepności prętów do betonu, w strefie środkowej wkłada się mankiet papierowy (program egzamin ustny).

Pręty stalowe

Pręty stalowe umieszcza się w szczękach rozrywarki. Inny sposób badania wytrzymałości betonu na rozciąganie polega na zgniataniu walcowej próbki wzdłuż tworzącej w prasie wytrzymałościowej. Rozkład naprężeń rozciągających jest równomierny w przekroju wzdłuż średnicy próbki, a obliczona wartość ma odpowiadać temu naprężeniu. Naprężenie ściskające w środkowej części próbki przekracza trzykrotnie wartość naprężeń rozciągających. Wyznaczanie naprężeń rozciągających przy ściskaniu próbki jest sposobem przybliżonym (opinie o programie).

Wytrzymałość betonu na rozciąganie wyznaczyć można również ściskaniem kostki wzdłuż przekątnej. W czasie wykonywania próbek sześciennych pozostawia się na dwóch przeciwległych krawędziach wycięcia w celu umieszczenia stalowych listew 1. Istnieje wiele metod wyznaczania wytrzymałości betonu na ścinanie. Wszystkie one nie podają wielkości czystego ścinania, gdyż są obarczone błędami wynikającymi z równoczesnego oddziaływania momentów zginających. Wytrzymałość na zginanie określa się na belkach o przekroju kwadratowym lub prostokątnym. Przekrój i wymiary zależą od największych ziaren kruszywa (segregator aktów prawnych). Badane belki w całym przekroju i na całej długości powinny mieć jednakową wilgotność.

Powierzchniowo wyschnięte belki wykazują wskutek zmian skurczowych niższą wytrzymałość. Ponieważ określenie stanu przesuszenia nie jest możliwe dotychczas znanymi metodami, belki bada się w stanie wilgotnym. Wycięte z bloków betonowych belki należy przechowywać pod mokrym przykryciem, a dwie doby przed badaniem zanurzyć je w wodzie. Belki betonowane poziomo powinny być badane w tym samym położeniu, tzn. dół belki ma być strefą rozciąganą. Niższą wytrzymałość wykazują belki odwrócone do badania, a także belki pionowo betonowane, zwłaszcza gdy betonowanie odbywało się odcinkami lub przy zmianach ilości wody (promocja 3 w 1).

Płaszczyzny nierówne na podporach wyrównuje się cienką warstwą zaprawy (ale tylko na podporach). Okazuje się bowiem, że gdy strefa rozciągana betonu średniej marki pokryta zostanie warstwą zaprawy o grubości 2 mm, wówczas wytrzymałość betonu na rozciąganie przy zginaniu wzrasta z 25 do 33 kG/cm2.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Układ instalacji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Układ instalacji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Układ instalacji zdjęcie nr 8 Układ instalacji zdjęcie nr 9 Układ instalacji zdjęcie nr 10
Układ instalacji zdjęcie nr 11
Układ instalacji zdjęcie nr 12 Układ instalacji zdjęcie nr 13 Układ instalacji zdjęcie nr 14
Układ instalacji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Układ instalacji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Układ instalacji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami