Blog

30.05.2018

Stropodachy w miejskim budownictwie

W artykule znajdziesz:

Stropodachy w miejskim budownictwie

 
Stropodachy w budownictwie miejskim
Stropodachy w budownictwie miejskim

Stropodachy w miejskim budownictwie

Większość inwestorów decydujących się na budowę domu jednorodzinnego wybiera tradycyjne projekty, z klasycznym dwuspadowym dachem. Nie zawsze jednak, sprawdza się on w zwartej miejskiej zabudowie. W wielu przypadkach o wiele lepszym wyborem są stropodachy.

Stropodachy, jak sama nazwa wskazuje to połączenie dachu i stropu ostatniej kondygnacji. Muszą być więc solidnie wykonane. Tak by wytrzymały ciężar śniegu oraz silnego wiatru. Stropodachy powinny chronić budynek przed nadmiernym nagrzewaniem oraz ucieczką ciepła.

Przykładów budynków ze stropodachem nie trzeba szukać daleko. Ta technologia była niezwykle popularna w latach 70-tych ubiegłego wieku. Mnóstwo budynków użyteczności publicznej posiada dachy w postaci stropodachów (program na telefon). Najlepszym przykładem w budownictwie jednorodzinnym są z kolei popularne domy-kostki.

Dzisiaj budowane stropodachy prezentują się zdecydowanie lepiej. Wykonane są z wytrzymałych materiałów. Niewątpliwą zaletą stropodachów jest szybki czas budowy. Do tego trzeba dodać niską cenę.

Najczęściej wykonuje się stropodachy wentylowane. Specyficzna konstrukcja tego stropodachu chroni budynek przed zawilgoceniem. Zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powierza. Stropodach posiada odpowiednią warstwę termoizolacyjną oraz zabezpieczenie przed wilgocią. W konstrukcji połaci dachowej wykonane są specjalne otwory wentylacyjne.

Stropodachy można oprzeć na słupach żelbetowych. Obecnie producenci oferują słupy żelbetowe, które mogą być nie tylko elementem konstrukcyjnym budynku, ale również dekoracyjnym. Sprawdzają się zwłaszcza w budynkach o otwartej przestrzeni, bez żadnych ścianek działowych. Słupy żelbetowe możemy kupić jako gotowy produkt. Możemy również zdecydować się na ich wykonanie bezpośrednio na placu budowy. Wykonuje się je z rdzenia stalowego czyli zbrojenia. Następnie odpowiednio uzyskaną formę zalewa się betonem.

Decydując się na budowę domu w mieście warto wziąć pod uwagę domy ze stropodachem. Modernistyczna bryła budynku doskonale wpisze się w zwartą zabudowę miejską.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami