Blog

17.11.2022

Stan naprężeń

W artykule znajdziesz:

Stan naprężeń

Przemieszczenia brzegowe pochodzące od statycznie niewyznaczalnych sił i momentów N+i i M<t,l dane są równaniami. Ich suma musi być równa połowie przemieszczeń błonowych podanych powyżej; w granicach stosowalności uproszczonej teorii, w rozpatrywanych wzorach możemy pominąć wszystkie człony z wyjątkiem pierwszego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeśli obciążone są brzegi </> = +90° obydwu połówek powłoki przez statycznie niewyznaczalne siły i momenty wynikające z powyższych równań i jeśli co zdarza się często odpowiednie wypadkowe naprężeń na przeciwległym brzegu (0 = 270° lub 0 = 90°) przenoszone są z górnej na dolną połówkę i odwrotnie, to otrzymany stan naprężeń usuwa lukę w r/> = 90° bez naruszenia stanu odkształceń na brzegu -90°. W tym przypadku należy po prostu dodać identyczne obciążenia na brzegach - 90°, które usuną lukę tam występującą. Sumę w ten sposób otrzymanych stanów naprężeń należy dodać jako poprawkę do uprzednio wyznaczonych naprężeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pierwsze harmoniczne M$ i Nx porównano dla dwóch przypadków obliczeniowych. Linia ciągła przedstawia wynik podejścia najprostszego, podczas gdy linie przerywane uwzględniają opisane powyżej poprawki. W przypadku momentu zginającego różnica jest duża, mimo że rząd wielkości i charakter rozkładu pozostają te same. Siła podłużna Nx nie zmienia się istotnie przez dodanie poprawki; jedyną różnicą jest zaokrąglenie ostrza w połowie krzywej (uprawnienia budowlane).

Porównajmy teraz nasze wyniki z wynikami dokładniejszej teorii opartej na pełnym równaniu [5-47] na x2, Hi, /L- W zasadzie postępowanie pozostaje to samo, ale nie mamy teraz gotowego wzoru [5-64] i musimy wyprowadzić układ czterech równań liniowych na stałe A,, Bl} A2, B2 wyrażający fakt, że na brzegu <f) = 90° Q+ = 0, a v, w‘, NX)p równe są pewnym wartościom wynikającym z niezgodności występującej w rozwiązaniu błonowym. Dokonano tego dla pierwszej harmonicznej (program egzamin ustny).

Siła pionowa

Analizę naprężeń rozpoczniemy od wyznaczenia sił błonowych i odpowiednich przemieszczeń. Mamy do dyspozycji dwa rodzaje wzorów, a mianowicie: jawne Azory oraz przedstawienia Fouriera. Wybierzemy te ostatnie, ponieważ odpowiadają one lepiej wzorom teorii zgięciowej, którą będziemy stosowali; w ten sposób będziemy mieli do czynienia jedynie z amplitudami Nitd., Które w dalszym ciągu zależą od </», ale są niezależne od x. Każda wypisana przez nas liczba zastępuje wtedy rozkład sinusoidalny lub kosinusoidalny w kierunku rozpiętości. Obliczenia należy wykonać oddzielnie dla każdego //; wystarczy wyjaśnić je dla n = 1 (opinie o programie).

Zgodnie z równaniami pierwsza harmoniczna siły równoleżnikowej wynosi V*, = -3438 kG/m. Na brzegach </> = ±</>0 = ±35,15° siła ta przyjmuje wartości -2811 kG/m. Składowa pionowa tej siły brzegowej może zostać przeniesiona na belkę brzegową i stanowi dodatek do pierwszej harmonicznej jej ciężaru wynoszący 231 kG/m. Z drugiej strony, składowa pozioma wynosząca 2295 kG/m musi być przyłożona jako parcie zewnętrzne na powłokę, jeśli stan błonowy ma być w ogóle możliwy. Ze względu na to, że parcie to nie występuje rzeczywistej powłoce, musimy natychmiast przyłożyć rozciąganie o tej samej wartości w kierunku na zewnątrz (segregator aktów prawnych).

Jest to pierwsze z kilku obciążeń brzegowych wywołujących naprężenia zginające w powłoce. Inne takie obciążenia brzegowe działają między powłoką i belką. Są to: siła pionowa (o rozkładzie sinusoidalnym) i ścinanie (o rozkładzie kosinusoidalnym, tak jak pierwsza harmoniczna ścinania błonowego Nx<t>l dana równaniem, ale występująca dodatkowo). Wszystkie te siły dla powłoki można wyrazić jako wartości brzegowe siły równoleżnikowej, siły poprzecznej i siły ścinającej; oznaczymy je odpowiednio. Wielkości tych sił należy wybrać tak, aby dla całkowitego stanu naprężeń nie występowały niezgodności przemieszczeń pionowych powłoki i belki lub ich odkształceń fx na brzegu, wzdłuż którego są one połączone, i wreszcie, aby nie było konieczności przykładania zewnętrznego parcia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami