Blog

Tamponowanie skał zdjęcie nr 2
30.05.2018

Stropodachy w miejskim budownictwie

W artykule znajdziesz:

Stropodachy w miejskim budownictwie

 
Stropodachy w budownictwie miejskim
Stropodachy w budownictwie miejskim

Stropodachy w miejskim budownictwie

Większość inwestorów decydujących się na budowę domu jednorodzinnego wybiera tradycyjne projekty, z klasycznym dwuspadowym dachem. Nie zawsze jednak, sprawdza się on w zwartej miejskiej zabudowie. W wielu przypadkach o wiele lepszym wyborem są stropodachy.

Stropodachy, jak sama nazwa wskazuje to połączenie dachu i stropu ostatniej kondygnacji. Muszą być więc solidnie wykonane. Tak by wytrzymały ciężar śniegu oraz silnego wiatru. Stropodachy powinny chronić budynek przed nadmiernym nagrzewaniem oraz ucieczką ciepła.

Przykładów budynków ze stropodachem nie trzeba szukać daleko. Ta technologia była niezwykle popularna w latach 70-tych ubiegłego wieku. Mnóstwo budynków użyteczności publicznej posiada dachy w postaci stropodachów (program na telefon). Najlepszym przykładem w budownictwie jednorodzinnym są z kolei popularne domy-kostki.

Dzisiaj budowane stropodachy prezentują się zdecydowanie lepiej. Wykonane są z wytrzymałych materiałów. Niewątpliwą zaletą stropodachów jest szybki czas budowy. Do tego trzeba dodać niską cenę.

Najczęściej wykonuje się stropodachy wentylowane. Specyficzna konstrukcja tego stropodachu chroni budynek przed zawilgoceniem. Zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powierza. Stropodach posiada odpowiednią warstwę termoizolacyjną oraz zabezpieczenie przed wilgocią. W konstrukcji połaci dachowej wykonane są specjalne otwory wentylacyjne.

Stropodachy można oprzeć na słupach żelbetowych. Obecnie producenci oferują słupy żelbetowe, które mogą być nie tylko elementem konstrukcyjnym budynku, ale również dekoracyjnym. Sprawdzają się zwłaszcza w budynkach o otwartej przestrzeni, bez żadnych ścianek działowych. Słupy żelbetowe możemy kupić jako gotowy produkt. Możemy również zdecydować się na ich wykonanie bezpośrednio na placu budowy. Wykonuje się je z rdzenia stalowego czyli zbrojenia. Następnie odpowiednio uzyskaną formę zalewa się betonem.

Decydując się na budowę domu w mieście warto wziąć pod uwagę domy ze stropodachem. Modernistyczna bryła budynku doskonale wpisze się w zwartą zabudowę miejską.

Najnowsze wpisy

07.10.2024
Tamponowanie skał zdjęcie nr 3
Darmowe normy

W Polsce dostęp do tekstów aktów prawnych, takich jak ustawy i rozporządzenia, jest ogólnie bezpłatny. Są one publikowane w Dzienniku…

04.10.2024
Tamponowanie skał zdjęcie nr 4
Asystent kierownika budowy

Asystent kierownika budowy to kluczowa postać w zespole budowlanym, która wspiera wszystkie etapy realizacji projektu. Jego obowiązki mogą obejmować utrzymywanie…

Tamponowanie skał zdjęcie nr 7 Tamponowanie skał zdjęcie nr 8 Tamponowanie skał zdjęcie nr 9
Tamponowanie skał zdjęcie nr 10
Tamponowanie skał zdjęcie nr 11 Tamponowanie skał zdjęcie nr 12 Tamponowanie skał zdjęcie nr 13
Tamponowanie skał zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tamponowanie skał zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tamponowanie skał zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami