Blog

Elektrody taśmowe zdjęcie nr 2
12.03.2020

Stanowisko murarza

W artykule znajdziesz:

Stanowisko murarza

Elektrody taśmowe zdjęcie nr 3
Stanowisko murarza

Po przeniesieniu na stanowisko murarza kosz się zdejmuje, cegły zaś pozostają ułożone na dnie pojemnika. Takie rozwiązanie pojemnika zmniejsza zużycie materiałów na wykonanie koszy pojemników oraz zużycie robocizny związanej z napełnianiem i opróżnianiem pojemnika (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zamiast pojemników stosuje się też palety, tj. drewniane lub metalowe tarcze zaopatrzone w uchwyty do zaczepiania haków zawiesia, którym żuraw je przenosi. Na palecie układa się stos kamieni i przykrywa go folią z tworzyw sztucznych, aby nie ulegał zanieczyszczeniu.
Załadunek palet następuje w cegielni, skąd przewozi się je samochodami na plac budowy i żurawiami podaje na stanowiska murarzy.

W wypadku murowania indywidualnego murarz bierze cegły wprost z pryzmy ułożonej na jego stanowisku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W razie pracy zespołowej pomocnicy podają cegły na mur rozkładając je pod rękę murarzowi. Oszczędza to murarzowi wielu ruchów, jak odwracanie się od pryzmy cegieł, schylanie się po nie i przenoszenie ich na mur. Praca murarza dzięki temu staje się wydajniejsza.

Cegły przed wbudowaniem wymagają często przycięcia. Wykonuje je murarz ostrą stroną młotka. Przed samym ułożeniem cegły na murze zanurza się ją w wodzie.
Podobnie jak cegły, dowozi się zaprawę (uprawnienia budowlane). W miejscu jej przygotowania załadowuje się ją na taczki i za pomocą podnośnika podaje na stanowisko robocze, gdzie wylewa się ją do skrzyni murarskiej. Budowy obsługiwane przez żurawie muszą być wyposażone w specjalne pojemniki do zapraw. Mają one kształt kubła zakończonego u spodu lejem zamkniętym klapą. Żuraw podaje pojemnik ponad skrzynię murarza, pomocnik otwiera klapę i napełnia skrzynię wylewając z pojemnika zaprawę.
Zaprawę na mur nanosi murarz kielnią lub w razie pracy zespołowej rozściela ją pomocnik szuflą.

Właściwe murowanie

Właściwe murowanie rozpoczyna się od ustawienia warstwomierzy lub wyprowadzenia tzw. bloków kierunkowych (program egzamin ustny). Wznosi się je również w kilkumetrowych odstępach na długości muru. Blok kierunkowy stanowi kilka warstw cegieł starannie ułożonych i wypionowanych. Do bloków mocuje się gwoździami sznur i rozpina go wzdłuż zewnętrznej krawędzi warstwy muru.
Układanie cegieł zaczyna się od warstwy zewnętrznej. Następnie murarz układa warstwę wewnętrzną, a na koniec wypełnia się folię, czyli rzędy cegieł pomiędzy warstwami skrajnymi.

Zależnie od konsystencji zaprawy, kształtu i wielkości kamieni stosuje się różne sposoby murowania.
Najczęściej używane do murowania kamienie o ciężarze kilkukilogramowym i kształcie prostopadłościanu, jak cegły palone, cegła cementowa, cegła silikatowa, bloczki betonowe, bloczki z wapieni naturalnych itp., układa się w murach na wcisk, z podcinaniem zaprawy kielnią lub z nakładaniem zaprawy na boczne powierzchnie kamieni (opinie o programie).

Murowanie na wcisk wymaga plastycznej zaprawy wapiennej lub cementowo-wapiennej. Rozpatrzymy je na przykładzie muru ceglanego grubości 2 cegieł. Kładąc warstwę główkową murarz rozściela najpierw pasmo zaprawy grubości 2,5-3 cm i szerokości 20-22 cm. Pasmo to powinno być oddalone od krawędzi o 2-3 cm, gdy wykonuje się mur na tzw. puste spoiny. W gotowym murze zaprawa powinna być cofnięta w stosunku do lica muru o 1,5-2 cm. Mury nie tynkowane nie wymagają pozostawienia nie zapełnionych spoin (segregator aktów prawnych). Pasmo zaprawy rozściela się wówczas w odległości 1-2 cm od krawędzi muru i tak układa cegły, aby wyciskały zaprawę poza lico muru. Nadmiar zaprawy zbiera się kielnią, otrzymując równą powierzchnię lica muru. Zmniejsza to możliwość zawilgocenia muru wodami opadowymi, które spływając nie zatrzymują się w spoinach.

Na rozesłanej zaprawie murarz układa najpierw warstwę zewnętrzną od strony lewej ku prawej lub odwrotnie (promocja 3 w 1). Biorąc cegłę lekko ją pochyla i zanurza w zaprawie dolną krawędzią wozówki w odległości 5-6 cm od cegły uprzednio położonej.

Posuwając cegłę do już ułożonej, zbiera nią zaprawę, aby wypełnić spoinę pionową, a następnie wciska cegłę w zaprawę tak, aby grubość spoiny poziomej wynosiła 12-15 mm. Warstwę wewnętrzną układa się tak samo.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Elektrody taśmowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Elektrody taśmowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Elektrody taśmowe zdjęcie nr 8 Elektrody taśmowe zdjęcie nr 9 Elektrody taśmowe zdjęcie nr 10
Elektrody taśmowe zdjęcie nr 11
Elektrody taśmowe zdjęcie nr 12 Elektrody taśmowe zdjęcie nr 13 Elektrody taśmowe zdjęcie nr 14
Elektrody taśmowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elektrody taśmowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elektrody taśmowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami