Blog
Stopień zużycia budynku
W artykule znajdziesz:
Stopień zużycia budynku
Przed przystąpieniem do projektowania prac remontowo-budowlanych należy przede wszystkim ustalić stopień zużycia budynku i przeprowadzić analizę przyczyn powstałych uszkodzeń (program uprawnienia budowlane na komputer). Zużycie budynku następuje na skutek normalnego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem obiektu i działania czynników atmosferycznych, może jednak postępować szybciej wskutek użytkowania nieumiejętnego lub niezgodnego z przeznaczeniem budynku, złośliwego zniszczenia, wypadków losowych, braku okresowej konserwacji lub błędów w projektowaniu oraz wykonawstwie, wad materiałów itp.
Trwałość budynku jest to okres, wciągu którego budynek może być użytkowany bez szkody i zagrożenia dla ludzi oraz rzeczy mieszczących się w nim. Na podstawie danych doświadczalnych określono przewidywany okres użytkowania, czyli trwałość różnych budynków. W wyniku użytkowania i działania czynników atmosferycznych następuje normalne zużycie budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Procent zużycia normalnego zależy od tego, na ile lat określono trwałość budynku oraz ile lat upłynęło od czasu jego wzniesienia. Kształtuje się stopień zużycia normalnego zależnie od wieku budynku. Stopień zużycia normalnego zależy od wieku budynku, nie pozostaje jednak w stosunku wprost proporcjonalnym do upływu czasu. W początkowym okresie użytkowania procent zużycia wzrasta nieznacznie, a po długim okresie użytkowania (np. 25 lat) przyrost procentu zużycia jest coraz większy (uprawnienia budowlane).
Okres trwałości poszczególnych elementów nie jest identyczny z okresem trwałości budynku. Niektóre elementy mają okresy trwałości wynoszące 100 i 150 lat, inne 10 lat lub mniej. Okresy trwałości poszczególnych elementów oraz wyposażenia budynków. Dane orientacyjne pomocne w ocenie zużycia budynku. W poszczególnych budynkach stan elementów i zużycie budynku może kształtować się różnie, zależnie od warunków i sposobu użytkowania, jakości zastosowanych do budowy materiałów i staranności wykonania; dlatego też podstawą orzeczeń są oględziny i badania budynku (program egzamin ustny).
Ugięcia stropów
Do określenia stanu technicznego elementów i budynku oraz ustalenia zakresu prac remontowych konieczne są oględziny i badania przeprowadzane na miejscu przez rzeczoznawców budowlanych (opinie o programie). Zazwyczaj opracowuje się ekspertyzę statyczno-wytrzymałościową. dotyczącą wytrzymałości elementów i statyki budynku oraz ekspertyzę, dotyczącą ewentualnego zagrzybienia. Rzeczoznawcy muszą mieć wysokie kwalifikacje zawodowe i doświadczenie, aby na podstawie zaobserwowanych zjawisk ocenić stan techniczny i zalecić środki zaradcze.
W czasie oględzin analizuje się przebieg rys i pęknięć, ugięcia stropów, zespolenie tynku z murem, odgłos uderzeń młotkiem w ściany, po którym można poznać ich stan, kruszenie się zaprawy, wielkość uszkodzonych powierzchni pokryć dachowych itp. Niejednokrotnie jest potrzebne wykonanie odkrywek fundamentów lub konstrukcji stropów.
Rzeczoznawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na miejsca narażone na działanie wilgoci i mrozu.
Wilgoć może pochodzić z opadów atmosferycznych lub z gruntu. Jest ona jednym z czynników, który najczęściej powoduje uszkodzenia, zagraża trwałości elementów budowlanych oraz szkodzi zdrowiu mieszkańców lub innych użytkowników obiektu. Dlatego też starannemu przeglądowi należy poddać wszelkie obróbki blacharskie, spadek i szczelność rynien, sposób odprowadzenia wody z rur spustowych oraz zabezpieczenie budynku przed wilgocią gruntową. W razie braku izolacji przeciwwilgociowej należy ją koniecznie wykonać (segregator aktów prawnych).
Na podstawie oględzin określa się stan techniczny poszczególnych elementów budynku zależnie od procentu ich zużycia, co ułatwia tabela 4-4 opracowana w Instytucie Gospodarki Mieszkaniowej.
Zależnie od procentu zużycia stan techniczny elementów budynku może być:
- zadowalający, czyli nie wymagający napraw i remontów,
- niezadowalający, gdy zużycie elementu jest widoczne, ale element może być użytkowany i kwalifikuje się do naprawy,
- zły, kwalifikujący element do naprawy z wymianą jego fragmentów,
- zupełnie zły, który kwalifikuje element do usunięcia i zastąpienia go elementem nowym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32