Blog
Stałość i zwartość
W artykule znajdziesz:
Stałość i zwartość
Podczas wiązania jest on więc rozpuszczalnej i oddziaływa szczególnie silnie na wolne CaO (palone), przyspieszając jak- katalizator jego uwodnienie (program uprawnienia budowlane na komputer). Chloroglinian wapniowy może się natomiast - rzyć zarówno podczas wiązania cementu, jak i tym bardziej podczas twardnienia; podczas wiązania bowiem powstaje roztwór nasycony wapnem, twardnienia roztwór nasycony chlorkiem wapniowym. Stałość i zwartość roglinianów nie jest jednak zadowalająca, gdyż albo chlorek jest w nich zatrzymany przez zwykłą absorpcję, albo też tworzą się roztwory źle i o zmiennym składzie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wpływ chi.w. na wiązanie cementu można ogólnie biorąc wyjaśnić sposób, że tworzy on najpierw z C3A chloroglinian wapniowy o strukturze podobnej do soli Candlota, wytrącający się w postaci kryształków. Reaguje z CaO wydzielającym się na skutek odszczepier.il z: z CsS. Tworzą się chlorotlenki wapniowe, wytrącające się z roztworu powoduje to odszczepienie nowych cząsteczek CaO z alitu, reagujących k - . z cząstkami CaCl2 aż do momentu przereagowania całej ilości CaCl,. M ra więc przyjąć, że przy niedużych stężeniach chi.w., stosowanych w betoniarstwie, prawie cały CaCl2 zostaje chemicznie związany, przy działa on w podobnym sensie, jak dodatek gipsu. Mała ilość przy niedoborze gipsu, może więc zwolnić wiązanie cementu poprzez zmr.-?.- szenie rozpuszczalności glinianów i tworzenie blokujących błon z uwodnił chloroglinianu wapniowego (uprawnienia budowlane). Większe natomiast ilości CaCl2, reagują z krzemianami, powodują już przyspieszenie wiązania i cementu.
Wpływ chi.w. jest więc zasadniczo korzystny dla cementów portlam. - w których wiązanie polega głównie na hydratacji krzemianów, przy zm istnieje jednak niebezpieczeństwo, że nadmierny dodatek chi.w. może ir; tę hydratację przyspieszyć i zmienić cement na szybkowiążący. W tych przypadkach, kiedy cement portlandzki przez zleżenie już częściowo zw_ara o datek chi.w. może pobudzić jego energię twardnienia (program egzamin ustny).
Efekty technologiczne
Wpływ jest natomiast niekorzystny w przypadku użycia cementów glinowych i innych spoiw bezgipsowych (wapien hydraulicznych), gdzie wiązanie zależy właśnie od hydratacji glinianów. Tak np. otrzymywało się zwolnienie wiązania słabo wypalonych cementów portlandzkich starszego typu o zawartości ALO;i 6-8% nawet przy koncentracji chl.w./w. 3-4%, która przy naszych normalnych cementach wiązanie przyspiesza (opinie o programie). W przypadku cementów glinowych powstają jeszcze inne komplikacje przez tworzenie się mało wytrzymałych chlorogliniamów, obniżających ogólną wytrzymałość kamienia cementowego. Ogólnie można stwierdzić, że działa bezpośrednio na procesy chemiczne, zachodzące w momencie uwadniania się cementu, przyspieszając jedne a zwalniając inne.
Przy różnych cementach i różnych stężeniach chi.w. daje to różne efekty technologiczne. Stopień uwodnienia cementu w obecności jest początkowo duży, ale już po 7 dniach nie większy niż bez chi.w. Przytoczyć tu jeszcze można opinię R. Platzmanna, który uważa, że stałe związki chemiczne utworzone w cemencie przez chi.w. nie mają prawie żadnego znaczenia i że skuteczność działania chl.w. polega głównie na jego higroskopijności (segregator aktów prawnych). Zapobiega on tworzeniu się wewnętrznych rys kapilarnych w stwardniałym zaczynie przez absorpcję wilgoci z powietrza i przez chronienie tworzyw od zbyt szybkiego wysychania w początkowym okresie twardnienia. a Wpływ chlorku wapniowego na warunki wiązania. Intensywność omawianego wpływu uzależniona jest w pewnym stopniu od jakości użytego cementu, niemniej przy ilościach chl.w. 1% ciężaru cementu zawsze występuje przyspieszenie wiązania (promocja 3 w 1).
Przy przekroczeniu pewnej granicy cementy stają się szybkowiążące. Granica ta wynosi najczęściej przy ilościach wagowych. Powyższe obrazują wyniki uzyskane przez Clemmera i Burgrafa.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32