Blog

16.05.2022

Stal zbrojeniowa

W artykule znajdziesz:

Stal zbrojeniowa

Scentralizowane wytwarzanie wyrobów zbrojeniowych pozwala lepiej wykorzystać wysokowydajne zautomatyzowane linie i zmniejszyć o 20-50% koszt wyrobów (zależnie od kosztów ich transportu na miejsce użycia). Do zbrojami należą oddziały przygotowania, spawania, wstępnego montażu i wykonywania wkładek łącznikowych, jak również magazyny stali zbrojeniowej i gotowej produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer). W tych oddziałach wykonuje się następujące podstawowe czynności: prostowanie, cięcie, gięcie i spawanie stykowe; spawanie płaskich siatek i szkieletów; gięcie siatek i szkieletów; wstępne montowanie szkieletów przestrzennych; produkcję i metalizację wkładek łącznikowych; wykańczanie wyrobów zbrojeniowych (przyspawanie odrębnych prętów wzmacniających i części zapasowych, wycinanie oddzielnych prętów dla utworzenia otworów w siatkach i in.).

Stal zbrojeniową przed obróbką czyści się, prostuje, tnie na półwyroby określonej długości i gnie na pręty. Wiele z podanych czynności można połączyć przy ich wykonywaniu na maszynach automatycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do prostowania i cięcia stali zbrojeniowej dostarczanej w kręgach stosuje się radzieckie maszyny SM-759, S-338A, SMŻ-192, 10-358 i in. Podstawowymi węzłami roboczymi automatów prostująco-tnących są: mechanizmy prostowania, podawania, cięcia i urządzenie pobierająco-odmierzające (uprawnienia budowlane).

Maszyna automatyczna SMŻ-192 przeznaczona jest do przygotowywania krótkich prętów (do 800 mm) i odznacza się dużą wydajnością z prędkością podawania i prostowania do 110 m/min. Na maszynie 10-358, w odróżnieniu od innych typów, można prostować pręty o profilu zmiennym i średnicy do 12 mm. Jest ona również wyposażona w specjalny mechanizm oczyszczania stali zbrojeniowej - wirnik ze szczotkami (program egzamin ustny).

Cylinder hydrauliczny

Organizację stanowiska na automatach prostująco-tnących pokazano na rys. 19-2. Grupa kilku automatów prostująco-tnących, rozmieszczonych w rzędzie, może być obsłużona przez 1 robotnika. Do cięcia stali zbrojeniowej prętowej o średnicy do 70 mm stosuje się radzieckie maszyny napędowe S-370, SM-3002 (do 40 mm) i S-445 (do 70 mm). Pręty o małych średnicach tnie się na maszynach po kilka sztuk jednocześnie (opinie o programie).

Dla zaoszczędzenia stali zbrojeniowej stosuje się zgrzewanie doczołowe prętów z następnym ich bezodpadowym cięciem na pręty o wymaganej długości. Do zgrzewania doczołowego stosuje się zgrzewarki radzieckie MSP-100, MSMU-150 i MSGA-300 z pneumatycznym, elektrycznym lub hydraulicznym napędem podawania. Cyfry odpowiadają nominalnej mocy maszyny w kW. Największa średnica prętów zgrzewanych stykowo na tych maszynach przy przerywanym otapianiu z podgrzewaniem wynosi 45-70 mm. W czynnych zakładach stosuje się także maszyny o mniejszej mocy z podawaniem ręcznym.

Do łączenia na styk krótkich odcinków stali zbrojeniowej (1,5-2,5 m) stosuje się z powodzeniem specjalne radzieckie maszyny-półautomaty spawalnicze MST-35, MST-41 i MST-51, w których zapotrzebowanie mocy jest 7-10 razy mniejsze niż przy elektrycznym zgrzewaniu oporowym (segregator aktów prawnych).

Wobec zastosowania zbrojenia o profilu zmiennym walcowanym na gorąco oraz spawanych siatek i szkieletów znacznie zmniejszył się zakres robót gięcia prętów w celu wykonania na nich haków i odgięć. Czynność la jest wykonywana w warunkach fabrycznych, głównie przy produkcji pętli montażowych. W czynnych wytwórniach wyrobów żelbetowych na liniach technologicznych przygotowania zbrojenia wykorzystuje się urządzenia do ulepszania stali zbrojeniowej klas A-II i A-III przez przeciąganie i sposobem termicznym.

Urządzenia 6597S i 67010S2A do ulepszania stali przez przeciąganie produkuje się z napędem hydraulicznym. Składają się one z konstrukcji nośnej, na której zamontowano cylinder hydrauliczny, urządzenia chwytakowe i wyposażenie pomocnicze. Siłę przyciągania kontroluje się na manometrze, a wydłużenie - na skali linijki. Wydajność tych urządzeń wynosi 20-1-25 prętów w ciągu 1 godziny. Stosuje się także urządzenia z napędem mechanicznym, w których siłę ciągnienia stwarzają wciągarki, lewary śrubowe lub inne mechanizmy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami