Blog
Strefy spiekania
W artykule znajdziesz:
Strefy spiekania
Przy stałej, np. automatycznie stabilizowanej temperaturze zakłócenia transportu materiału wzdłuż strefy spiekania spowodowane są zmiennością składu chemicznego mieszanki surowcowej. Sytuację taką opisuje dolna część. Zmienność składu chemicznego surowca jest tam przedstawiona symbolicznie jako zmienność zawartości CaO w mieszance, ale w zasadzie chodzi tu o zmienną zależną od składu chemicznego, tj. spiekalność mieszanki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Trzeba się zgodzić z faktem, że absolutna stałość składu chemicznego, a raczej stałość spiekalności mieszanki surowcowej, jest w praktyce przemysłowej bardzo trudna do uzyskania. Wahania składu chemicznego i stopnia zmielenia mieszanki surowcowej mogą być większe lub mniejsze, ale występują one zawsze, toteż zawsze mają miejsce wahania spiekalności mieszanki surowcowej, a temperatura w strefie spiekania musi być zawsze dostosowywana do spiekalności materiału znajdującego się w strefie spiekania.
Postulat dotyczący zachowania stałego składu chemicznego podawanej do pieca mieszanki obowiązuje zawsze we wszystkich warunkach, a jego realizacja stanowi nieodzowny i podstawowy warunek automatyzacji ruchu pieca obrotowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rzeczywiste jednostkowe zużycie ciepła w warunkach przemysłowych jest znacznie większe, ponieważ do przemysłowej instalacji piecowej oprócz tej ilości ciepła, która stanowi teoretyczne zapotrzebowanie procesu technologicznego, trzeba dodatkowo wprowadzić ciepło przeznaczone na pokrycie nieodwracalnych strat cieplnych wynikających z niedoskonałości urządzenia piecowego (uprawnienia budowlane).
Udoskonalenie każdego procesu przemysłowego wyraża się przede wszystkim w stałym dążeniu do obniżania zużycia energii przypadającego na jednostkę produktu. Jest rzeczą oczywistą, że realizacja tego dążenia może dotyczyć tylko poszczególnych pozycji strat ciepła, ponieważ wynikające z termochemii zjawisk teoretyczne zapotrzebowanie ciepła nie może być obniżone.
Pozycję wyjściową do analizy, a jednocześnie podstawę do optymalizowania gospodarki cieplnej każdej instalacji przemysłowej, stanowić musi wyliczenie pozycji, na które rozkłada się cała ilość ciepła wprowadzona do pieca i do urządzeń z nim współpracujących (program egzamin ustny).
Ciepło unoszone
W przypadku pieca obrotowego do produkcji klinkieru portlandzkiego zestawienie pozycji zużycia ciepła jest następujące:
- Teoretyczne zapotrzebowanie ciepła - ok. 1760 kJ/kg klinkieru,
- Straty,
- Ciepło unoszone z gazami odlotowymi,
- Ciepło unoszone z produktami spalania paliwa wraz z azotem pochodzącym z powietrza i z nadmiarowym tlenem,
- Ciepło unoszone z C02 pochodzącym z surowca,
- Ciepło unoszone z parą wodną,
- Ciepło unoszone z niedostatecznie ostudzonym klinkierem,
- Ciepło wypromieniowane i rozproszone przez konwekcję za pośrednictwem płaszcza pieca i zewnętrznych powierzchni aparatów współpracujących,
- Straty ciepła z powietrzem nadmiarowym w przypadku współpracy pieca z chłodnikiem rusztowym (opinie o programie).
Pozycja 1 powyższego zestawienia jest przy określonych warunkach surowcowych stała, gdyż wyznaczona jest prawami natury i nie może być obniżona (rozważania niniejsze odnoszą się do klasycznej mieszanki surowcowej zestawionej z gliny i wapienia).
Pozycja 2 obejmuje straty ciepła podzielone na poszczególne ich rodzaje. Wszystkie elementy strat ciepła są przedmiotem szczególnej uwagi technologa, gdyż nawet nieznaczne obniżenie którejkolwiek pozycji strat przynosi poważne oszczędności energii cieplnej i poprawia ekonomikę procesu (segregator aktów prawnych).
Wszystkie pozycje strat ciepła powstają wskutek tego, że strumienie gorących materiałów opuszczają instalację piecową, a wynoszone w ten sposób ciepło ulega bezpowrotnemu rozproszeniu. Zmniejszenie tych strat można więc osiągnąć przez obniżenie temperatury materiału opuszczającego piec, a czasem także przez zmniejszenie ilości tego materiału (promocja 3 w 1).
Zestawienie podziału wprowadzonego do pieca ciepła na poszczególne pozycje ilustruje schemat, który wprawdzie nie ujmuje zjawisk ilościowo, ale sugestywnie obrazuje kierunki i określa przyczyny strat ciepła.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32