Blog

02.09.2021

Części budowli

W artykule znajdziesz:

Części budowli

Części budowli

W celu lepszego połączenia ze sobą poszczególnych części budowli można w deskowaniach uformować odpowiednie zamki, które są betonowane przy wykonywaniu sąsiednich części. Betonowanie każdej części budowli musi być nieprzerwane. Dłuższe przerwy w pracy prowadzą do tworzenia się w betonie poziomych spoin i uwarstwień (program uprawnienia budowlane na komputer).
Za granicą stosowane są urządzenia zapewniające regulację wydatku betonu w czasie betonowania, ciągłość pracy oraz automatyczną kontrolę poziomu betonu w rurze dzięki zastosowaniu aparatury elektrycznej.

Ze względu na to, że metody betonowania podwodnego dają beton nieco gorszy od wykonywanego na powietrzu, trzeba bardzo zwracać uwagę na to, aby zapewniona była jego szczelność. Na ogół nie stosuje się tu betonów o mniejszej zawartości cementu niż 300 kG/m3. Jako kruszywa kamiennego należy używać jedynie naturalnego żwiru, gdyż tłuczeń i grys pogarszają warunki przepływu świeżego betonu. Konsystencja betonu musi być półciekła (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Omówiona metoda nadaje się również do wykonywania pod wodą konstrukcji żelbetowych. Zbrojenie musi być włożone w deskowanie przed przystąpieniem do betonowania i umocowane tak, aby parcie betonu nie odkształciło go ani nie przesunęło. Interesujące uwagi na temat szczegółów wykonawstwa i obliczania niektórych parametrów zawiera praca [10].

Betonowanie za pomocą betonu pompowanego jest możliwe na tej samej zasadzie co metoda poprzednia, z tym że zamiast przez lej, beton dostarczany jest rurociągiem pod ciśnieniem. Koniec rury musi stale tkwić w betonie przynajmniej na 1 m. W miarę betonowania rurę się stopniowo podnosi. Do tego celu używane są specjalne pompy do betonu zaopatrzone w mieszadła łopatkowe, których zadaniem jest ponowne przemieszanie betonu po ewentualnej segregacji jego składników (uprawnienia budowlane).

Ciśnienie betonu

Betoniarka współpracująca z pompą do betonu powinna być w miarę możności urządzeniem o pracy ciągłej, zapewniającym nieprzerwaną dostawę świeżego betonu do pompy. Na leju pompy umieszcza się zwykle sito o oczkach zależnych od przyjętej maksymalnej średnicy ziam kruszywa. Sito to wykonane najczęściej w postaci kraty z prętów stalowych wprowadzane jest w drgania za pomocą umieszczonego na nim wibratora (program egzamin ustny). Zadaniem sita jest niedopuszczenie do pompy ziarn zbyt dużych, które mogłyby uszkodzić pompę albo spowodować zaburzenia w przepływie betonu przez rurociąg.
Przy średnicy przewodu 200 mm dopuszcza się największe ziarna o średnicy 70 mm przy tłuczniu, a 75 mm przy żwirze; gdy średnica przewodu wynosi 150 mm, odnośne średnice ziam nie powinny przekraczać 45 i 50 mm (opinie o programie).

Rurociąg łączący pompę z miejscem betonowania powinien być możliwie krótki i prosty, należy unikać łuków 90°, a wszelkie załomy (maks. pod kątem 45°) umieszczać nie bliżej niż w odległości 10 m od pompy. W najniższych miejscach rurociągu należy umieszczać krany spustowe. Podczas przerw w pracy, trwających dłużej niż 1 godzina, należy rurociąg przemywać (lub oczyszczać sprężonym powietrzem przy zastosowaniu czopów z worków, szmat lub mokrego papieru, przepychanych na całą długość rurociągu). Przed przystąpieniem do betonowania należy wewnętrzne ściany rurociągu „nasmarować”, aby zabezpieczyć beton pompowany przed stratą wody. W tym celu pierwszą partię betonu przepuszczaną przez rurociąg wykonuje się specjalnie tłustą (segregator aktów prawnych). Obecnie również stosuje się „smarowanie” mlekiem wapiennym (1 : 1), przepuszczanym przez rurociąg na początku betonowania między dwoma korkami z płótna workowego. Mleko to zwilża ścianki rurociągu. Sposób ten przy betonowaniu podwodnym może nastręczać pewne kłopoty, bowiem mleko i korki nie powinny dostać się do deskowań. Gdy więc beton dostarcza się rurą wprost w deskowania, wygodniej będzie „smarowanie” przeprowadzać pierwszym sposobem.

Ciśnienie betonu w pompie i w rurociągu należy tak regulować, aby przy wylocie było nieco (o ok. 0,2 atm) większe niż wysokość słupa wody otaczającej miejsce betonowania nad powierzchnią betonu. Odnośnie do innych szczegółów wykonawstwa obowiązują te same uwagi co przy metodzie poprzedniej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami