Blog

Izolacja akustyczna zdjęcie nr 2
30.05.2018

Stropodach drewniany - sposób na tani dach płaski

W artykule znajdziesz:

Stropodach drewniany - sposób na tani dach płaski


Stropodach drewniany – sposób na tani dach płaski

 

Dachy płaskie najczęściej wykonywane są z ciężkich i dość drogich płyt żelbetowych. Tymczasem znacznie tańsze jest wykonanie wentylowanego dachu płaskiego z drewna. Służy do tego specjalnie przygotowanie, czterostronnie strugane i suszone komorowo drewno. Powstają z niego gotowe elementy prefabrykowane, które są dodatkowo zabezpieczone przed ogniem i korozją biologiczną. Największą zaletą tego rozwiązania jest bardzo szybki montaż na budowie. Na konstrukcję stosuje się paroprzepuszczalne membrany dachowe, które wykazują odporność na promieniowanie słoneczne oraz zmiany temperatury. Membrany są lekkie, więc nie obciążają konstrukcji.


Wodę z dachu płaskiego w wiązarów kratowych odprowadzam się za pomocą pionowych wpustów, które zabezpieczone są koszykami zapewniającymi ochronę przed przedostawaniem się zanieczyszczeń. Oprócz wpustów konieczne jest wykonanie specjalnych przelewów awaryjnych, które zapewniają efektywny odbiór wody podczas intensywnych opadów. Przelewy umieszczane są w attykach i zakończone tzw. rzygaczami. Szczelność systemu zapewnia wykończenie rur kołnierzami zgrzewanymi z membraną. W celu zapobieżenia zamarzaniu wody w korytach układane są kable grzejne, natomiast rury spustowe pokrywane są warstwą ocieplenia. Ponadto między murem a rurą spustową umieszcza się dodatkowy pasek styropianu, który zapobiega powstawaniu w tym miejscu mostka termicznego.
Dach płaski o konstrukcji drewnianej wymaga odpowiedniego ocieplenia. Najlepiej sprawdza się wełna mineralna układana warstwami. Pierwsze dwie warstwy powinny być ułożone w grubości wiązarów i zasznurowane, aby zapobiec odpadaniu wełny. Warstwa trzecia jest podwieszana pod wiązarem na stalowej konstrukcji podwieszanego sufitu. Układanie wełny wygląda podobnie jak w przypadku dachu skośnego. Wykonanie konstrukcji na dachu płaskim jest łatwiejsze, ponieważ ograniczone jest powstawanie mostków termicznych. Wełnę od spodu osłania się paroizolacją, a szczelność systemu zapewnia sklejanie brytów dwustronna taśmą o podwyższonej trwałości.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Izolacja akustyczna zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Izolacja akustyczna zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Izolacja akustyczna zdjęcie nr 7 Izolacja akustyczna zdjęcie nr 8 Izolacja akustyczna zdjęcie nr 9
Izolacja akustyczna zdjęcie nr 10
Izolacja akustyczna zdjęcie nr 11 Izolacja akustyczna zdjęcie nr 12 Izolacja akustyczna zdjęcie nr 13
Izolacja akustyczna zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Izolacja akustyczna zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Izolacja akustyczna zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami