Blog

Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 2
16.07.2020

Stosowanie prefabrykatów prętowych kanałowych

W artykule znajdziesz:

Stosowanie prefabrykatów prętowych kanałowych

Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 3
Stosowanie prefabrykatów prętowych kanałowych

Obecnie uważa się, że z czterech typów budynków najbardziej odpowiednią konstrukcją jest typ UK IV. Stosowanie prefabrykatów prętowych kanałowych uważa się obecnie w zasadzie za nieekonomiczne, gdyż w zakładach produkcyjnych należy przewidywać dwa razy większą powierzchnię do produkcji elementów ze względu na wyciąganie trzpieni (program uprawnienia budowlane na komputer). W dawniejszych rozwiązaniach stosowano słupy o przekroju 30 X 30 cm, a obecnie przechodzi się na przekroje 20 X 20 cm.

Na stropodachy żelbetowe zużywa się 60-F65% ogólnej ilości betonu w prefabrykatach stosowanych w obiekcie. Dla obniżenia zużycia żelbetu zaleca się stosowanie do stropodachów albo ocieplanych płyt azbestowo-cementowych (widzimy ocieplenie styropianem lub wełną szklaną), lub z płyt wiórkowo-cementowych zbrojonych, tynkowanych od strony pomieszczenia i pokrytych płytami azbestocementowymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zwraca się uwagę, że w wyniku większej wilgotności względnej pomieszczeń inwentarskich dla zwierząt zaleca się stosowanie stropodachów wentylowanych lub obiektów z użytkowym poddaszem.

Koszty stropodachów stanowią 40-50% ogólnych kosztów robót budowlanych i właściwe ich zaprojektowanie ma duże znaczenie. Należy podkreślić, że prace typizacyjne i poszukiwania coraz lepszych rozwiązań zarówno pod względem technologicznym jak i konstrukcyjnym powodują, że rozwiązania projektowe sprzed kilku lat są już częściowo przestarzałe. W Niemczech do 1964 r. stosowano do budynków inwentarskich dźwigary żelbetowe kratowe trzech typów o rozpiętości: 7,5; 10,5 i 12,0 m pod pokrycie o spadku 25%. Dźwigary te opierały się na słupach żelbetowych rozstawionych co 3,0; 4,5 lub 6,0 m, posadowionych masztowo lub na fundamentach stopowych. Zestaw typowych dźwigarów pozwala na zaprojektowanie hal o szerokościach od 7,50 do 21,0 m (uprawnienia budowlane).

Różnorodność słupów

Różnorodność słupów została ograniczona do 5 typów o wysokości 2,40; 3,0; 3,60; 4,20 i 6,0 m (program egzamin ustny). Na wiązarach stosowano płatwie i płyty dachowe, a w halach ze słupami - podciągi. Obecnie odchodzi się od tego typu dźwigarów, a stosuje się w budynkach inwentarskich albo prefabrykowaną konstrukcję żelbetową ramową, albo przekrycie na typowych dźwigarach stalowych lub wiązarach drewnianych. Oborę wykonano z niewielu typorozmiarów prefabrykatów: słupów głowicami, elementu dachu pilastego podciągu kalenicowego płatwi, podciągu z rynną (opinie o programie). Słupy osadzone są w fundamentach wykonywanych na mokro. Podciągi kalenicowe usztywniające jednocześnie konstrukcje w kierunku podłużnym połączone są z dachowymi prefabrykatami na śruby. Ściany zewnętrzne grubości 22 cm wykonane są z betonu na lekkich kruszywach lub z gazobetonu.

Prefabrykaty konstrukcyjne są z betonu marki 300. Stropodach wentylowany ocieplono wełną mineralną grubości 10 cm i pokryto eternitem falistym. Od strony pomieszczenia zastosowano gładkie płyty azbestowo-cementowe.
Przykład obory o konstrukcji mieszanej, zaprojektowanej z prefabrykowanych elementów na nietypowej siatce modularnej (segregator aktów prawnych). Słupy wewnętrzne i podciągi przewidziano żelbetowe, ściany zaś nośne z cegły. Konstrukcję stropodachu wentylowanego stanowią ocieplone płyty żelbetowe wsparte na lekkich wiązarach stalowych.
Obecnie rozwiązania idą w kierunku stawiania słupów masztowych, a przekrycia i ściany powinny być możliwie lekkie.

Na lekkich dźwigarach stalowych projektuje się płyty z materiałów piankowych, które od spodu mają warstwę izolacyjną parochronną z folii aluminiowej. Pokrycie wykonuje się z falistych płyt aluminiowych. Ściany osłonowe należy wykonywać warstwowe z izolacją z twardych płyt piankowych z obustronnymi okładzinami z azbestocementu lub z falistych płyt aluminiowych. Można również w stropodachach stosować konstrukcje żelbetowe łupinowe (promocja 3 w 1). Lekkie pokrycia przyczyniają się do zmniejszenia przekrojów słupów, a tym samym ich ciężaru.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 8 Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 9 Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 10
Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 11
Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 12 Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 13 Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 14
Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dobre przygotowanie gruntu pod garaż blaszany zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami