Blog
Środki trwałe
W artykule znajdziesz:
Środki trwałe
O ile materiały, stając się w toku produkcji wyrobami, ulegają przekształceniu (np. glina zamienia się w cegłę), o tyle środki trwałe w toku produkcji nie zmieniają swej materialnej postaci.
Należy zwrócić uwagę, że przy zaliczeniu pewnych przedmiotów do środków trwałych decyduje przede wszystkim rola, jaką spełniają one w procesie produkcji. Tak np. maszyna w przedsiębiorstwie budowlanym jest środkiem trwałym, gdyż przy jej pomocy wykonuje się produkcję (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ta sama jednak maszyna dla przedsiębiorstwa, które ją produkowało, była wytworem pracy a nie środkiem produkcji i przedsiębiorstwo budowy maszyn zalicza ją do środków obrotowych. Hala montażowa dla fabryki budowy maszyn jest środkiem trwałym, dla przedsiębiorstwa budowlanego, które ją budowało, była środkiem obrotowym.
Środki trwałe ze względu na ich rodzaj możemy podzielić na następujące grupy:
1) Budynki i inne obiekty budowlane, jak np. budynki warsztatowe, magazyny, budynki biurowe, garaże, drogi, oparkanienia itp.
2) Wszelkie maszyny produkcyjne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
3) Urządzenia techniczne, np. rampy, ładownie, rusztowania, tory kolejek, stacje transformatorowe, hydrofory, wszelkie przewody, różne piece służące do celów produkcyjnych.
4) Środki transportowe, jak samochody, przyczepy, wozy, ciągniki, kolejki.
5) Przyrządy pomiarowe i aparatura laboratoryjna.
6) Ruchomości i wyposażenie, jak meble i maszyny biurowe.
Należyte wykorzystanie środków trwałych jest rzeczą bardzo ważną (uprawnienia budowlane). Przedsiębiorstwo, które zagadnienia tego nie potrafi celowo rozwiązać, naraża na straty zarówno siebie, jak i całe społeczeństwo. Zwiększenie wykorzystania środków trwałych można osiągnąć drogą zwiększenia intensywności i ekstensywności ich pracy.
Wykorzystywanie maszyn
Zwiększenie intensywności wykorzystania maszyn polega na zwiększeniu ich wydajności w ciągu godziny pracy (program egzamin ustny). Osiągamy to dzięki całkowitemu wykorzystaniu mocy, przyspieszeniu jej ruchów roboczych oraz ich koordynacji. Jeżeli np. samochód o nośności 4 t przewozi ładunek o ciężarze 800 kg, to nie wykorzystuje oczywiście swoich możliwości przewozowych. Wprawny operator koparki nie tylko przyspiesza ruchy maszyny, lecz również łączy je w czasie, np. przesuwając łyżkę w stronę środka transportowego, opuszcza ją jednocześnie w dół. Na wzrost intensywności pracy maszyny wpływa również właściwa organizacja. Jeżeli np. zasobniki z cegłą znajdują się w promieniu wysięgnika żurawia, to w ciągu godziny przetransportuje się ich więcej. Jeżeli natomiast dla zabrania każdego zasobnika będzie musiał specjalnie do niego podjeżdżać, wówczas jego wydajność godzinowa ulegnie zmniejszeniu (opinie o programie).
Zwiększenie ekstensywności wykorzystania środków trwałych polega na tym, aby zwiększać ich czas pracy w ciągu doby. Tak więc dla zwiększenia produkcji maszyny zatrudniamy ją na dwie, a nawet trzy zmiany, skracamy wszelkie przestoje spowodowane nieregularną dostawą materiałów, awariami, przerwami w dostawie energii, przewlekającymi się remontami, nieobecnością pracowników obsługujących maszynę itp. Z punktu widzenia teoretycznego byłoby rzeczą najkorzystniejszą, aby maszyny pracowały na 3 zmiany, bez żadnych przerw. Jednak wykorzystanie środków trwałych przez pełne 24 godziny w ciągu doby jest rzeczą, praktycznie biorąc, niemożliwą. Wynika to bowiem z organizacji pracy, z konieczności wykonywania konserwacji, przeglądów, remontów i robót porządkowych (segregator aktów prawnych).
Z punktu widzenia gospodarczego jest rzeczą bardzo pożądaną nie tylko zwiększenie intensywności, lecz również ekstensywności. O ile bowiem człowiek w ciągu doby może pracować zawodowo tylko określoną ilość godzin, a resztę czasu musi poświęcić na inne prace, na odpoczynek i sen, o tyle dobrze skonstruowana maszyna nie wymaga wielu przerw w pracy. Co prawda im więcej pracuje, tym szybciej zużywa się, ale jest to zjawisko dodatnie. W krótkim bowiem czasie osiągamy tak dużą wartość wykonanej przez nią produkcji, że stać nas na zakupienie nowej, bardziej zmodernizowanej maszyny, bardziej ekonomicznej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32