Blog

14.10.2022

Stropodachy wentylowane

W artykule znajdziesz:

Stropodachy wentylowane

Strop z ułożoną na nim izolacją termiczną pełni w tym przypadku funkcję przegrody cieplnej, natomiast przekrycie dachowe wraz z ułożonymi warstwami pokrycia zabezpiecza przed opadami atmosferycznymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wentylacja umieszczona w ściankach kolankowych ma za zadanie odprowadzenie nadmiaru dyfundującej pary wodnej z pomieszczenia. Stropodachy wentylowane zachowują się znacznie lepiej podczas eksploatacji w porównaniu ze stropodachami niewentylowanymi. Przy prawidłowo wykonanej wentylacji oraz zapewnieniu dobrej izolacji termicznej zjawisko topnienia śniegu na dachu w okresach temperatur ujemnych następuje z dużo mniejszą intensywnością i nie powoduje w następstwie tak negatywnych skutków jak w przypadku stropodachów pełnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do najważniejszych błędów przy realizacji stropodachów wentylowanych należy zaliczyć:

  1. brak dylatacji termicznych w górnych płytach stropodachu dwudzielnego, co powodowało (przy ruchach termicznych) pęknięcia konstrukcji ścianek kolankowych, a nawet ścian konstrukcyjnych budynku,
  2. zastosowanie nieodpowiedniej wentylacji,
  3. stosowanie nieodpowiednich obróbek części budynku wystających ponad połać dachową (uprawnienia budowlane).

Docieplenie stropodachu podyktowane być może następującymi czynnikami:

  • koniecznością ograniczenia odkształceń termicznych stropodachu,
  • niedostatecznym oporem termicznym warstwy izolacyjnej, powodującym zwiększenie strat ciepła z pomieszczeń lub też przemarzania stropodachu,
  • koniecznością wymiany istniejących warstw wskutek postępującej korozji biologicznej materiałów użytych na izolację termiczną (program egzamin ustny).

Decyzję o konieczności wykonania dodatkowego ocieplenia stropodachów należy podejmować na podstawie pełnego rozpoznania technicznego stanu istniejącej izolacji termicznej. Nie należy dopuszczać do układania dodatkowych warstw izolacji termicznej w przypadkach zawilgoconych warstw istniejącej izolacji (opinie o programie).

Okres odsychania

W stropodachach wentylowanych zawilgocenie warstw izolacji termicznej występuje stosunkowo rzadko i ogranicza się w zasadzie do przypadków spowodowanych ułożeniem materiałów izolacyjnych już zawilgoconych. W stropodachach wentylowanych istnieje możliwość odeschnięcia zawilgoconej izolacji po pewnym okresie eksploatacji. W przypadkach o charakterze awaryjnym, gdy okres odsychania wyraźnie się przedłuża, należy zwiększyć intensywność wietrzenia przez wykonanie dodatkowych otworów wentylacyjnych w stropodachu lub ustawienie na dachu kominków wentylacyjnych zwiększających wymianę powietrza (segregator aktów prawnych).

W stropodachach pełnych likwidacja zawilgoceń materiałów izolacyjnych wiąże się z poważnymi trudnościami realizacyjnymi. W przypadku stwierdzonych znacznych zawilgoceń materiałów organicznych, takich jak płyty trzcinowe, płyty pilśniowe czy płyty wiórowo-cementowe, należy liczyć się z całkowitą ich wymianą. Wiąże się to z koniecznością wykonania poważnych robót remontowych, polegających na rozbiórce warstw stropodachu aż do wysokości konstrukcji stropu oraz ponownym ich ułożeniu z użyciem materiałów nie podlegających procesowi gnilnemu (np. styropianu lub płyt z wełny mineralnej). Niejednokrotnie dla polepszenia walorów użytkowych stropodachu bardziej celowe jest przeprojektowanie w takim przypadku stropodachu pełnego na stropodach przewietrzany.

Jeżeli w stropodach pełny zostały wbudowane materiały nieorganiczne, które uległy zawilgoceniu (np. żużel, keramzyt, gazobeton), okres suszenia można skrócić przez wykonanie w odstępach ok. 3-metrowych wąskich kanałów (ok. 10 cm) przechodzących przez warstwy izolacji termicznej. Wykonane kanały, odpowiednio przekryte od strony zewnętrznej paskami blachy lub płyty azbestocementowej, są odpowietrzane za pomocą kominków o średnicy 50 mm (promocja 3 w 1). W celu zapobieżenia powstawaniu mostków termicznych w miejscu kanałów należy na ich spodzie ułożyć paski styropianu grubości 2 cm. Osobnym zagadnieniem jest docieplenie stropodachów spowodowane koniecznością zahamowania ruchów termicznych stropodachu. Problem ten może zaistnieć zarówno w stropodachach wentylowanych, jak i pełnych. Na przyjęty dobór nowych warstw izolacji termicznej rzutują w tych przypadkach względy statyczne.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami