Blog

Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 2
07.08.2021

Stosowanie lekkich betonów

W artykule znajdziesz:

Stosowanie lekkich betonów

Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 3
Stosowanie lekkich betonów

Dlatego wykonanie ścian z lekkiego betonu zamiast z cegły daje nie tylko potanienie materiału ściennego, ale powoduje ponadto zmniejszenie 2 do 21/2-krotne ciężaru ścian i dzięki temu znaczne, proporcjonalne do liczby kondygnacji, zmniejszenie ciężaru konstrukcji nośnych(program uprawnienia budowlane na komputer). Ponieważ grubość i ciężar 1 m2 ściany działowej określa się przede wszystkim ze względu na jej własności jako przegrody dźwiękowej, nie ma więc konieczności zbytniego obniżania ciężaru ścianek działowych. Należy jednakże, uwzględniając wpływ ciężaru ściany na jej wartość przeciwdźwiękową, wybrać najtańsze kruszywo.

Jest oczywiste* że zastosowanie betonu glińcowego na ścianki działowe jest nieekonomiczne, natomiast celowe jest wykonywanie ścian działowych z żużlobetonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Stosowanie lekkich betonów zwięzłych zamiast betonów zwy kłych do konstrukcji stropowych nie przynosi poważniejszych oszczędności, gdyż grubość stropu zależy od właściwości mechanicznych betonu, a koszt materiału nie stanowi większej pozycji w ogólnym koszcie produkcji płyt stropowych (uprawnienia budowlane).
Koszt zginanego elementu z betonu zbrojonego o przekroju prostokątnym może być obliczony za pomocą wzoru stosowanego w Rosji.

Jest oczywiste, że korzyści ekonomiczne stosowania lekkich betonów zwięzłych w stropach wzrastają w miarę zmniejszania się kosztu betonu i jego ciężaru objętościowego. Ze wzoru [6-1] wynika, że celowe jest stosowanie stosunkowo dużych rozpiętości i niewielkich obciążeń użytkowych. Dla przekrojów pełnych uzyskuje się oszczędność większą niż dla przekrojów drążonych lub dla stropów żebrowych (program egzamin ustny).
Zaleca się stosować stropy z lekkich betonów zwięzłych jedynie w budownictwie mieszkaniowym (ze względu na niewielkie obciążenia użytkowe). Należy wykonywać stropy z betonów dość niskich marek, o przekrojach pełnych i rozpiętości w granicach 3-4 m.

Zastosowanie stropów

Dodatkową korzyść ekonomiczną uzyskuje się przy zastosowaniu lekkich betonów zwięzłych dzięki obniżeniu ciężaru stropu. Na przykład wielkowymiarowa płyta gęstożebrowa ma grubość 7,2 cm i przy powierzchni 22 m2 - objętość 1,58 m3. Przy użyciu betonu zwykłego ciężar płyty wynosi 2,5 * 1,58 = 4,00 T, przy użyciu żużlobetonu — 1,8 • 1,58 = 2,85 T, a przy zastosowaniu betonu glińcowego 1,45 • 1,58 = 2,30 T (opinie o programie).
Dzięki temu przy zastosowaniu betonu glińcowego w płytach ściennych i stropowych można wykonać montaż wielkopłytowego budynku o wysokości do siedmiu kondygnacji, włącznie z elementami o wymiarach „na pokój“ (ścienne płyty - 3,6 • 3,3 m i stropowe płyty 3,6 • 6,1 m) przy użyciu jednego dźwigu 3-tonowego albo dwóch dźwigów typu SBK-1.
Jaki jest ogólny efekt zastosowania lekkich betonów zwięzłych w wielokondygnacjowym budownictwie mieszkaniowym?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, porównamy ciężar zasadniczych konstrukcji budynku wielokondygnacjowego (dla przykładu - 10-kondygnacjowego) o ścianach ceglanych i stropach ze zwykłego betonu i tych samych elementów konstrukcyjnych z najlżejszego z betonów lekkich - betonu glińcowego.
Ciężar 1 m zewnętrznej ściany ceglanej takiego budynku przy racjonalnej konstrukcji i średnim ciężarze 1 m2 ściany 900 kG i przy 18% otworów wynosi 24,5 T, a ściany z bloków glińcowych (o średniej grubości 35 cm) - ok. 8,6 T (segregator aktów prawnych).

Zastosowanie stropów i wieńców z betonu glińcowego obniża obciążenie na 1 m fundamentu jeszcze o 3,6 T, całkowita różnica ciężarów wynosi więc 24,5 - 8,6 + 3,6 = 19,5 T. Znaczne zmniejszenie ciężaru ścian umożliwia przyjęcie (przy dopuszczalnym nacisku na grunt 2,5 kG/cm2) szerokości stopy fundamentu 1,6 zamiast 2,45 m i zmniejszenie objętości 1 m fundamentu żwiro- betonowego z 2,80 do 0,96 m3, tj. prawie trzykrotnie, co w przeliczeniu na 1 m3 objętości budynku stanowi obniżenie kosztu robót ogólnobudowlanych o ok. 2%.

Zamiana ceglanych ścian zewnętrznych na płyty lub bloki z betonu glińcowego daje obniżenie kosztu o ok. 2.5% (promocja 3 w 1).
Ogólne obniżenie ciężaru materiałów, przypadających na 1 m3 objętości budynku, wyraża się liczbą 175 kG, co przy przeciętnym ciężarze konstrukcji budynku ze ścianami ceglanymi, równym 550 kG, wynosi 32%.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 8 Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 9 Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 10
Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 11
Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 12 Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 13 Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 14
Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pręty zbrojenia w betonach zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami