Blog

Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 2
21.12.2022

Średnica wewnętrzna cylindra

W artykule znajdziesz:

Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 3
Średnica wewnętrzna cylindra

Źródła zagraniczne zalecają używanie cylindrów z nakręcanymi końcówkami, ułatwiającymi wciskanie i zapewniającymi lepszą jakość pobranej próbki. Średnica wewnętrzna cylindra r powinna być większa od wewnętrznej średnicy końcówki d o 0,5-1,5% (0,5 do 1,5 mm przy cylindrze o średnicy 100 mm), zaś grubość ścianek końcówki powinna spełniać warunek następujący: 0,10 - 0,15 co oznacza, że różnica kwadratów średnicy zewnętrznej i wewnętrznej powinna wynosić nie więcej niż 0,10 do 0,15 kwadratu średnicy wewnętrznej; przy średnicy wewnętrznej 100 mm wyznacza to największą grubość ścianek końcówki na 5-7 mm. Wysokość próbek pobieranych za pomocą tych cylindrów może dosięgać 60-80 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zamiast nakręcanej końcówki stosuje się również cylinder ze stałą końcówką i dwuczęściową wkładką cienkościenną, która stanowi następnie opakowanie próbki. Usuwa to potrzebę wyciskania próbki z cylindra w laboratorium, co odbywa się często w kierunku odwrotnym niż w trakcie pobierania i powoduje dodatkowe uszkadzanie naturalnej struktury gruntu. Dwuczęściowa wkładka jest jednak mniej pewnym opakowaniem próbki niż cylinder i dlatego wymaga jeszcze ostrożniejszego obchodzenia się z próbką na budowie i podczas transportu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do pobierania próbek gruntów małospoistych i o znacznej plastyczności używa się różnych aparatów specjalnych. Konstrukcja wszystkich tego rodzaju aparatów polega na zamknięciu cylindra od góry zaworem, zamykającym dostęp powietrza nad próbkę, umożliwiającym jednak odpływ powietrza i wody podczas wciskania aparatu w grunt. Wypadnięciu gruntu z cylindra przeciwdziała tu oprócz tarcia gruntu o ścianki cylindra różnica ciśnień pod próbką (atmosferyczne) i nad próbką, gdzie przy najmniejszym przesunięciu się gruntu w cylindrze (w dół) powstaje ciśnienie mniejsze od atmosferycznego (uprawnienia budowlane).

Urządzenia do wciskania aparatu

Żerdzie do pobierania próbek muszą być znacznie sztywniejsze niż żerdzie używane do wiercenia; przy wciskaniu aparatu żerdzie są ściskane siłą często kilku ton, podczas gdy przy wierceniu siły ściskające są niewielkie, a żerdzie poddane są głównie skręcaniu. Toteż gdy do wiercenia używa się żerdzi nawet o średnicy 1″, najmniejsza średnica żerdzi do pobierania próbek z głębokości 20-30 m powinna wynosić 3″. Zamiast dwóch kompletów żerdzi można stosować żerdzie grubościenne 0 2″, które dobrze pracują zarówno przy wierceniu, jak również nadają się do pobierania próbek z głębokości 15-20 m. Żerdzi słabszych można używać do pobierania próbek tylko po zastosowaniu pierścieni, usztywniających je w otworze co 3-5 metrów (program egzamin ustny).

Urządzenia do wciskania aparatu są bardzo różnorodne i obok najprostszych dźwigniowych występują również bardziej skomplikowane. Nadają się do tego celu wszystkie środki służące do wciskania rur obsadowych, a stosowane szeroko w wiertnictwie studziennym. Do naciskania służy belka drewniana 0 18 cm zaczepiona za pomocą pęta do ścisków rur obsadowych lub do świdra kotwowego (świder talerzowy), wkręconego w pobliżu otworu na głębokość około 2 m (opinie o programie).

Między belkę a żerdź należy położyć kawałek twardego drewna. Próbkę można uznać za dobrze pobraną, jeśli aparat zostanie wciśnięty w grunt płynnym ruchem belki bez żadnych przerw podczas wciskania, gdyż przerwanie wciskania powoduje zachwianie żerdzi i w następstwie tego złamanie próbki. Ten sposób pozwala na pobieranie próbek z gruntów dość miękkich, a więc plastycznych i niektórych twardoplastycznych (segregator aktów prawnych).

Urządzenia o dwóch kotwach do naciskania za pomocą śrub lub podnośników umożliwiają pobranie próbki z każdego gruntu i zapewniają dobrą jakość próbki wskutek pionowego nacisku i utrzymania sztywności przewodu przez cały czas wciskania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 8 Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 9 Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 10
Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 11
Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 12 Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 13 Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 14
Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dlaczego warto wybrać krokwie? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami