Blog

Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 2
13.05.2022

Ogrodzenie ochronne

W artykule znajdziesz:

Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 3
Ogrodzenie ochronne

Przy podwyższonych temperaturach eksploatacji oprócz obniżenia wytrzymałości na ściskanie betonu pogarsza się wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu, przyczepność do zbrojenia, współczynnik sprężystości i zmniejsza się współczynnik rozszerzalności liniowej, który ma duże znaczenie w powstawaniu stanu naprężenia pod działaniem temperatury. Prócz tego zmniejsza się współczynnik przewodności cieplnej, uwzględniany przy obliczaniu pola temperatur i naprężeń w ogrodzeniu ochronnym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jako spoiwo w takich betonach służą cement portlandzki i cement portlandzki żużlowy (ostatni w przypadku, kiedy nie jest wymagane szybkie narastanie wytrzymałości przy naturalnym twardnieniu betonu). Cement portlandzki pucolanowy jest dopuszczalny tylko dla budowli podziemnych, konstrukcji znajdujących się w warunkach zwiększonej i stałej wilgotności, gdy nie występują wysokie temperatury, oraz dla małych bloków i wyrobów produkowanych w wytwórniach z obróbką w autoklawach lub naparzaniem, jak również pracujących w środowisku o zwiększonej wilgotności przy normalnych temperaturach. Dla zwiększenia zawartości związanej wody można w tych betonach stosować cementy glinowe, ekspansywne lub bezskurczowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W celu polepszenia właściwości ochronnych betonów ciężkich i o dużej zawartości wody związanej wprowadza się do nich dodatki zwiększające zawartość substancji wodorowych lub takie, które zawierają pierwiastki o małym ciężarze atomowym (np. sole litu, boru). Kruszywami, oprócz wyżej wymienionych, mogą być tłuczeń, żwir lub piasek. Wytrzymałości graniczne i współczynniki sprężystości betonów magnetytowych, limonitowych i barytowych w kG/cm*, według badań A. E. De- sowa (NIIŻB). Współczynniki rozszerzalności liniowej betonów specjalnych przy oziębianiu i ogrzewaniu w granicach od 0 do 200°C przyjęto następujące: dla betonu limonitowego 0,76 • 10-3, dla betonów kombinowanych z kruszywami limonitowymi lub hematytowymi 0,63 GO-5 (w betonie zwykłym wynosi on 1*10-5) (uprawnienia budowlane).

Betony ciężkie specjalne

Betony ciężkie specjalne, narażone na działanie temperatur do 250°C, powinny mieć wskaźnik szczelności (stosunek sumy absolutnych objętości cementu, kruszyw i wody związanej w betonie do objętości betonu) nie mniejszy niż 0,9. W warunkach wilgotnych nieszczelny beton ze złomem metalowym narażony jest na korozję, zakłócającą jego jednolitość, co osłabia właściwości ochronne betonu (program egzamin ustny). Właściwości ochronne betonów o dużej zawartości wody chemicznie związanej, zwłaszcza przed neutronami o małej energii, zależą w dużym stopniu od zawartości wody w betonie. Znaczna jej część paruje w czasie eksploatacji betonu, a szczególnie intensywnie - przy podwyższonych temperaturach (opinie o programie).

W celu zabezpieczenia przed parowaniem wody osłony pracujące przy temperaturach do 60°C zaleca się pokrywać żywicami nadchlorowinylowymi, a przy betonowaniu w wyższych temperaturach stosować przez cały czas eksploatacji deskowanie z elementów metalowych. W pierwszych dniach największy jest skurcz w betonie barytowym (od 500 do 1100 p/m), najmniejszy - w limonitowym (100 do 200 p/m), prawdopodobnie wskutek wody nagromadzonej w kruszywie; całkowity skurcz tych betonów wynosi odpowiednio 1450 i 700 p/m (segregator aktów prawnych).

Odporność na ścieranie betonów barytowych jest taka sama jak betonu zwykłego, a limonitowych (z wyjątkiem betonów ze złomem żeliwnym) - mniejsza. Przy ogrzewaniu próbek do temperatury 100°C największy ubytek masy wykazują betony limonitowe, a najmniejszy - betony na złomie żeliwnym; betony o składzie kombinowanym (na piasku limonitowym z magnetytem, barytem, tłuczniem granitowym) zajmują pośrednią pozycję. Zabrania się stosowania betonów barytowych w budowlach znajdujących się w wodzie bieżącej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 8 Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 9 Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 10
Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 11
Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 12 Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 13 Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 14
Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Silnie naprężone cząstki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami