Blog
Stosowanie poduszek żelbetowych
W artykule znajdziesz:
Stosowanie poduszek żelbetowych
Z uwagi na obciążenie wywołane przez żuraw, należy zwrócić szczególną uwagę na staranne, warstwowe obsypanie murów piwnicznych, przy jednoczesnym zagęszczeniu gruntu przez ubijanie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do niedawna tory pod budowlane żurawie wieżowe wykonywane były wyłącznie z tłucznia i podkładów drewnianych. Obecnie opracowano nowe ekonomiczniejsze rozwiązanie budowy prefabrykowanych torów pod żuraw wieżowy 30 i 45 Tm (pomysłu pracowników PBM - Warszawa Wschód).
Torowisko dla żurawi wieżowych z zastosowaniem poduszek żelbetowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy stosowaniu podkładów drewnianych konieczna jest podsypka z tłucznia kamiennego o grubości warstwy 25 cm. Stosowanie poduszek żelbetowych zamiast podkładów wymaga jedynie usunięcia warstwy ziemi roślinnej lub wyrównanie terenu spychaczem. Bezpośrednio na wyrównanym gruncie układa się poduszki żelbetowe w odstępach co 20 cm (uprawnienia budowlane). Dla równomiernego rozkładu obciążenia na poduszkach, wzdłuż osi szyn układa się 2 warstwy papy bitumicznej (paski 14 x 75 cm). Na papie montuje się szyny. Co 5 m stosuje się stężenia poprzeczne szyn ze stali korytkowej. Na gruntach piaszczystych poduszki układa się bez podsypki piaskowej, w innych zaś gruntach daje się podsypkę piaskową grub. 5-20 cm.
Stosowanie poduszek żelbetowych daje następujące korzyści: wyeliminowanie deficytowego drewna, wyeliminowanie tłucznia, była zapewniona możliwość kolejnego pobierania tych elementów do montażu, jak również uzupełniania zapasu elementów.
Elementy należy składować w pozycji odpowiadającej pozycji ich wbudowania (program egzamin ustny).
Teren składowania elementów powinien być zniwelowany. Na tak przygotowanym terenie układa się podkłady - ramki drewniane z krawędziaków 12 x 12 cm. W środku ramek ustawia się dla składowania płyt ściennych kozły drewniane, zapobiegające przewróceniu się elementów.
Drewniany kozioł oporowy
Drewniany kozioł oporowy, stosowany w budownictwie uprzemysłowionym. Aby zapobiec zniszczeniu elementów przy uderzaniu jednego o drugi, między sąsiednimi elementami stosuje się kliny drewniane, a dla uniknięcia przewrócenia się elementów należy powiązać je drutem do siebie i do konstrukcji kozła zmniejszenie robót ziemnych, skrócenie czasu układania torowiska i obniżenie jego kosztu. Należy pamiętać, że tor żurawia musi być uziemiony w sposób właściwy, a oporność uziemienia nie może przekraczać wielkości 4 omów.
Na szczególne podkreślenie zasługuje sprawa składowania elementów prefabrykowanych na placu budowy. Właściwe składowanie elementów prefabrykowanych jest zagadnieniem bardzo istotnym. Odbywa się ono według planów składowania elementów, stanowiących integralną część dokumentacji organizacyjnej robót.
Do opierania elementów stosowane być mogą kozły oporowe, tzw. trójkątne, których stojaki są nachylone do siebie pod kątem ostrym (opinie o programie).
Elementy stropów składane są w położeniu poziomym, maksymalnie do 6 warstw, na przekładkach drewnianych.
Przy składowaniu elementów w położeniu poziomym ważne jest to, aby przekładki pomiędzy warstwami płyt były usytuowane dokładnie na jednym pionie (segregator aktów prawnych). Niewłaściwe usytuowanie przekładek może przyczynić się do pęknięcia płyty. Należy podkreślić, że elementy powinny być dostarczane na budowę w kolejności ich wbudowania, w przeciwnym razie może nastąpić nieprawidłowe składowanie elementów, co z kolei spowoduje konieczność dodatkowych przerzutów tych elementów w obrębie placów składowania.
Dążeniem budownictwa uprzemysłowionego jest tzw. „montaż z kół”. Chodzi mianowicie o to, aby elementów w ogóle nie składować na placu budowy, lecz element montować bezpośrednio po zdjęciu ze środka transportowego. Ten system, częściowo u nas zapoczątkowany, wymaga jednakże zaopatrzenia budownictwa w specjalne środki transportowe. Plan zagospodarowania placu budowy, realizowanej metodami uprzemysłowionymi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32