Blog

Temperatura kropienia zdjęcie nr 2
16.05.2022

Stal zbrojeniowa

W artykule znajdziesz:

Temperatura kropienia zdjęcie nr 3
Stal zbrojeniowa

Scentralizowane wytwarzanie wyrobów zbrojeniowych pozwala lepiej wykorzystać wysokowydajne zautomatyzowane linie i zmniejszyć o 20-50% koszt wyrobów (zależnie od kosztów ich transportu na miejsce użycia). Do zbrojami należą oddziały przygotowania, spawania, wstępnego montażu i wykonywania wkładek łącznikowych, jak również magazyny stali zbrojeniowej i gotowej produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer). W tych oddziałach wykonuje się następujące podstawowe czynności: prostowanie, cięcie, gięcie i spawanie stykowe; spawanie płaskich siatek i szkieletów; gięcie siatek i szkieletów; wstępne montowanie szkieletów przestrzennych; produkcję i metalizację wkładek łącznikowych; wykańczanie wyrobów zbrojeniowych (przyspawanie odrębnych prętów wzmacniających i części zapasowych, wycinanie oddzielnych prętów dla utworzenia otworów w siatkach i in.).

Stal zbrojeniową przed obróbką czyści się, prostuje, tnie na półwyroby określonej długości i gnie na pręty. Wiele z podanych czynności można połączyć przy ich wykonywaniu na maszynach automatycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do prostowania i cięcia stali zbrojeniowej dostarczanej w kręgach stosuje się radzieckie maszyny SM-759, S-338A, SMŻ-192, 10-358 i in. Podstawowymi węzłami roboczymi automatów prostująco-tnących są: mechanizmy prostowania, podawania, cięcia i urządzenie pobierająco-odmierzające (uprawnienia budowlane).

Maszyna automatyczna SMŻ-192 przeznaczona jest do przygotowywania krótkich prętów (do 800 mm) i odznacza się dużą wydajnością z prędkością podawania i prostowania do 110 m/min. Na maszynie 10-358, w odróżnieniu od innych typów, można prostować pręty o profilu zmiennym i średnicy do 12 mm. Jest ona również wyposażona w specjalny mechanizm oczyszczania stali zbrojeniowej - wirnik ze szczotkami (program egzamin ustny).

Cylinder hydrauliczny

Organizację stanowiska na automatach prostująco-tnących pokazano na rys. 19-2. Grupa kilku automatów prostująco-tnących, rozmieszczonych w rzędzie, może być obsłużona przez 1 robotnika. Do cięcia stali zbrojeniowej prętowej o średnicy do 70 mm stosuje się radzieckie maszyny napędowe S-370, SM-3002 (do 40 mm) i S-445 (do 70 mm). Pręty o małych średnicach tnie się na maszynach po kilka sztuk jednocześnie (opinie o programie).

Dla zaoszczędzenia stali zbrojeniowej stosuje się zgrzewanie doczołowe prętów z następnym ich bezodpadowym cięciem na pręty o wymaganej długości. Do zgrzewania doczołowego stosuje się zgrzewarki radzieckie MSP-100, MSMU-150 i MSGA-300 z pneumatycznym, elektrycznym lub hydraulicznym napędem podawania. Cyfry odpowiadają nominalnej mocy maszyny w kW. Największa średnica prętów zgrzewanych stykowo na tych maszynach przy przerywanym otapianiu z podgrzewaniem wynosi 45-70 mm. W czynnych zakładach stosuje się także maszyny o mniejszej mocy z podawaniem ręcznym.

Do łączenia na styk krótkich odcinków stali zbrojeniowej (1,5-2,5 m) stosuje się z powodzeniem specjalne radzieckie maszyny-półautomaty spawalnicze MST-35, MST-41 i MST-51, w których zapotrzebowanie mocy jest 7-10 razy mniejsze niż przy elektrycznym zgrzewaniu oporowym (segregator aktów prawnych).

Wobec zastosowania zbrojenia o profilu zmiennym walcowanym na gorąco oraz spawanych siatek i szkieletów znacznie zmniejszył się zakres robót gięcia prętów w celu wykonania na nich haków i odgięć. Czynność la jest wykonywana w warunkach fabrycznych, głównie przy produkcji pętli montażowych. W czynnych wytwórniach wyrobów żelbetowych na liniach technologicznych przygotowania zbrojenia wykorzystuje się urządzenia do ulepszania stali zbrojeniowej klas A-II i A-III przez przeciąganie i sposobem termicznym.

Urządzenia 6597S i 67010S2A do ulepszania stali przez przeciąganie produkuje się z napędem hydraulicznym. Składają się one z konstrukcji nośnej, na której zamontowano cylinder hydrauliczny, urządzenia chwytakowe i wyposażenie pomocnicze. Siłę przyciągania kontroluje się na manometrze, a wydłużenie - na skali linijki. Wydajność tych urządzeń wynosi 20-1-25 prętów w ciągu 1 godziny. Stosuje się także urządzenia z napędem mechanicznym, w których siłę ciągnienia stwarzają wciągarki, lewary śrubowe lub inne mechanizmy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Temperatura kropienia zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Temperatura kropienia zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Temperatura kropienia zdjęcie nr 8 Temperatura kropienia zdjęcie nr 9 Temperatura kropienia zdjęcie nr 10
Temperatura kropienia zdjęcie nr 11
Temperatura kropienia zdjęcie nr 12 Temperatura kropienia zdjęcie nr 13 Temperatura kropienia zdjęcie nr 14
Temperatura kropienia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Temperatura kropienia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Temperatura kropienia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami