Blog
Wiarygodna ocena
W artykule znajdziesz:
Model opisany podanym wyżej wzorem - po wyznaczeniu, na podstawie pomiarów, wartości a, (3 i y - można zastosować do oceny efektu zmniejszenia amplitudy wielkości opisującej drgania podłoża w wyniku np. zmniejszenia masy materiału wybuchowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyniki badań doświadczalnych uzyskane w różnych ośrodkach propagacji drgań wywołanych powierzchniowymi robotami strzałowymi potwierdziły znaczący wpływ technologii strzelania na zmniejszenie efektu sejsmicznego. Zmiana np. opóźnienia międzystrzałowego (zamiast zapalników milisekundowych zastosowanie półsekundowych) może wyraźnie zmienić amplitudę drgań podłoża pod budowlą. Wiarygodną ocenę wpływu zmiany technologii strzelania na zmniejszenie efektu działań parasejsmicznych na budowlę można uzyskać na podstawie kilkakrotnie przeprowadzonych badań doraźnych albo badań systematycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Analiza wyników badań systematycznych przeprowadzonych w dłuższym okresie czasu powinna umożliwić sformułowanie takich warunków dalszej eksploatacji w kopalni, aby obiekty budowlane znajdujące się w pobliżu nie były narażone na szkodliwe dla nich działania dynamiczne (uprawnienia budowlane). Pieronek i in., 1985 zestawili informacje z kilkuletnich badań systematycznych, których wyniki posłużyły następnie do oceny wpływu wielu czynników charakteryzujących źródło drgań (roboty strzałowe w kamieniołomie) na poziom narażenia budowli zabytkowej na drgania parasejsmiczne. Analizowano tam wpływ następujących czynników: poziom prowadzenia robót strzałowych, rodzaj surowca, liczbę otworów, całkowitą masę ładunku, masę ładunku na pojedynczą zwłokę, głębokość otworów i odległość źródła drgań od obiektu (program egzamin ustny).
Obiekty budowlane
Obiekty budowlane mogą być także narażone na drgania o charakterze par asejsmicznym wywołanym powierzchniowymi robotami strzałowymi wynikającymi z prowadzenia geofizycznych prac poszukiwawczych. W takim przypadku źródła drgań w czasie prac poszukiwawczych zmieniają swe położenie wzdłuż obranego profilu (por. Ciesielski i in., - 1988). Tak więc budowla narażona jest na największe drgania wówczas, gdy źródło drgań położone jest najbliżej budowli, a potem jeszcze - w stosunkowo krótkich odstępach czasu - kilkakrotnie na mniejsze działania (opinie o programie). Do specyficznych cech analizowanego źródła drgań i jego wpływu na obiekt należy zaliczyć także i to, iż ocenę narażenia budowli na drgania przeprowadza się uwzględniając prognozowane maksymalne parametry wymuszenia kinematycznego albo wartości uzyskane z pomiarów przeprowadzonych przy największym narażeniu budowli na działania parasejsmiczne. W tym ostatnim przypadku ocena wpływu drgań dotyczyć będzie stanów, które wystąpiły wcześniej i w zasadzie już nie występują w trakcie dalszej pracy źródła drgań.
Źródłem drgań parasejsmicznych (przekazywanych na budowlę z podłoża) mogą być wpływy komunikacyjne wynikające z przejazdu pojazdów (pociągu, tramwaju, samochodów) po drodze kołowej. Za źródło drgań komunikacyjnych można uważać układ pojazd - jezdnia ze względu na wzajemne oddziaływanie (sprzężenie) tych dwóch elementów układu. Tak więc działanie techniczne na źródło drgań komunikacyjnych prowadzące do zmniejszenia skutków wibracji będzie działaniem tak na pojazd jak i na jezdnię (podtorze) (segregator aktów prawnych).
Podczas ruchu po torach następuje zmiana sił kontaktowych pomiędzy kołami pojazdu i szynami. Wielkości charakteryzujące te zmiany zależą m.in. od sposobu poruszania się, typu i stanu technicznego pojazdu, a także rodzaju i stanu toru oraz podbudowy. Widać z podanego zestawienia, że wagony te różnią się znacznie ciężarem i wymiarami zewnętrznymi. Warto też zaznaczyć, że wagony te jeżdżą w różnych zestawach, nawet kilku wozowych (np. typ 805 Na w zestawie do trzech wozów) (promocja 3 w 1).
Istotny wpływ na wielkości generowanych drgań ma stan techniczny (stan zawieszenia, owalizacja kół i luzy łożyskowe) pojazdów oraz zastosowane resorowanie. W wagonach nowszego typu zastosowane resorowanie powoduje generowanie wibracji o mniejszych wartościach parametrów drgań.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32