Blog
Stare zasypane doły uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Stare zasypane doły uprawnienia budowlane
Stare zasypane doły, zagruzowane odcinki po starych fundamentach, które nie zostały zauważone podczas budowy, pod wpływem obciążeń dają znaczne osiadania powodując powstawanie rys w tych miejscach i pęknięć fundamentów. W takich wypadkach konieczne jest usunięcie słabego gruntu i zastąpienie go piachem gruboziarnistym lub żwirem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nowy materiał układa się warstwami o grubości 20-30 cm. Po zmoczeniu każdą warstwę ubija się ręcznym ubijakiem. Prace te wykonujemy po ustawieniu deskowania zabezpieczającego przed usuwaniem się gruntu. Ostatnią warstwę gruntu ubijamy jeszcze mocniej i przystępujemy do wykonania fundamentu.
Miejsca połączeń starego fundamentu z nowym dobrze oczyszcza się i przemywa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szczelinę między fundamentem a murem dokładnie wypełnia się wilgotną zaprawą cementową i ubija w celu zapewnienia całkowitego przekazania obciążenia od muru na przebudowany odcinek fundamentu. W zależności od stopnia uszkodzenia fundamentu oraz wytrzymałości sąsiednich odcinków nie uszkodzonych długość odcinka podlegającego wymianie nie powinna przekraczać 1,5 m. Gdy jest większa, należy je wykonać, jak podano niżej.
Gdy zachodzi konieczność wymiany starych fundamentów na nowe powstają wówczas znaczne trudności (uprawnienia budowlane).
W takich wypadkach, zależnie od warunków, wykonuje się nowe fundamenty nie zmieniając ich głębokości i szerokości, albo też wprowadza się nowe ławy o większej szerokości i większym zagłębieniu. W zależności od stanu murów oraz warunków wodno-gruntowych fundamenty podlegające wymianie należy podzielić na odrębne odcinki o długości 1-H,5 m. Pracę wykonujemy jednocześnie w kilku miejscach.
Poszczególne odcinki w projekcie oznaczamy cyframi 1, 2, 3 itd., jak również określamy kierunek postępu robót.
Należy pamiętać, że odcinki jednocześnie wykonywane nie mogą być w odległościach mniejszych od siebie niż 4-5 m (program egzamin ustny). Wymianę fundamentów należy rozpoczynać w tych miejscach, gdzie fundamenty są najbardziej osłabione, lecz ściany są w lepszym stanie i mają mniej otworów.
Fundament
W wypadku gdy nad fundamentem, który mamy wymienić, ściana jest słaba, najeży ją wzmocnić przez wprowadzenie i zabetonowanie w murach podłużnych belek stalowych. Belki te osadza się tuż nad górną warstwą fundamentu po uprzednim wybiciu bruzd poziomych. Belki-wieńce wprowadza się w takiej kolejności, aby ścian nie osłabiać zbytnio w jednym przekroju.
Opisany sposób staje się jeszcze bardziej utrudniony, gdy w grę wchodzi wymiana fundamentów z jednoczesnym pogłębieniem i poszerzeniem ich podstawy oraz wprowadzeniem belek-wieńców ze względu na zły stan murów. Prace w takich wypadkach przeprowadza się w sposób następujący: w murze wykuwa się poziome bruzdy, które po oczyszczeniu przemywa się mlekiem cementowym i wprowadza się belki dwuteowe, zamocowując je tymczasowo za pomocą klinów drewnianych lub stalowych.
Następnie przestrzeń między murem a środnikiem belki aż do wysokości górnej półki zalewa się zaprawą cementową 1 :3. W celu dobrego zalania wolnej przestrzeni między belką a murem wybija się ponad bruzdą poziomą specjalne bruzdy ukośne (kieszenie) w odstępach 1,0-1,5 m. Po wypełnieniu zaprawą wspomnianej przestrzeni do wysokości górnej półki, przestrzeń ponad górną półką oraz miejsca, w które nie weszła zaprawa poniżej dolnej półki belki, uzupełnia się zaprawą cementową wilgotną 1 : 1 lub 1 : 2, mocno ubijając łopatką (opinie o programie).
Aby zabezpieczyć belki przed wywracaniem się, wykonuje się poprzeczne otwory o rozstawie co 2,0-3,0 m, w które wprowadza się kątowniki lub szyny i przyspawa do belek podłużnych. Po wykonaniu belek-wieńców we wszystkich ścianach przystępujemy do dalszych robót polegających na odsłonięciu podstawy fundamentu w miejscach oznaczonych np. jako odcinki pierwsze (segregator aktów prawnych). Wykopy należy dokładnie i mocno obudować i rozeprzeć, aby ziemia nie usuwała się spod sąsiednich odcinków fundamentu.
Obudowanie może okazać się zbędne tylko w gruntach spoistych (glina, ił). Jednak i w tych przypadkach należy założyć rozpory zabezpieczające. Gdy stary fundament na przewidzianym odcinku został usunięty i wybrano grunt odpowiednio do wymiarów nowego fundamentu, można przystąpić do jego betonowania. Po doprowadzeniu nowego fundamentu do dostatecznie wytrzymałych górnych warstw starego powstałe szczeliny oraz wszelkie nierówności wypełnia się ubijając mocno zaprawą cementową 1:3 i przystępuje się do ostatniej czynności, tj. do zasypywania wykopu, usuwając jednocześnie stopniowo deski od dołu do góry (promocja 3 w 1).
Grunt należy moczyć i dokładnie ubijać warstwami. W tej samej kolejności wykonujemy pracę na pozostałych odcinkach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32