Blog
Stosowanie stropodachów niewentylowanych
W artykule znajdziesz:
Stosowanie stropodachów niewentylowanych
Stosowanie stropodachów niewentylowanych, przy niezabezpieczeniu miękkich płyt pilśniowych przed zawilgoceniem (na skutek wilgoci z opadów atmosferycznych lub niewłaściwego składowania) będzie powodowało, szczególnie przy niedostatecznej impregnacji, butwienie płyt (program uprawnienia budowlane na komputer). Poza tym parowanie wilgoci z płyt w okresie letnim będzie powodowało uszkodzenie pokrycia papowego, a w następstwie - dalsze zawilgocenie płyt i przeciekanie stropodachów.
Wszelkiego rodzaju lekkie betony kruszywowe, betony komórkowe, betony jamiste, płyty wiórkowo-cementowe i inne zawierające dużo wilgoci w czasie wbudowania również nie nadają się do stropodachów niewentylowanych, gdyż nie mają możliwości wysychania przed pokryciem papą (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stropodachy wentylowane za pośrednictwem dużych i wysokich szczelin powietrznych wysychają dość szybko, natomiast ze szczelinami o wysokości ok. 2 cm - znacznie wolniej. Wentylowanie stropodachów ma za zadanie umożliwienie odparowania wilgoci nie tylko technologicznej (budowlanej), wprowadzonej do konstrukcji podczas wykonania, ale także wprowadzonej do niej niedużej ilości z przypadkowych opadów atmosferycznych oraz eksploatacyjnej. Współczynniki przenikania ciepła K zapobiegające skraplaniu pary wodnej na sufitach stropów i stropodachów. Warunkiem uniknięcia skraplania jest prawidłowa eksploatacja budynku przy właściwie zaprojektowanej wentylacji oraz właściwie ukształtowanej dolnej powierzchni stropu (uprawnienia budowlane).
W stropach żebrowych żebra tworzą poduszki powietrzne trudne do zwentylowania, co należy uwzględniać przy projektowaniu wentylacji zarówno mechanicznej, jak i grawitacyjnej.
Kanały powietrzne powinny w stropodachach przebiegać tuż nad warstwą izolacji cieplnej, będąc równomiernie rozłożone na całej powierzchni i połączone z atmosferą zewnętrzną bezpośrednio lub za pośrednictwem kanałów zbiorczych (program egzamin ustny).
Przekrój otworów łączących
Przekrój otworów łączących kanały z atmosferą zewnętrzną powinien zapewniać niezbyt szybki przepływ powietrza, aby nie powodować nadmiernego oziębienia stropodachu. Orientacyjnie przyjmuje się, że na 1 m- stropodachu przypada ok. 8-r10 cm2 przekroju otworów łączących strefę wentylowaną z atmosferą zewnętrzną. Przekrój otworów działających jako nawiew powinien stanowić 40%, a jako wywiew - 60% łącznego przekroju otworów (opinie o programie).
Ciąg w kanałach wentylacyjnych może być uzyskany w wyniku rozmieszczenia otworów na różnych poziomach (otwory położone niżej działają jako nawiew). Otwory umieszczone po stronie cieplejszej (nasłonecznionej) mogą działać jako wywiew, a po stronie chłodniejszej - jako nawiew. Ciąg w kanałach może być wywołany działaniem wiatru. Po stronie nawietrznej budynku wytwarza się ciśnienie, a po stronie odwietrznej - ssanie. Wobec braku w projekcie normy wytycznych co do sposobu obliczania przekrojów kanałów powietrznych i ich liczby w stropodachach należy to zagadnienie objąć projektem wentylacji.
Stropodachy niewentylowane wymagają materiałów odpornych na długotrwałe zawilgocenie.
Materiały ocieplające pochodzenia organicznego podlegają w tych warunkach butwieniu i gniciu, co z biegiem czasu niweczy ciepłochronne właściwości stropodachu.
Wata szklana i styropian nadają się najbardziej na ocieplenie tych stropodachów (segregator aktów prawnych). Stropodachy narażone są na silne działanie wahań temperatury, szczególnie słońca.
Ten stan rzeczy wymaga konstrukcyjnego opracowania dylatacji i ich rozmieszczenia w celu ochrony stropodachów od wysuwania się i rozluźnienia szczelności warstw izolacyjnych parochronnych.
Znajomość stopnia nagrzania powierzchni dachowych i ściennych ma duże znaczenie w projektowaniu stropodachów i ścian osłonowych (promocja 3 w 1). Znaczna różnica temperatur powietrza zewnętrznego i wewnętrznego w okresie letnim wpływa na konstrukcję tych elementów. Niedopuszczalne jest przegrzanie pomieszczeń, jak również przedwczesne starzenie się izolacji cieplnej pod wpływem nasłonecznienia.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32