Blog

Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 2
25.09.2020

Stopy prefabrykowane

W artykule znajdziesz:

Stopy prefabrykowane

Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 3
Stopy prefabrykowane

Dążenie do całkowitego wyeliminowania robót betonowych z placu budowy doprowadziło do stosowania w budownictwie uprzemysłowionym również i stóp fundamentowych prefabrykowanych. W Rosji stosowane są stopy prefabrykowane o kształcie zbrojone dołem siatką zgrzewaną (program uprawnienia budowlane na komputer).

Mają one wymiary w rzucie poziomym od 1,30×1,30 do 2,10×2,10 m, a wysokość - 60 i 80 cm. Stopy takie ważą 1,654-4,80 T i wykonywane są z betonu marki 150 (wg norm radzieckich).
Ponieważ jednak w praktyce prawidłowe posadowienie prefabrykatów na gruncie wymaga najczęściej zastosowania podkładu betonowego, a więc prowadzenia betonowania na placu budowy, zaś duży ciężar i prosty kształt stóp nie usprawiedliwia przeniesienia procesu wykonywania fundamentów do zakładu prefabrykacji, dlatego stosowanie stóp prefabrykowanych szerzej się nie rozpowszechniło.
Stopy fundamentowe w sąsiedztwie istniejącego budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Specjalnym, często spotykanym przypadkiem stopy fundamentowej mimośrodowo obciążonej są stopy słupów osiowo obciążonych, których ze względu na miejscowe warunki terenowe nie można kształtować symetrycznie w stosunku do osi słupa. Wypadek taki zdarza się najczęściej przy posadowieniu skipów przylegających bezpośrednio do istniejących budynków, choć
w budownictwie przemysłowym zdarza się również często, że trasy kanałów, rurociągów itp. uniemożliwiają zastosowanie rozwiązania symetrycznego (uprawnienia budowlane).
Widać z niego, że uważając siłę przenoszącą się ze słupa, jako obciążenie zewnętrzne stopy, tak jak to czyniliśmy najmniejsze naprężenie w gruncie uzyskuje się przy przyjęciu wymiaru stopy równego. Wydłużanie więc stopy w płaszczyźnie rysunku zwiększa tylko naprężenia w gruncie. Uzyskanie zaś dopuszczalnych nacisków w gruncie przez odpowiedni dobór szerokości stopy b prowadzi do kształtów nadmiernie wydłużonych.
Jeśli jednak przyjąć, że słup, stopa i ich połączenie są doskonale sztywne, wówczas niezależnie od wielkości mimośrodu słupa e w stosunku do środka ciężkości podstawy stopy rozkład naprężeń pod stopą będzie równomierny, jeżeli tylko konstrukcja ponad slupem jest w stanie przejąć moment.

Stopy o regulowanym osiadaniu

Założenie takie byłoby jednak zbyt korzystne. W literaturze znaleźć można rozwiązanie tego zagadnienia przy założeniu sprężystości słupa i podatności podłoża. Jeśli przyjąć, że słup jest połączony z budowlą w punkcie A w sposób przegubowy i umożliwiający przesunięcie pionowe oraz że rozkład odporu gruntu jest liniowy, przy czym wypadkowa odporu działa w stosunku do osi słupa na mimośrodzie e, wówczas wystąpi równoważąca układ para sił H na ramieniu h (program egzamin ustny).

Szukane są trzy niewiadome wartości: Oj, O2 i H.
Jeśli przypuszcza się, że poszczególne stopy budynku będą znacznie osiadały w sposób trudny do przewidzenia (np. w przypadku posadowienia budynku na nasypie), to można wyeliminować nierównomierne osiadania przez zastosowanie konstrukcji stopy umożliwiającej regulowanie położenia słupa w stosunku do fundamentu (opinie o programie).
W słupie zabetonowane zostały stalowe belki poziome, za pośrednictwem których oraz odpowiednich podkładek słup opiera się na górnych krawędziach
fundamentu.

Między podkładki wstawić można prasy hydrauliczne i za ich pomocą, regulować położenie słupa. Monolitycznego związania stopy ze słupem dokonuje się po zakończeniu procesu osiadań. Konstrukcja taka wymaga, oczywiście, sprawdzenia docisków występujących na górnych krawędziach stopy, jak również stalowej konstrukcji wspornikowej, wbetonowanej w słup. Konieczny jest tu nadzór geodezyjny (segregator aktów prawnych).
Sprężyste podparcie i zamocowanie słupa w fundamencie stopowym.

W przypadku posadowienia konstrukcji statycznie niewyznaczalnej na fundamentach stopowych rozkład sił w konstrukcji, jak również wartość oddziaływań oddawanych z konstrukcji na fundamenty zależy od przemieszczeń i obrotów stóp.
Należy więc dokonać obliczeń tych wielkości, ażeby stwierdzić, czy wpływ ich na rozkład sił można pominąć, czy też trzeba go uwzględnić w obliczeniach konstrukcji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 8 Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 9 Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 10
Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 11
Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 12 Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 13 Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 14
Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zalety i wady stropów gęstożebrowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami