Blog

Dobór kryteriów zdjęcie nr 2
27.03.2020

Stężenia pionowe

W artykule znajdziesz:

Stężenia pionowe

Dobór kryteriów zdjęcie nr 3
Stężenia pionowe

Stężenia pionowe powinny być rozmieszczone symetrycznie, przy czym liczba stężeń nie może być mniejsza od 2 na każdej kondygnacji rusztowania.
Odległość pomiędzy polami stężeń nie może być większa niż 10 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Elementy konstrukcji powinny być łączone ze sobą za pomocą złączy krzyżowych i wzdłużnych, które są złączami konstrukcyjnymi. Złącza obrotowe można stosować tylko jako złącza pomocnicze. Elementy pracujące na zginanie i rozciąganie nie mogą być łączone za pomocą złączy wzdłużnych.
Rusztowania przyścienne muszą być kotwione do budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Liczba zakotwień powinna być taka. aby siła przenoszona przez jedną kotew nic była mniejsza niż 250 kG. Zakotwienia powinny być umieszczone symetrycznie na całej powierzchni rusztowania, a odległość między kotwieniami w poziomie nie powinna przekraczać 5.0 m. a w pionie 4.0 m.
Kotwie powinny mieć przekrój o wymiarach nie mniejszych niż I4x I4 mm. Należy je wbijać w uprzednio osadzone w ścianie kołki drewniane na głębokość co najmniej 150 mm. Cięgna wykonane z żarzonego drutu powinny mieć w przekroju co najmniej 4 żyły drutów o średnicy 3 mm.
Pomosty robocze i zabezpieczające powinny mieć szerokość nie mniejszą od l.O m i być zabezpieczone poręczą główną umocowaną na wysokości 1,1 m i poręczą pośrednią umocowaną na wysokości minimum 0.15 m (uprawnienia budowlane).
Pomosty należy układać z inwentaryzowanych płyt pomostowych na poprzecznicach w sposób ciągły tak. aby szczeliny pomiędzy płytami nie były większe niż 15 mm (program egzamin ustny).
Każda konstrukcja rusztowania powinna być zaopatrzona w co najmniej dwa pomosty. tj. pomost roboczy i pomost zabezpieczający, ułożony bezpośrednio na niższej kondygnacji.
Pomosty robocze mogą być układane na całej wysokości rusztowania lub na jego części, zależnie od ustaleń instrukcji dla danego typu rusztowania.
Piony komunikacyjne dla ludzi należy wykonać jako oddzielne przęsła rusztowania, a odległość między nimi nie powinna być większa niż 40.0 m.
Do transportu pionowego materiałów powinny być wyznaczone miejsca przed zmontowaniem konstrukcji rusztowania (opinie o programie). Odległość między tymi miejscami nie powinna być większa niż 30 m. Ciężar podnoszony za pomocą podnośników umocowanych do konstrukcji rusztowania nie powinien być większy niż 150 kG.

Wieża wyciągowa

Do transportu materiałów o ciężarze większym niż 150 kG powinna być wykonana wieża wyciągowa jako konstrukcja samodzielna, przylegająca do konstrukcji rusztowania (segregator aktów prawnych).
Wieża wyciągowa musi być wyższa od konstrukcji rusztowania co najmniej o 1.80 ci Rusztowanie przyścienne powinno być zabezpieczone przed wyładowaniami atmosferycznymi siecią odgromową zgodnie z wymaganiami norm państwowych. Rusztowania usytuowane bezpośrednio przy drogach oraz miejscach przejazdem i przejść powinny mieć daszki ochronne nachylone w kierunku rusztowania poć kątem nie mniejszym niż 40 do poziomu.
Napowietrzne linie energetyczne przebiegające w pobliżu montowanego lub demontowanego rusztowania muszą być wyłączone spod napięcia na okres prac montażowych.
Rusztowania typu Warszawa
W budownictwie stosuje się coraz częściej stalowe składane rusztowanie z rur typu Warszawa. Rusztowanie to składa się ze specjalnych ram o wymiarach 1650x 785 mm. krzyżulców. poręczy i podstawek (lub kółek jezdnych). Podstawową cechą charakteryzującą ten typ rusztowania jest całkowite wyeliminowanie wszelkiego rodzaju złączy śrubowych. Zastosowane rozwiązanie pozwala na całkowite przenoszenie obciążenia przez rury pionowe ram.
Rusztowanie może być ustawione na podstawkach jako stałe lub na kółkach jako przesuwne.
Montaż rusztowania polega na nakładaniu na siebie na przemian równoległych par ram. Dla zabezpieczenia wymaganej sztywności zakłada się co kilka sekcji krzyżulec. Montaż rusztowania odbywa się bardzo szybko, może go wykonywać jeden lub dwóch robotników.
Rusztowania składane stalowe typu Warszawa znajdują zastosowanie zarówno przy robotach zewnętrznych (elewacje, spoinowanie, poprawki), jak i przy robotach wykończeniowych wewnątrz budynku.
Rusztowania składane nożycowe
Stalowe rusztowanie przesuwne typu RP-451 jest stosowane do robót elewacyjnych, malarskich, konserwatorskich itp.
Charakterystyka tego rusztowania:
- nośność pomostu roboczego - 450 kG,
- wysokość podnoszenia pomostu - 3,1 do 14,5 m,
- czas podnoszenia pomostu - 10 minut.
- wymiary gabarytowe do transportu 6,25×2,20×3,31 m,
- ciężar całkowity - 2835 kG.
prędkość jazdy na drodze I klasy - najwyżej 10 km/h (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dobór kryteriów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dobór kryteriów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dobór kryteriów zdjęcie nr 8 Dobór kryteriów zdjęcie nr 9 Dobór kryteriów zdjęcie nr 10
Dobór kryteriów zdjęcie nr 11
Dobór kryteriów zdjęcie nr 12 Dobór kryteriów zdjęcie nr 13 Dobór kryteriów zdjęcie nr 14
Dobór kryteriów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dobór kryteriów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dobór kryteriów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami