Blog

16.01.2019

Stal zbrojeniowa – co warto o niej wiedzieć

W artykule znajdziesz:

Stal zbrojeniowa – co warto o niej wiedzieć

Rola zbrojenia w betonowych konstrukcjach jest nieoceniona, ale nie każdy wie, czym kierować się przy wyborze materiałów do jego wykonania. Przede wszystkim warto wiedzieć czym się różni klasa od gatunku stali zbrojeniowej. Klasa to określenie trwałości danego materiału, a dokładnie jego elastyczności i wytrzymałości mechanicznej (program na komputer). Parametr ten określa maksymalną zdolność zbrojenia do wygięcia i powrotu do poprzedniego położenia – jest on oznaczany literą A i cyfrą rzymską (program na telefon). Gatunek to określenie takich właściwości stali zbrojeniowej jak:
• stop, z którego została wykonana,
• stopień uspokojenia,
• informacja o tym, czy stal może być poddana obróbce spawalniczej.
Gatunek stali zbrojeniowej jest określany ciągiem arabskich cyfr i liter (promocja 3 w 1).

Symbolem X oznaczona jest stal nieuspokojona

Wielu osobom wydaje się, że oznaczenia gatunków zbrojenia są chaotyczne i zupełnie przypadkowe (program na egzamin ustny). Tymczasem zapisy te są usystematyzowane i informują o tym, jakie dokładnie właściwości chemiczne i fizyczne ma dana stal zbrojeniowa. Symbolem X oznaczona jest stal nieuspokojona, symbolem S stal służąca do konstrukcji spawanych, a St to stal ogólnego przeznaczenia. Cyfry od 0 do 7 służą do określenie zawartości węgla w wybranym stopie stali (segregator). Obecnie istnieje 16 gatunków stali zbrojeniowych, przy czym każda z nich spełnia normę PN-B-03266.
Stal zbrojeniowe sprzedawana jest na tony oraz na sztuki. Stal na sztuki to pręty zbrojeniowe, które przycinane są na wymiar w taki sposób, aby pasowały do projektu budowlanego – są one gotowe do montażu. W przypadku stali na tony otrzymuje się stal surową, którą trzeba przyciąć samodzielnie, do czego potrzebne są odpowiednie narzędzia. W projektach budowlanych zawsze znajdują się dwa podstawowe typy zbrojenia – zbrojenie nośne i zbrojenie uzupełniające (opinie). Najważniejsze jest oczywiście zbrojenie nośne, ponieważ to od niego zależy nośność konstrukcji. Nie można go więc nie uwzględnić w procesie budowy. Zbrojenie uzupełniające służy jedynie do wzmocnienia i dopełnienia zbrojenia nośnego.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami