Blog

Pale nabijane zdjęcie nr 10
30.05.2018

Stropodachy w miejskim budownictwie

W artykule znajdziesz:

Stropodachy w miejskim budownictwie

 
Stropodachy w budownictwie miejskim
Stropodachy w budownictwie miejskim

Stropodachy w miejskim budownictwie

Większość inwestorów decydujących się na budowę domu jednorodzinnego wybiera tradycyjne projekty, z klasycznym dwuspadowym dachem. Nie zawsze jednak, sprawdza się on w zwartej miejskiej zabudowie. W wielu przypadkach o wiele lepszym wyborem są stropodachy.

Stropodachy, jak sama nazwa wskazuje to połączenie dachu i stropu ostatniej kondygnacji. Muszą być więc solidnie wykonane. Tak by wytrzymały ciężar śniegu oraz silnego wiatru. Stropodachy powinny chronić budynek przed nadmiernym nagrzewaniem oraz ucieczką ciepła.

Przykładów budynków ze stropodachem nie trzeba szukać daleko. Ta technologia była niezwykle popularna w latach 70-tych ubiegłego wieku. Mnóstwo budynków użyteczności publicznej posiada dachy w postaci stropodachów (program na telefon). Najlepszym przykładem w budownictwie jednorodzinnym są z kolei popularne domy-kostki.

Dzisiaj budowane stropodachy prezentują się zdecydowanie lepiej. Wykonane są z wytrzymałych materiałów. Niewątpliwą zaletą stropodachów jest szybki czas budowy. Do tego trzeba dodać niską cenę.

Najczęściej wykonuje się stropodachy wentylowane. Specyficzna konstrukcja tego stropodachu chroni budynek przed zawilgoceniem. Zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powierza. Stropodach posiada odpowiednią warstwę termoizolacyjną oraz zabezpieczenie przed wilgocią. W konstrukcji połaci dachowej wykonane są specjalne otwory wentylacyjne.

Stropodachy można oprzeć na słupach żelbetowych. Obecnie producenci oferują słupy żelbetowe, które mogą być nie tylko elementem konstrukcyjnym budynku, ale również dekoracyjnym. Sprawdzają się zwłaszcza w budynkach o otwartej przestrzeni, bez żadnych ścianek działowych. Słupy żelbetowe możemy kupić jako gotowy produkt. Możemy również zdecydować się na ich wykonanie bezpośrednio na placu budowy. Wykonuje się je z rdzenia stalowego czyli zbrojenia. Następnie odpowiednio uzyskaną formę zalewa się betonem.

Decydując się na budowę domu w mieście warto wziąć pod uwagę domy ze stropodachem. Modernistyczna bryła budynku doskonale wpisze się w zwartą zabudowę miejską.

Najnowsze wpisy

15.07.2024
Pale nabijane zdjęcie nr 11
Specjalność wyburzeniowa - uprawnienia budowlane

Pozwolenie na rozbiórkę jest rodzajem pozwolenia, które daje prawo do wykonywania prac związanych z rozbiórką budynków. W Polsce, aby uzyskać…

15.07.2024
Pale nabijane zdjęcie nr 12
Konstruktor uprawnienia budowlane

W dziedzinie budownictwa kluczową rolę odgrywa projektant konstrukcji, który odpowiada za projektowanie budynków z uwzględnieniem ich wytrzymałości, stabilności i bezpieczeństwa.…

Pale nabijane zdjęcie nr 15 Pale nabijane zdjęcie nr 16 Pale nabijane zdjęcie nr 17
Pale nabijane zdjęcie nr 18
Pale nabijane zdjęcie nr 19 Pale nabijane zdjęcie nr 20 Pale nabijane zdjęcie nr 21
Pale nabijane zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pale nabijane zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pale nabijane zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Pale nabijane zdjęcie nr 31 Pale nabijane zdjęcie nr 32 Pale nabijane zdjęcie nr 33
Pale nabijane zdjęcie nr 34
Pale nabijane zdjęcie nr 35 Pale nabijane zdjęcie nr 36 Pale nabijane zdjęcie nr 37
Pale nabijane zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pale nabijane zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pale nabijane zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami