Blog

Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 2
17.01.2020

Stopień zmielenia spoiw (miałkość)

W artykule znajdziesz:

Stopień zmielenia spoiw (miałkość)

Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 3
Stopień zmielenia spoiw (miałkość)

Stopień zmielenia spoiw (miałkość). Badania te przeprowadza się wg PN/B-04300 w sposób następujący (uprawnienia budowlane).

Przygotowanie próbki. Próbkę spoiwa należy przesiać przez sito nr 1,00 mm (sito tkane, o wymiarze boku oczka kwadratowego równym 1 mm) rozcierając grudki w palcach.

Grudki nie dające się rozetrzeć i inne zanieczyszczenia należy usunąć. W przypadku obecności grudek nie dających się rozcierać w palcach należy oznaczyć procentowo ich zawartość przez odważenie ilości grudek pozostałych po przesianiu 500 g spoiwa (program na telefon).

Zawartość tą należy podać w orzeczeniu o jakości spoiwa. Następnie odważyć 120 g spoiwa i suszyć w ciągu 1 godziny w temperaturze 105°C. Wykonanie oznaczenia. 100 ±0,1 g wysuszonego i ochłodzonego spoiwa przenosi się na podany w normie zestaw sit (np. dla cementu — sita nr 200 i 80, czyli 0,2 i 0,08 mm, dla wapna palonego mielonego — sita nr 630 — 200 i 90).

Przesiewać należy co najmniej 15 minut, trzymając sito w jednej ręce i uderzając nim o drugą (program na komputer).

Można również używać urządzenia mechanicznego (wstrząsarki).

Szklana płyta

Przesiewanie uważa się za zakończone, gdy w ciągu jednej minuty przechodzi przez sito nie więcej niż 0,05 g spoiwa (przy badaniu wapna nie więcej niż 0,1 g) (program egzamin ustny).

Po zakończeniu przesiewania waży się pozostałości spoiwa na poszczególnych sitach. Różnica między wynikami dwóch oznaczeń nie może przekraczać 0,1%-dla pozostałości na sicie nr 200 i 0,5% na sicie nr 80. Sita muszą być bezwględnie suche i czyste. Badania właściwej ilości wody w zaczynie i oznaczenie początku i końca wiązania cementów na przyrządzie Vicata (wg PN/B-04300). a. Opis przyrządu.

Przyrząd składa się z podstawy i wspornika, w którym jest luźno prowadzony stalowy drążek. Drążek powinien opadać bez wyraźnie objawiającego się tarcia, należy więc ustawiać go pionowo i usuwać wszelkie zanieczyszczenia. Śrubka służy do przytrzymywania drążka, a odkręcenie jej umożliwia swobodne opadanie drążka z trzonkiem lub igłą (opinie o programie).

Trzonek Vicata jest to walec o przekroju 1 cm2, igła zaś ma przekrój 1 mm2. Ciężar trzonka z drążkiem lub igłą powinien wynosić 300 G z tolerancją do 2 gramów. Jeżeli używa się igły, należy dodać górny dodatkowy ciężar wyrównujący ciężar do 300 G. Na podstawie przyrządu umieszcza się grubą płytę szklaną, na której ustawia się ebonitowy pierścień Vicata. Przyrząd jest zaopatrzony w skalę milimetrową (od 0 do 40 mm) cechowaną co 1 mm (segregator aktów prawnych).

Przed użyciem przyrządu należy założyć trzonek opuszczając go swobodnie aż do dotknięcia płytki szklanej. Tak samo trzeba postąpić z igłą. Ponieważ płytki szklane są różnej grubości, trzeba każdorazowo przy użyciu innej płytki sprawdzić, czy wskazówka na drążku schodzi się z punktem zerowym skali, jeśli nie, to należy skalę odpowiednio nastawić.

Opisany przyrząd stosuje się do oznaczenia początku i końca wiązania cementów. Przy badaniu innych spoiw, np. gipsu, wymiary i ciężar drążka i trzonka ulegają odpowiednim zmianom (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 8 Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 9 Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 10
Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 11
Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 12 Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 13 Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 14
Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dojścia, wyjścia, przejścia w obiekcie budowlanym zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami