Blog

Wózek dźwigowy zdjęcie nr 2
29.01.2022

Stosowanie uszczelnień

W artykule znajdziesz:

Stosowanie uszczelnień
Stosowanie uszczelnień

Przy mocowaniu wspornika instalacji odgromowej dość często miejsce przejścia przez pokrycie dachu zalewa się lepikiem, który po pewnym czasie pęka i wykrusza się powodując przeciekanie wody. Stosowanie uszczelnień za pomocą blaszanych lejków też nie zawsze zdaje egzamin. W celu zabezpieczenia od przecieków należy wspornik okleić jutą uprzednio zaimpregnowaną Abizolem R przyklejaną na Abizolu G, następnie nasadzić lejek z blachy ocynkowanej klejąc go do podłoża na lepiku i okleić poziomą część lejka papą o szerokości zakładu co najmniej 15 cm. Przestrzeń między lejkiem i wspornikiem należy uszczelnić Olkitem lub kitem asfaltowym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy remontach kapitalnych stosuje się inny, bardziej radykalny sposób ustawiania wspornika instalacji odgromowej. Polega on na stosowaniu jako podkładek pod wspornik lub linkę kształtek betonowych. Kształtki te przykleja się do papy Bitiżolem SB lub Bitizolem G. W tym celu po posmarowaniu przewidzianej do klejenia powierzchni lepikiem należy odczekać do dokładnego odparowania części lotnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Sprawdza się to przez dotknięcie palcem. Odparowanie jest dostateczne, jeśli palec przykleją się, lecz nie ulega zabrudzeniu. Sposób ten umożliwia łatwą wymianę pokrycia oraz nie uszkadza warstw izolacyjnych. Kable anten telewizyjnych można również mocować za pomocą lepiku bez użycia gwoździ.

Dość często mocowanie oraz obróbka wywiewek kanalizacyjnych przechodzących przez cienkościenne elementy płyt dachowych wykonywane są w sposób tradycyjny (uprawnienia budowlane). Powoduje to nieszczelności, wywołane niemożnością prawidłowego osadzenia wywiewki w cienkościennej płycie żelbetowej. Brak uszczelnienia między lejkiem a wywiewką żeliwną jest miejscem przecieków i zawilgoceń.

Osadzanie wywiewek

W celu doraźnej naprawy uszczelnienia należy owinąć miejsce połączenia lejka z żeliwką bandażem z juty uprzednio zaimpregnowanej Bitizolem R. Całość należy dodatkowo wzmocnić przez skręcenie drutem (program egzamin ustny). Ten tradycyjny sposób osadzenia wywiewek nie gwarantuje ich właściwego zamocowania. W celu likwidacji przecieków zaleca się wówczas zamocowanie i uszczelnienie wywiewek wg rozwiązania. Należy zerwać pokrycie dookoła wywiewki na odległość ok. 5 cm,

oczyścić podłoże z lepiku i zanieczyszczenia oraz zabetonować kostkę betonową. Powierzchnię kostki należy następnie zagruntować Bitizolem R i wykonać uszczelnienie kitem asfaltowym w miejscu połączenia kostki betonowej z pokryciem (opinie o programie).

Niewłaściwe zakończenie pokrycia przy ściankach szczytowych jest również niejednokrotnie miejscem zawilgoceń. Na skutek działania wiatru następuje podrywanie papy i obróbki blacharskiej nieprawidłowo zamocowanej. Prawidłowy sposób mocowania obróbki) polega na osadzeniu klocków drewnianych umożliwiających mocowanie obróbki dwoma szeregami gwoździ i ułożeniu pierwszej warstwy pokrycia oraz zamocowaniu obróbki blacharskiej o profilu (segregator aktów prawnych). Następnie należy przykleić drugą warstwę pokrycia i połączenia papy z obróbką uszczelnić lepikiem. Przy odwodnieniu zewnętrznym poza z tym rozwiązaniem projektowym istnieją zawsze błędy wykonawcze, np. niewłaściwie wykonana rynna powodująca przecieki w okresie odwilży (promocja 3 w 1).

Podniesienie zewnętrznej krawędzi rynny w stosunku do krawędzi wewnętrznej powoduje spiętrzenie wody z topniejącego śniegu i przecieki poza obróbkę blacharską. Zastosowanie klamerek spinających rynnę niejednokrotnie uniemożliwia wprowadzenie blachy okapowej do wnętrza rynny, przy czym haki rynnowe nie wtopione w powierzchnię okapu powodują wytwarzanie szczelin między warstwami pokrycia a podłożem z obu stron haków rynnowych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wózek dźwigowy zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wózek dźwigowy zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wózek dźwigowy zdjęcie nr 7 Wózek dźwigowy zdjęcie nr 8 Wózek dźwigowy zdjęcie nr 9
Wózek dźwigowy zdjęcie nr 10
Wózek dźwigowy zdjęcie nr 11 Wózek dźwigowy zdjęcie nr 12 Wózek dźwigowy zdjęcie nr 13
Wózek dźwigowy zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wózek dźwigowy zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wózek dźwigowy zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami