Blog

30.05.2022

Stosowanie lekkiego kruszywa

W artykule znajdziesz:

Stosowanie lekkiego kruszywa

Stosowanie lekkiego kruszywa jest korzystne przy betonowaniu w niskich temperaturach, ponieważ przewodność cieplna betonu na kruszywach lekkich jest niższa niż w przypadku betonu zwykłego, w związku z czym działa on jako samoizolator (program uprawnienia budowlane na komputer). Niższe jest również ciepło właściwe takiego betonu, tak że ciepło hydratacji cementu bardziej efektywnie zabezpiecza przed zamarzaniem, niż miałoby to miejsce w przypadku kruszywa o ciężarze normalnym. Rozważymy teraz zachowanie się dojrzałego betonu poddanego naprzemiennym cyklom zamrażania i odmrażania, które występują często w naturze.

Gdy temperatura stwardniałego, nasyconego wodą betonu ulega obniżeniu, woda w porach kapilarnych w zaczynie cementowym zamarza w sposób podobny do zamarzania kapilar w skałach, przy czym następuje pęcznienie betonu. Przy ponownym zamrożeniu następuje dalsze rozszerzanie, tak że powtarzające się cykle zamrażania i odmrażania dają efekt kumulacji. Większe pustki w betonie, które powstały w wyniku jego niepełnego zagęszczenia, są zazwyczaj wypełnione powietrzem i z tego względu niezbyt podatne na działanie mrozu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zamrażanie jest procesem stopniowym, częściowo na skutek prędkości, z jaką ciepło przenika przez beton, częściowo z powodu stopniowego wzrostu koncentracji alkaliów rozpuszczonych w nie zamarzniętej jeszcze wodzie, a częściowo ponieważ temperatura zamarzania zmienia się w zależności od wielkości pustek w betonie. Ponieważ napięcie powierzchniowe bryłek lodowych w kapilarach powoduje, że znajdują się one pod ciśnieniem tym wyższym, im mniejsza jest bryłka, zamarzanie rozpoczyna się w pustkach o największych wymiarach i stopniowo rozszerza się na pustki mniejsze (uprawnienia budowlane).

Pory gelowe

Pory gelowe są za małe, aby mogły się w nich tworzyć zawiązki lodu powyżej temperatury 78°C, a więc w praktyce lód w nich nie powstaje. Jednak wraz ze spadkiem temperatury, na skutek różnicy entropii wody gelowej i lodu, woda gelowa uzyskuje energię potencjalną, która umożliwia jej przeniknięcie do pustek kapilarnych zawierających lód. Przebiegająca dyfuzja wody gelowej prowadzi do powiększania się bryłek lodu i do pęcznienia betonu (program egzamin ustny).

Istnieją zatem dwa źródła ciśnienia powodującego pęcznienie betonu. Po pierwsze w wyniku zamarzania wody następuje wzrost objętości o 9%, tak że nadmiar wody zostaje wyciśnięty z danej pustki. Prędkość zamarzania będzie określała prędkość, z jaką wypływać musi woda wypierana przez zbliżający się front lodu. Przyczyną tej dyfuzji jest ciśnienie os- :r etyczne, spowodowane lokalnym wzorem koncentracji roztworu, związanym z wydzielaniem się z roztworu zamarzniętej (czystej) wody (opinie o programie). Dla przykładu, płyta zamarzająca od powierzchni górnej zostanie poważnie uszkodzona, jeśli woda ma dostęp od spodu i w wyniku ciśnienia osmotycznego może wędrować przez grubość płyty. Całkowita zawartość wilgoci w betonie stanie się wówczas większa niż przed zamarznięciem; w pewnych przypadkach rzeczywiście zaobserwowano zniszczenie wskutek wydzielania się warstw kryształów lodu.

Ciśnienie osmotyczne pojawia się również w innej sytuacji. Przy użyciu soli do odmrażania dróg część tych soli zostaje absorbowana przez wierzchnie warstwy betonu. Wywołuje to wysokie ciśnienie osmotyczne, które powoduje ruch wody w kierunku najzimniejszej strefy, gdzie następuje zamarzanie. Dotychczas brakuje danych doświadczalnych dotyczących tych procesów (segregator aktów prawnych).

Gdy rozwarstwiające ciśnienie w betonie przekroczy jego wytrzymałość na rozciąganie, wówczas następuje uszkodzenie. Zakres takich uszkodzeń obejmuje przypadki od odpryskiwania fragmentów powierzchni do pełnego zniszczenia, które rozpoczyna się na powierzchni eksponowanej i postępuje w głąb betonu w miarę, jak tworzą się warstwy lodu. W warunkach klimatycznych angielskich najbardziej podatne na działanie mrozu są krawężniki drogowe, które pozostają wilgotne przez dłuższe okresy (promocja 3 w 1). Na drugiej pozycji, z uwagi na najcięższe warunki eksploatacji, znajdują się płyty drogowe, zwłaszcza gdy do odmrażania używa się soli.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami