Blog

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 2
24.07.2020

Stojaki budowlane

W artykule znajdziesz:

Stojaki budowlane

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 3
Stojaki budowlane

Oprócz dłużyc, kłód i wyrzynków wyrabia się jeszcze sortymenty drewna użytkowego, nazywane żerdziami, słupkami i stojakami. Żerdzie są to całe strzały drzew o średnicy 7-14 m w korze, mierzonej w odległości 1 m od grubszego końca.
Słupki wyrabia się długości 1-3 m, z odstopniowaniem co 10 cm. Posiadają one średnicę w korze 6-14 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stojaki budowlane są wyrabiane z sosny, świerka, jodły i olchy. Mogą być też bukowe i dębowe. Stojaki wyrabia się w dłużycach i wyrzynkach. Długość dłużyc wynosi od 9 m wzwyż, wyrzynków 7-9 m. Grubość w cieńszym końcu - od 6 cm wzwyż, w połowie długości - do 19 cm i w grubszym końcu - do 27 cm. Stojaki przyjęto dzielić według grubości na 3 klasy: I - średnica do 11 cm, II - 12-15 cm i III - 16-19 cm, przy czym średnicę mierzy się w połowie długości.
Zasadnicze dla stojaków znaczenie mają wady obniżające ich wytrzymałość. Niedopuszczalne są: zgnilizna twarda i miękka, sęki tabaczne i głębokie chodniki owadzie. Dopuszcza się krzywiznę jednostronną do 3 cm na 1 m, czerwień wewnętrzną do V5 powierzchni przekroju, siniznę i 1 hubę na dłużycy.

Sęki tabaczne są dopuszczalne, jeżeli rozmieszczone są względem siebie nie bliżej niż 1,6 m. Zbieżystość w sztukach długości do 5 m dopuszczalna do 1,5 cm na 1 m, w dłużycach — bez ograniczenia.
Stojaki są używane na rusztowania podtrzymujące deskowania. Pochłaniają one duże ilości drewna i są obecnie zastępowane w budynkach o powtarzającej się wysokości kondygnacji przez inwentaryzowane stojaki stalowe.
Materiały tarte dzieli się na iglaste i liściaste oraz na nieobrzynane i obrzynane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na deskowania stosuje się tarcicę iglastą obrzynaną.
Materiały tarte dzieli się na klasy jakości. Istnieje sześć klas jakości materiałów tartych iglastych i cztery materiałów liściastych. Sortymenty o przekroju zbliżonym do kwadratu, jak graniaki, łaty, listwy, krawędziaki i belki, produkowane są tylko w trzech klasach jakości. Dopuszczalne jest łączenie dwóch lub trzech klas w grupę klas jakości. Podstawą tworzenia grup jakościowych jest możliwość wspólnego zastosowania tarcicy tych klas, które łączy się w grupę.
Podstawą do określenia klasy lub kategorii sztuki tarcicy są cechy płaszczyzny jakościowo lepszej (uprawnienia budowlane). Gorsza płaszczyzna powinna mieć jednak jakość niższą tylko o jedną klasę. Jeżeli istnieje większa rozbieżność, tarcicę -zalicza się o jedną klasę wyżej niż klasa strony gorszej.

Tarcica iglasta obrzynana

Tarcicę iglastą obrzynaną według PN-57/D-96000 dzieli się na sześć klas jakości (program egzamin ustny).
Drewnem ulepszonym nazywa się materiały klejone, jak sklejki i płyty. Nazwą sklejka określa się płyty sklejane z arkuszy forniru łuszczonego. Płyty skleja się zazwyczaj z nieparzystej liczby arkuszy układanych jeden na drugim tak, aby włókna poszczególnych sąsiednich arkuszy były do siebie prostopadłe (opinie o programie).

Zależnie od odporności na działanie wilgoci kleje dają podstawę do podziału sklejki na suchotrwalą i wodoodporną. W produkcji sklejki stosuje się następujące kleje: kazeinowy, albuminowy, kazeinowo-albuminowy, mocznikowy oraz bakelitowy. Z wymienionych klejów najbardziej wodoodporny i trwały jest klej bakelitowy.
W zależności od rodzaju drewna, z którego są wyprodukowane obłogi, tj. zewnętrzne forniry sklejki, rozróżnia się sklejki iglaste - sosnowe, świerkowe i jodłowe oraz liściaste - olchowe, brzozowe, bukowe, dębowe i jesionowe (segregator aktów prawnych).

Sklejkę sklejoną z fornirów środkowych grubości do 2 mm zalicza się do cienkowarstwowych, natomiast sklejkę zawierającą w środku fornir grubości
ponad 2 mm - do grubowarstwowych. Grubość obłogów sklejki wynosi zazwyczaj 1 do 1,5 mm.
Sklejki wyrabia się grubości: 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 18, 20 mm. Mają one rozmaity format, tj. długość i szerokość arkusza od 120 do 225 cm.

Ponieważ arkusz sklejki jest zazwyczaj prostokątny, jego długością przyjęto nazywać wymiar wzdłuż włókien obłogu, za szerokość zaś uważa się wymiar w poprzek włókien. Sklejka powinna mieć oba obłogi z tego samego rodzaju drewna, przy czym włókna obu obłogów powinny być równoległe (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 8 Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 9 Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 10
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 11
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 12 Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 13 Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 14
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami