Blog
Stabilna sytuacja ekonomiczna
W artykule znajdziesz:
Chociaż osiągnięty w tym rejonie roczny przyrost PKB na poziomie nawet 9,2% (1994) pozwala stopniowo redukować dystans w stosunku do reszty kraju, dysproporcje w wysokości dochodu narodowego są wciąż wysokie (wartość PKB na głowę dla obszaru byłej NRD stanowiła w 1997 zaledwie 57% notowanej w części zach.) (program uprawnienia budowlane na komputer). Wysokie są także społeczne koszty integracji, m.in. wzrost poziomu bezrobocia (ogółem 11,1% w 1998; na wsch. niespełna 20%). Proces unifikacji, jakkolwiek trudny, nie zachwiał stabilnej sytuacji ekonomicznej kraju. W 2. poł. lat 90. zwiększyło się tempo wzrostu PKB (2,3% w 1997, 2,8% w 1998), inflacja utrzymuje się na niskim poziomie 1,8% rocznie (1997), a wartość PNB w przeliczeniu na I mieszkańca należy do najwyższych na świecie (25 850 USD w 1998) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W strukturze tworzenia dochodu narodowego przoduje sektor usług (85,8% wartości PKB w 1998), zatrudniający także najwyższy odsetek czynnych zawodowo (8 5,8%). Jego siłę tworzy m.in. wysoko rozwinięty dział usług finansowo-ubezpieczeniowych, telekomunikacyjnych i transportowych, ale także handel i turystyka. Takie firmy jak: Allianz, Deutsche Bank czy Deutsche Telekom należą do grona największych przedsiębiorstw świata (uprawnienia budowlane).
Tylko 2,7% zatrudniony! h oraz I, I % wartości PKB (1998) przypada na sektor rolny. Specyfiką niemieckiego rolnictwa jest dominacja gospodarki hodowlanej (ponad 2/ 5 ogólnej produkcji rolnej) oraz wysoka produktywność całego sektora. Mimo nienajlepszych naturalnych warunków gospodarowania (przewaga gleb średniej i słabej jakości), dzięki wysokiej mechanizacji i chemizacji produkcji (248 kg nawozów/! ha użytków rolnych w 1995) uzyskuje się wysokie efekty gospodarowania (np. średnie plony zbóż - 56q/1 ha), co w konsekwencji gwarantuje niemal samowystarczalność żywnościową kraju (program egzamin ustny).
Potrzeby rolnictwa
Dla potrzeb rolnictwa wykorzystuje się 49% gruntów, przy czym najintensywniej użytkowane są regiony Wyżyny Bawarskiej, doliny Menu oraz Niziny Niemieckiej. Zróżnicowana jest wielkość gospodarstw - na zach. dominują gospodarstwa rodzinne (średnio 27 ha w 1999), na wsch. zaś - wielkoobszarowe (średnio 185 ha), powstałe w drodze prywatyzacji dawnych jednostek uspołecznionych (opinie o programie). Uprawia się gł. zboża (ok. 2/3 gruntów omyć h): pszenicę (19,8 min t w 1997), jęczmień (I 5,4 min I), a w dalszej kolejność i żyto, kukurydzę i owies; ponadto duże ilości ziemniaków.
Od pocz. lal 90. maleje wielkość połowów, prowadzonych gł. na wodach Morza Północnego i otwartych akwenach pn. Atlantyku. W 1990 odłowiono 220,5 tys. t ryb (gł. dorszy i siedzi). Ważnym działem produkcji naturalnej jest leśnictwo. Mimo iż Niemcy są jednym z czołowych producentów drewna w Europie 1(9,5 min m1 w 1996), potrzeby przemysłu muszą być wciąż uzupełniane importem (segregator aktów prawnych).
Zasoby surowców mineralnych (zwł. kruszców) są niewystarczające i mało różnorodne. Podstawowe znać zenie w górnic Iwie ma eksploalacja wysokogatunkowego węgla koksującego (Zagłębie Ru liry, Saary, Saskie i okolice Akwizgranu), którego wydobycie systematycznie jednak spada z powodu zmniejszenia się jego rentowności (150 min I w I960 i 40,8 min t w 1997), a także węgla brunatnego w zagłębiach Łużyckim, Saskim, Nadreńskim (mimo spadku produkcji Niemcy pozostaje wciąż największym jego światowym producentem - 177,1 min t w 1997) (promocja 3 w 1).
Na pn. kraju oraz z dna Morza Północnego wydobywa się także niewielkie ilość i ropy naftowej (2,8 min t w 1997) i gazu ziemnego. Znacząca jest eksploatacja soli kamiennej i soli potasowych (7,1 min t, gł. w Turyngii). Złoża surowców metalicznych (rud żelaza, cynku i ołowiu, miedzi) rozsiane są na obszarze Średniogórza, ale ich produktywność jest niska.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32