Blog

Dolomity zdjęcie nr 2
30.05.2018

Stropy gęstożebrowe oraz drewniane

W artykule znajdziesz:

Stropy gęstożebrowe oraz drewniane

 
Dolomity zdjęcie nr 3
Stropy gęstożebrowe oraz drewniane

Rodzaj stropu ma bezpośredni wpływ na koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji budynku. Do wyboru są stropy żelbetowe, płytowe i gęstożebrowe oraz drewniane. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nie tylko nad swoimi wymagania, ale orni posiadanymi środkami finansowymi (uprawnienia budowlane). Bardzo ważną cechą stropów jest ich nośność. Najbardziej sztywne i wytrzymałe są stropy żelbetowe. Nadają się do wszystkich pomieszczeń o dużych rozpiętościach. Stosuje się je także wtedy, gdy konieczne jest przeniesienie dużych obciążeń z wyższych kondygnacji oraz wtedy, gdy budynek jest posadowiony w trudnych warunkach gruntowych. Mniejszą nośność i sztywność mają stropy gęstożebrowe oraz drewniane. Podobne cechy mają natomiast stropy płytowe. Pod kątem izolacyjności termicznej najlepiej wypadają stropy gęstożebrowe.

 

Zawdzięczają to pustkom powietrznym. Jednak cechują się one niską izolacyjnością akustyczną i gorszym tłumieniem drgań (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stopy żelbetowe ze względu na swoją dużą gęstość mają słabe zdolności termoizolacyjne, ale w zamian za to doskonale tłumią drgania. Z kolei stropy drewniane praktycznie nie zapewniają izolacyjności termicznej, ale w zamian za to dobrze izolują przed utratą ciepła. Pod kątem wykonania zdecydowanie najbardziej pracochłonny jest strop żelbetowy. Jego wykonanie zajmuje ponad miesiąc, na co składa się czas dojrzewania betonu oraz czas potrzebny na wykonanie deskowania, zbrojenia, podstemplowania oraz demontażu konstrukcji pomocniczych. Ponadto strop żelbetowy powinien być wykonywany przez doświadczoną ekipę. Łatwiejsze do wykonania są stropy gęstożebrowe, których elementy są lekkie, co pozwala na ręczny montaż. Podparcie stropu nie wymaga pełnego deskowania, a prace mogą być wykonane przez dwie osoby (program uprawnienia budowlane na komputer). Stropy płytowe wymagają zastosowania dźwigu, ale są łatwe w montażu. Do montażu stropów drewnianych nie jest potrzebny dźwig, ale należy bardzo starannie wybrać surowiec w tartaku. Ponadto niezbędna jest doświadczona ekipa, która prawidłowo wykona wszystkie prace.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Dolomity zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Dolomity zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Dolomity zdjęcie nr 8 Dolomity zdjęcie nr 9 Dolomity zdjęcie nr 10
Dolomity zdjęcie nr 11
Dolomity zdjęcie nr 12 Dolomity zdjęcie nr 13 Dolomity zdjęcie nr 14
Dolomity zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dolomity zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dolomity zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami