Blog
Stropy gęstożebrowe
W artykule znajdziesz:
Stropy gęstożebrowe
Stropy gęstożebrowe można podzielić na trzy Mogą być one zalecane tylko w tych obiektach wiejskich, w których wymagana jest od stropów duża sztywność i zdolność do podnoszenia dużych obciążeń, np. w budynkach składowo-magazynowych. Grubość płyt w zależności od obciążenia i rozstawu żeber wynosi 7-8 cm, zaś rozstaw żeber zwykle nie przekracza 3,0 m, o ile obciążenie wynosi nie więcej niż 1000 kG/cm: i w zasadzie nie powinien wynosić poniżej 1,70 m (program uprawnienia budowlane na komputer). W grupie I i II żebra żelbetowe są stosowane w rozstawie osiowym nie większym niż 90 cm, w grupie III rozstawu żeber nie normuje się.
Grubość konstrukcyjna stropów powinna być nie mniejsza niż V30 rozpiętości stropu w stropach ciągłych i jednoprzęslowych częściowo zamocowanych lub co najmniej V25 rozpiętości stropu w stropach jednoprzęslowych swobodnie podpartych. W stropodachach z wyjątkiem tarasów - uprzednio wymienione grupy mogą być odpowiednio obniżone do V40 i V35 rozpiętości stropu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kotwienie stropów do ścian powinno odbywać się za pośrednictwem wieńców żelbetowych, które w zależności od wielkości przekroju mogą stanowić częściowo zamocowanie belek. Wysokość wieńca, w zależności od wymaganej sztywności i rozmieszczenia zbrojenia, może być równa lub większa od grubości stropu. Mniej pracochłonne jest wykonanie wieńca o tej samej grubości co strop (uprawnienia budowlane).
Dla usztywnienia stropów gęstożebrowych, tj. wciągnięcia do współpracy sąsiednich żeber, stosuje się żebra rozdzielcze, które rozmieszcza się na rozpiętości stropu w rozstawie zależnym od obciążenia użytkowego i wypełnienia między żebrami (trwale i sztywne, nietrwałe i niesztywne). Żebra rozdzielcze stosuje się co 3,0-4,5 m. Usztywnienie stropów żebrami rozdzielczymi nie jest konieczne, jeżeli mają one płytę żelbetową o grubości co najmniej V10 osiowego rozstawu żeber, jednak nie cieńszą niż 3 cm. Skrajne pustaki przylegające do belek lub wieńców żelbetowych powinny mieć od czoła tzw. denka (w postaci zasklepienia zaprawą lub przykrycia kształtkami) dla zabezpieczenia przed przedostawaniem się betonu do wewnątrz pustaków (program egzamin ustny).
Stropy grupy I (gęstożcbrowe betonowane na miejscu).
Stropy z pustakami ceramicznymi
Stropy z pustakami ceramicznymi Akermana stosuje się o rozstawie żeber co 30 cm. Szerokość żeber u dołu wynosi 5-1-6 cm, u góry 8 cm, zaś grubość płyty przeważnie ogranicza się do 3 cm. Do stropów stosuje się pustaki wysokości 15, 18, 20 i 22 cm, a całkowity ciężar stropu wraz z płytą stropową 3 cm wynosi odpowiednio 230, 260, 285 i 310 kG/m2. Stropy projektuje się przeważnie jako jednoprzęsłowe ze względu na łatwiejsze wykonanie (opinie o programie).
Stropy z dylami gipsowymi typu MK-1 i MK-2 z pustakami gipsowymi KMK-2, a także francuskie stropy Gypsolith, można stosować w budynkach, w których wilgotność względna nie przekracza 65%. Dyle gipsowe są długości 1,80 m i wysokości 22 cm.
Dla rozstawu osiowego żeber co 30 cm stosuje się dyle typu MK-1, a dla rozstawu co 60 cm dyle typu MK-2. Beton uzupełniający w tego typu stropach stosuje się grubości 2 cm. Ciężar dyla MK-1 wynosi 54 kG, a ciężar stropu 285 kG/m2; ciężar dyla MK-2 wynosi 106 kG, a ciężar stropu 228 kG/m2.
Stropy KMK-2 stosowane są dla rozstawu osiowego żeber co 1,0 m przy użyciu ciężkich pustaków gipsowych (24-4-30 kG/szt.). Wysokość stropu wynosi 25,5 cm plus 2,5 cm (warstwa betonu uzupełniającego). Ciężar stropu wynosi 253 kG/m2 (segregator aktów prawnych).
Stropy staloceramiczne i ceramiczno-żelbetowe wykonuje się przy zastosowaniu pustaków ceramicznych o dużej wytrzymałości na ściskanie (krajowe 125-175 kG/cm2, zagraniczne do 400 kG/cm2). W stropach tych naprężenia ściskające przenoszone są przez ceramikę, zaprawę cementową w cienkich spoinach i ewentualnie beton (w zależności od konstrukcji stropu) między czołami pustaków (promocja 3 w 1).
Naprężenia rozciągające przenoszone są przez zbrojenie stalowe, a przy niedużych naprężeniach - przez samą ceramikę. Stropy tej grupy wykonuje się z prefabrykowanych beleczek stalo-ceramicznych wykonywanych na placu budowy, a następnie układanych obok siebie w stropie z zalaniem spoin - najczęściej szerokości 2 cm - zaprawą cementową.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32