Blog

Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 2
14.12.2021

Szwy dylatacyjne

W artykule znajdziesz:

Szwy dylatacyjne

Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 3
Szwy dylatacyjne

Na podłożu gładkim, równym układa się ciągłą izolację z materiałów rolowych lub laminatów. Na izolację ciągłą, która jest z reguły nieodporna na uszkodzenia mechaniczne układa się nawierzchnię z materiałów chemicznie odpornych, używając jako lepiszcza zapraw i kitów chemoodpornych.
Wszelkie usterki przy wykonywaniu posadzek wynikają z nienależytego dopracowania detali, wszelkiego rodzaju załamań i przenikań płaszczyzn (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z tego powodu należy dopracować uszczelnienie kanałów ściekowych, kanalików powierzchniowych, szwów dylatacyjnych, styków do fundamentów, ścian i słupów oraz przejść przez przegrody ścienne lub stropy przewodów technologicznych, linii transportowych i innych. Kanały powinny być wyjątkowo szczelne i konstrukcyjnie związane z posadzkami. Ze względu na większe obciążenie agresywnym środowiskiem wodnym niż posadzki, kanały powinny posiadać izolację szczególnie wzmocnioną i bardzo starannie wykonaną. Jeżeli przewiduje się ruchy wywołane pracą maszyn lub osiadaniem konstrukcji, należy przewidzieć przerwy dylatacyjne i zaizolować je. Szwy dylatacyjne posadzek chemoodpornych najlepiej umieszczać na wododziałach.
Na styku ze ścianami, słupami i cokołami izolację wykładziną chemoodporną należy wywijać na około 0,20 m na pionowe płaszczyzny.

Po ułożeniu posadzek nie są dozwolone żadne przekucia stropów w celu prowadzenia przewodów. Wszelkie przejścia powinny być przewidziane w projekcie budowlanym i wykonane w postaci tulei, w których później będą poprowadzone rury i inne przewody instalacyjne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Projektowanie posadzek.

W ogólnej dokumentacji technicznej zazwyczaj nie podaje się rozwiązania detali związanych z ułożeniem posadzek. Bywa to często przyczyną wielu pomyłek podczas wykonawstwa. Według obowiązujących obecnie przepisów powinien być załączony do ogólnej dokumentacji projekt zabezpieczeń wodochronnych i przeciwkorozyjnych z dokładnym opisem i detalami. Dużym ułatwieniem przy projektowaniu mogą być katalogi typowych rozwiązań chemoodpornych, np. „Katalog szczegółów izolacji chemoodpornych w budownictwie przemysłowym”, wydany przez „Prochem” i „Dźwigar” (uprawnienia budowlane).

Substancje agresywne ciekłe

Katalog ten zawiera rysunki szczegółów izolacji chemoodpornych w budownictwie przemysłowym ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa przemysłu chemicznego. Odpowiednio dobrane rysunki, po uzupełnieniu danymi z konkretnego rodzaju agresywnego środowiska i przyjętego rodzaju rozwiązania budowlanego oraz zastosowaniu właściwych materiałów chemoodpornych, stanowią wspomnianą wyżej część dokumentacji w zakresie ochrony antykorozyjnej. Według tej dokumentacji może być wykonany fragment zabezpieczenia obiektu budowlanego przed korozją (program egzamin ustny).
Poniżej podaje się kilka typowych rozwiązań konstrukcyjnych posadzek w budownictwie przemysłowym na podstawie wyżej wymienionego katalogu, które mogą służyć jako schematy do zaprojektowania izolacji chemoodpornej.

Ostatnim etapem jest mieszanie ścieków pocyjankowych z pozostałymi ściekami w komorze ogólnej neutralizacji i wspólna neutralizacja mlekiem wapiennym do pH = 8. Następuje wytrącenie metali ciężkich w postaci wodorotlenków (opinie o programie).
Ścieki miesza się sprężonym powietrzem. Mieszanie trwa 30-60 minut, następnie odbywa się okresowe opróżnianie (co ok. 3 miesiące) i czyszczenie strumieniem zimnej wody.
Jako substancje agresywne ciekłe lub stałe występują ścieki cyjankowe.

Powstaje środowisko alkaliczne, następnie utleniające i kwaśne: cyjanki (CN, średnie stężenie 30-35 mg/1), podchloryn sodu, ług sodowy, kwas siarkowy, pH = 9-12, po zakwaszeniu pH - 2, temperatura do 50 °C. Oddziaływanie środowiska jest stałe (segregator aktów prawnych).
Jako substancje agresywne gazowe występują opary ścieków, które stale oddziaływają na nie zanurzoną część ścian i na przekrycie zbiornika.

Ścieki cyjankowe bywają również neutralizowane w sposób następujący:
a) Alkalizowanie ścieków do pH = 10-12 przy pomocy NaOH;
b) Utlenianie cyjanków przy pomocy podchlorynu sodu;
c) Obniżenie pH do 7-f-8,5 przy pomocy H2S04 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 8 Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 9 Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 10
Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 11
Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 12 Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 13 Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 14
Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Analiza refraktometryczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami