Blog

25.02.2020

Stropodach uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Stropodach uprawnienia budowlane

Stropodach uprawnienia budowlane

W stropodachu pełnym wycina się bruzdę w betonie wyrównawczym (możliwie wąską) do warstwy izolacji termicznej, a gdyby izolacja była uszkodzona, również i ją należy usunąć (program uprawnienia budowlane na komputer). Po dokładnym oczyszczeniu płyty stropowej układa się pas styropianu grubości 4 cm, a pozostałą przestrzeń wypełnia się warstwą betonu komórkowego, tworzącą spadek dachu.

W przypadku gdyby w pobliżu gzymsu grubość warstwy betonu komórkowego była niewystarczająca, należy na dachu ułożyć sam styropian odpowiedniej grubości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Następnie na betonie komórkowym położyć warstwę gładzi cementowej w celu uzyskania odpowiedniego spadku dachu. Różnica między powierzchnią zaprawy a powierzchnią pokrycia dachu powinna wynosić około 5 cm. Po związaniu i stwardnieniu zaprawy przykleja się na całej szerokość pasa warstwę papy bitumicznej na lepiku. Na papie układa się warstwę lekkiego betonu grubości 4,5-5,0 cm, pozostawiając w miejscu dylatacji pustą przestrzeń szerokości 2-3 cm na całej połaci dachu (uprawnienia budowlane).

W warstwie betonu należy zabetonować drewniane klocki do mocowania obróbki z blachy ocynkowanej. Po związaniu i stwardnieniu betonu szczelinę dylatacyjną wypełnia się pakułami zaimpregnowanymi Bitizolem R.

Nad dylatacją układa się luzem pas papy jutowej lub na tkaninie technicznej, wykonując w niej fałdę nad szczeliną dylatacyjną, a następnie należy ułożyć pas z blachy ocynkowanej wygiętej w kształcie litery V, mocując go do zabetonowanych kołków (program egzamin ustny). Następnie układa się dwie warstwy papy na lepiku, łącząc je dokładnie ze starą papą pokrycia, przy czym zaleca się wzdłuż styku starej papy z nową nakleić dodatkowo pas papy bitumicznej tak, by zachodził na starą i nową papę po 20 cm.

Przy wadliwie wykonanej lub braku dylatacji w dwudzielnym dachu wentylowanym mogą powstać uszkodzenia ścianek kolankowych. Wówczas dylatację należy wykonać na najbliższym złączu płyt panwiowych i jeśli zachodzi potrzeba prawidłowo wykonać obróbkę ścianki kolankowej.

Dylatacje

W celu wykonania dylatacji należy wzdłuż złącza płyt panwiowych przeciąć pokrycie z papy, odchylając ją na boki na szerokości 50-60 cm (opinie o programie). Następnie ze złącza usunąć całą zaprawę do powierzchni podpory płyt i złącze wypełnić pakułami zaimpregnowanymi Bitizolem R i zaizolować z wierzchu warstwą lepiku. Jeśli to możliwe, zamiast pakuł lepiej użyć elastycznych wkładek z tworzywa sztucznego, gumy itp. i szczelinę dylatacyjną przykryć pasem z blachy takiej szerokości, by zachodził on na płyty panwiowe po około 6 cm.

Nad pasem blachy układa się pas papy przyklejany punktowo na obrzeżach tak, by zachodził poza blachę minimum po 5 cm. Następnie nad dylatacją układa się dwie warstwy papy, układając je z zakładami minimum po 10 cm.

Pod wpływem odkształceń termicznych uszkodzeniu ulega obróbka blacharska ścianki kolankowej, jak i pokrycie dachu bezpośrednio przy tej ściance. Po usunięciu uszkodzonej papy i obróbki blacharskiej należy po oczyszczeniu powierzchni płyty dachowej z warstwy lepiku wykonać z zaprawy cementowej odbój, umieszczając w nim listwę drewnianą w celu mocowania obróbki blacharskiej. W ściance kolankowej należy również zabetonować dwie takie listwy, jeśli nie są w niej umieszczone drewniane klocki czy też inne elementy umożliwiające mocowanie obróbki (segregator aktów prawnych). Następnie układa się dwie warstwy papy na lepiku, łącząc je na zakłady minimum po 10 cm z papą starego pokrycia, przy czym górna warstwa papy nowego pokrycia powinna zachodzić na wierzch ścianki kolankowej.

Po przyklejeniu papy należy wykonać obróbkę blacharską mocując zarówno pionową, jak i poziomą blachę obróbki do drewnianych listew.

W przypadku uszkodzenia lub wadliwego wykonania przekrycia dachu przy dylatacji konstrukcyjnej budynku prawidłowe zabezpieczenia wykonuje się w sposób zbliżony do dylatacji w stropodachu pełnym.

Po usunięciu uszkodzonych części obróbki dylatacji konstrukcyjnej budyr ku należy szczelinę dylatacyjną wypełnić materiałem elastycznym lub ściśliwym (wkładką gumową, elastycznym sztucznym tworzywem, impregnowanymi pakułami, Bitizolem R itp.) (promocja 3 w 1).

Szczelinę wypełnioną odpowiedni materiałem przekrywa się pasem papy jutowej sfalowanej nad szczelin. Szerokość pasa juty powinna być taka, by  po wykonaniu w nim fali - zachodzi! co najmniej po 20 cm na płyty dachu z każdej strony szczelin ten powinien być przyklejony obustronnie lepikiem asfaltowym do płyt dachowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami