Blog
Stabilizacja gruntu
W artykule znajdziesz:
Stabilizacja gruntu
W przypadku stabilizacji gruntu rodzimego stabilizację należy wykonać jak poprzednio opisano, z tym że w szerokości należy przewidzieć miejsce na ułożenie prowadnic. W takim przypadku układanie nawierzchni betonowej należy przesunąć o okres 10 do 14 dni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nawierzchnię należy układać po ułożeniu warstwy izolacyjnej jak podano wyżej. Badania w czasie budowy. Stabilizacja gruntu cementem wymaga prowadzenia bardzo starannej kontroli w czasie wykonywania. Do najistotniejszych rodzajów badań kontrolnych należą: kontrola jakości materiałów, badania stopnia rozdrobnienia gruntu, jego wilgotności, grubości warstwy stabilizowania, zagęszczenia, regularności profilów oraz wytrzymałości gruntocementu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Materiały bada się zgodnie z obowiązującymi normami, a w szczególności należy badać, czy jakość materiałów nie jest niższa od przyjętych w projekcie. Rozdrobnienie gruntu ustala się przesiewając grunt przez sito o oczkach wielkości 5 mm, przez które powinno przejść co najmniej 80% pobranej próbki.
Badanie wilgotności gruntu należy przeprowadzać metodą ważenia i suszenia dwukrotnie, tj. przed dodaniem cementu i po wymieszaniu na mokro z cementem, ale przed zagęszczeniem (uprawnienia budowlane). Badanie grubości warstwy stabilizowanej wykonuje się przez wykopanie otworów na całą grubość warstwy, sprawdzając równocześnie na podstawie jednolitości koloru dokładność wymieszania. i poprzecznych przeprowadza się w sposób ogólnie przyjęty przy kontroli nawierzchni drogowych. Badanie wytrzymałości gruntocementu na ściskanie przeprowadza się po 7 i 28 dniach na próbkach sporządzanych w czasie stabilizacji o wymiarach kształcie jak w czasie projektowania.
Korzyści wynikające ze stabilizacji gruntu cementem. Na podstawie obserwacji wykonanych dotychczas podbudów z gruntów stabilizowanych cementem można twierdzić, iż te podbudowy w stosunku do podbudów tradycyjnych (kamiennych) dają znaczne korzyści (program egzamin ustny). Tradycyjne podbudowy wymagały znacznej robocizny, a możliwości mechanizacji ograniczały się tylko do zagęszczania kamienia podkładowego i tłucznia. Podbudowa z gruntocementu wykazuje znacznie mniejszą pracochłonność, którą na podstawie obowiązujących katalogów oraz poczynionych obserwacji można ocenić w wysokości zaledwie 30% w stosunku do robót tradycyjnych. Stabilizacja gruntów jest rozwiązaniem bliskim zasadzie użycia na podbudowę wyłącznie materiałów miejscowych. W tym przypadku jedynie cement należy przywozić koleją, co stanowi zaledwie 5% ilości materiałów sprowadzanych koleją do podbudów tradycyjnych (opinie o programie).
Oszczędność na materiałach
Oszczędność na materiałach jest również oszczędnością na transporcie, a więc na środkach transportowych i paliwie. Wszystkie wymienione korzyści prowadzą równocześnie do znacznej obniżki kosztów robót, a tym samym do lepszego wykorzystania stosunkowo małych środków inwestycyjnych. Przy budowie jezdni ulicznych nawierzchnie betonowe stosowane są od dość dawna zarówno w kraju, jak i za granicą. Charakteryzując te nawierzchnie w specyficznych warunkach ich pracy w mieście, należy zwrócić uwagę na następujące dodatnie i ujemne cechy (segregator aktów prawnych).
Do zalet tych nawierzchni należy zaliczyć:
- stosunkowo dużą szorstkość, przez co polepsza się warunki bezpieczeństwa ruchu,
- odporność na niszczące działanie benzyny i smarów,
- możliwość kolorowania masy betonowej,
- możliwość stosowania na słabych podłożach gruntowych.
Do wad zalicza się:
- trudności konserwacji i przeprowadzania napraw,
- trudności dostępu do ciągów uzbrojenia, jeśli znajdują się one w jezdni, z wyjątkiem kanalizacji (przed wykonaniem nawierzchni betonowej należy uprzednio przełożyć przewody z jezdni do pasów chodnikowych, uzupełnić ich przebiegi wg stanu przewidzianego programem uzbrojenia terenu i wykonać wszystkie podłączenia domowe),
- konieczność zachowania jednorodności podłoża gruntowego,
- trudność zastosowania pełnej mechanizacji wykonawstwa robót,
- nikłe walory estetyczne ze względu na sieć szczelin dylatacyjnych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32