Blog
Strop odcinkowy z cegły na belkach stalowych
W artykule znajdziesz:
Strop odcinkowy z cegły na belkach stalowych
Strop odcinkowy z cegły na belkach stalowych różni się głównie tym od stropu Kleina, że w stropach odcinkowych występują głównie naprężenia ściskające, a w stropie Kleina występują naprężenia rozciągające w dolnej warstwie płyty, która musi być dlatego dodatkowo wzmocniona zbrojeniem wykonanym z bednarki lub prętów stalowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
W zależności od rozstawu belek stalowych i wielkości obciążenia własnego i użytkowego płyty międzybelkowe można wykonywać w trzech odmianach: typu lekkiego, w których grubość płyty wynosi 1/4 cegły, typu półciężkiego, w których płyta grubości 1/4 cegły jest wzmocniona żeberkami z cegieł ustawionych na rąb (ten typ jest zwany również stropem Kleina w organki), typu ciężkiego o grubości 1/2 cegły.
We wszystkich trzech odmianach cegły układa się długością prostopadle do belek lub murów podporowych, tak aby spoiny poprzeczne (równoległe do belek) w stosunku do warstw sąsiednich były przesunięte o pół cegły.
Rozstaw belek w stropach waha się w granicach 1,0-1.6 m. w zależności od rozpiętości i obciążenia.
Płyty Kleina można zbroić bednarką o przekroju poprzecznym 1 x 20 do 2 x 30 mm lub prętami stalowymi 04.5-8.0 mm.
Średnice i rozstaw zbrojenia w płycie zależne’ są od obciążenia stropu i rozpiętości płyty, czyli rozstawu belek. Zbrojenie daje się w co drugiej, co trzeciej lub co czwartej spoinie, zależnie od obciążenia. Końce bednarki należy przygiąć w sposób i zagiąć pod kątem prostym na długości około 3 cm. aby można je było wpuścić w spoiny między cegłami i bokiem belki umożliwi to ułożenie bednarki w płycie na wymaganej wysokości 1 cm od spodu płyty. W podobny sposób zagina się również pręty stalowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Grubość spoin, w których znajduje się zbrojenie, powinna wynosić co najmniej 2 cm, spoin niezbrojonych 1.5 cm. zaś spoin poprzecznych ok. I cm. Odległość zbrojenia od spodu płyty nic powinna być większa niż I cm.
Cegły w płycie
Cegły w płycie muruje się na zaprawie cementowej 1:3 uplastycznionej mlekiem wapiennym w ilości 5 I ciasta wapiennego na 50 kg cementu (uprawnienia budowlane). Sklepienie z wierzchu zalewa się rzadką zaprawą cementową I :2 lub I 3. wypełniając wszystkie spoiny i nierówności. W celu uzyskania równej powierzchni sufitu spód płyty ceglanej powinien być położony o 1 cm niżej od spodu belek. Z tych względów cegły opierające się na stopce belki powinny być odpowiednio przycięte.
Przed przystąpieniem do wykonania płyty stopki belek należy owinąć siatką drucianą w celu stworzenia przyczepności dla tynku sufitowego. Dla uzyskania większej sztywności belek górna stopka belki może być obetonowana: zabezpiecza to również belkę przed rdzą (program egzamin ustny).
Stropy z belek stalowych i płyt żelbetowych. Zamiast płyt Kleina z cegły do wypełnienia pól w stropie między belkami stalowymi dwuteowymi stosuje się również prefabrykowane płyty żelbetowe (opinie o programie).
Przez zastosowanie prefabrykowanych płyt żelbetowych w stropach z belek stalowych dwuteowych uzyskuje się następujące korzyści:
- całkowitą eliminację drewna na deskowanie,
- skrócenie czasu wykonania stropu oraz możliwość ułożenia płyt przez niewykwalifikowanych robotników,
- obniżenie ciężaru własnego stropu ze względu na mniejszy ciężar l m2 płyt żelbetowych niż 1 m2 płyty Kleina z cegły.
Wiele jest odmian tego rodzaju prefabrykowanych płyt żelbetowych. Powszechnie stosowane są płyty typu WPS oraz typu PS 170 i PSW 170 (segregator aktów prawnych). Płyty te produkowane są o szerokości 40 cm i zróżnicowanej rozpiętości co 10 cm. w długościach podanych w tabl. 11-1. Płyty WPS mają kształt prostokąta, wzmocnione są wzdłużnie trzema żebrami, w obu końcach mają wgłębienie dla oparcia na stopce dolnej belki stalowej dwuteowej. Płyty WPS można stosować w stropach mających belki nie niższe niż 14 cm - NP 14, aby miały wystarczające oparcie na stopce belki.
Płyty układa się ręcznie szczelnie obok siebie na stopkach dolnych belek. Po zasłaniu całej powierzchni stropu spoiny między płytami oraz spoiny między krawędziami płyt a bokami belek stalowych wypełnia się zaprawą cementową 1:2 lub 1:3. Układanie płyt i wypełnienie spoin zaprawą wykonuje się z pomostu wykonanego z desek grubości 32 mm ułożonych na górnej stopce belek (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32