Blog
Stosowanie ochronników
W artykule znajdziesz:
Stosowanie ochronników jest celowe w odniesieniu do prac, które wymieniono wcześniej. Również celowe wydaje się stosowanie takich ochronników, gdy nie rodzaj pracy, lecz warunki akustyczne wymagają użycia ochronników przeciwhałasowych, a zadaniem słuchawek jest kompensowanie niewygody spowodowanej ich noszeniem. Oczywiście ciężar takich słuchawek nie powinien powodować dodatkowego obciążenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zatem podstawowym czynnikiem decydującym o tym, czy w danym pomieszczeniu pracy należy stosować muzykę funkcjonalną, są warunki akustyczne tego pomieszczenia. Im muzyka będzie lepiej i pełniej słyszana na każdym stanowisku roboczym, tym jej działanie będzie skuteczniejsze. Należy więc najpierw zmniejszyć poziom hałasu (wytłumić), a dopiero potem stosować muzykę (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nagłaśnianie pomieszczenia hałaśliwego ogranicza możliwość odbioru muzyki do tego stopnia, że przestaje być ona odczuwana jako muzyka, natomiast staje się jednym ze składników hałasu ze wszystkimi konsekwencjami. Zarówno w przypadku bezpośredniego, jak i pośredniego stosowania muzyki funkcjonalnej, służące do tego celu urządzenia należy zaopatrzyć w zabezpieczenia zapobiegające przekraczaniu dopuszczalnego poziomu dźwięku na stanowiskach pracy (uprawnienia budowlane).
Skuteczność działania muzyki
Skuteczność działania muzyki jak już wspomniano w dużym stopniu zależy od prawidłowego doboru jej programu do charakteru wykonywanej pracy (program egzamin ustny). Spośród czynników, które określają charakter pracy z tego właśnie punktu widzenia (a równocześnie wskazują na celowość stosowania muzyki), Makuszin i Perrote wymieniają: charakter produkcji (wielkoseryjna, seryjna, masowa), rodzaj organizacji (rytmiczna z równomiernym obciążeniem wykonywanych prac), obciążenie osób pracujących podczas zmiany (straty energii mniejsze od 2520 kJ « 600 kcal, praca mechaniczna mniejsza od 40 kJ, masa produktu części mniejsza od 0,5 kg), stanowisko i strefę roboczą (stacjonarne ze stałą postawą, np. tylko siedzącą i promieniem strefy roboczej do 0,5 m, lub stacjonarne ze swobodną postawą i promieniem strefy roboczej do 0,7 m), poziom napięcia uwagi (do 10 produkcyjnie ważnych obiektów obserwacji), długość czasu skupionej obserwacji (do 50% czasu na zmianę), monotonię wykonywanej pracy (do 5 elementów i do 45 sekund trwania operacji), tempo pracy (powyżej 1000 ruchów na godzinę), napięcie emocjonalne (prace wykonywane wg prostej instrukcji lub sztywnego programu), kwalifikacje, obciążenie słuchu (prace nie związane z regularnym odbiorem sygnałów dźwiękowych za pomocą słuchu), poziom hałasu (dla muzyki bezpośredniej przez głośniki do 80 dB(A), dla muzyki pośredniej przez słuchawki do 105 dB(A) (opinie o programie).
Wymienione czynniki dotyczyły przypadków, gdy muzyka jest stosowana w pomieszczeniu, w którym jest wykonywana praca. Należy więc wymienić również przypadki, gdy różne rodzaje prac są wykonywane w dwu (lub więcej) sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach oraz gdy związany z tym hałas przenika przez ściany z pomieszczenia głośniejszego do cichszego. Jeśli w pomieszczeniu cichszym jest wykonywana praca wymagająca skupienia, wówczas obce zakłócenia akustyczne docierające z zewnątrz mogą utrudniać jej realizowanie. Jeżeli zakłóceń tych nie można usunąć za pomocą dźwiękoizolacyjnych ścianek lub innych technicznych rozwiązań przeciwhałasowych, stosowanie w tym pomieszczeniu muzyki może maskować obecność zakłóceń obcych (segregator aktów prawnych).
Człowiek prędzej akceptuje dźwięki wytwarzane przez siebie niż dźwięki nawet mniej intensywne, ale narzucone z zewnątrz, ingerujące w świat jego własnych doznań. W zakładach przemysłowych, w których liczba stanowisk pracy zakwalifikowanych do stosowania muzyki jest duża (przekracza 1000 osób na jedną zmianę), a równocześnie stanowiska te różnią się charakterem wykonywanej na nich pracy, celowe jest stosowanie oddzielnych programów muzycznych dostosowanych do poszczególnych rodzajów prac (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32