Blog
Stropy i stropodachy
W artykule znajdziesz:
Stropy i stropodachy
Pustak Kontra ma długość 59,5 cm, szerokość - 20 cm, wysokość - 23 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wykonuje się go z żużlobetonu marki 70. Pustak wytrzymuje obciążenie 150 kG równomiernie ułożone na jego górnej powierzchni.
Na I m2 stropu potrzeba 8,35 sztuk pustaka. Przewozi się je i składuje podobnie jak dalej omówione pustaki DZ.
Deskowanie pod wykonanie stropu składa się z pojedynczych desek ułożonych tylko pod żebrami, podpartych rusztowaniem, podobnie jak przy wykonaniu stropu Akermana.
Żebra nośne stropu zbrojone są dwoma prętami stalowymi ze stali 34GS. zawieszonymi w dwojaki sposób:
- na strzemionach zamkniętych: strzemiona takie wiąże się drutem z prętami głównymi i całe gotowe zbrojenie wkłada się w żebro,
- na strzemionach otwartych; po rozstawieniu strzemion w żebrze układa się najpierw pręty podłużne (główne), potem poprzeczne, a następnie do prętów poprzecznych podwiesza się strzemiona przez zagięcie ich końców (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Średnica prętów stalowych zbrojenia głównego oraz rozstaw strzemion w żebrze powinny wynikać z obliczeń statycznych. Rozstaw* strzemion na odcinku 75 cm od podpór nie powinien być większy niż 25 cm. w pozostałej części rozstaw ten można zwiększyć do 50 cm.
Żebra betonuje się równocześnie z wieńcami betonem plastycznym marki 170. zagęszczając go kołkiem drewnianym lub metalowym. Przy większych rozpiętościach stropów wykonuje się żebra rozdzielcze usztywniające konstrukcje stropu.
Skrajne pustaki, ułożone przy wieńcach i żebrach rozdzielczych, powinny być zamknięte denkami, zabezpieczającymi pustaki przed wlewaniem się masy betonowej do ich środka. Transport masy betonowej przy użyciu taczek powinien odbywać się po pomostach z desek, ułożonych na grzebieniach pustaków, wyznaczających wysokość zabetonowania (uprawnienia budowlane).
Stropy Fert-45 są to stropy ceramiczno-żelbetowe, gęstożebrowe betonowane na miejscu budowy, stosuje się je głównie w budynkach mieszkalnych. Składają się one z prefabrykowanych belek, pustaków ceramicznych, żeber i płyty betonowej.
Dobór belek
Dobór belek polega jedynie na sprawdzeniu, czy obrana konstrukcja stropu łącznie z obciążeniem użytkowym i wykończeniowym stropu nie przekroczy 665 kG/m2 albo 299 kG/m pasma stropu szerokości 45 cm.
Belki prefabrykowane są produkowane w zakładach prefabrykacji; stanowią one żebro konstrukcyjne stropu. Belka Fert-45 złożona jest z elementów:
- dolnego pasa składającego się z kształtek ceramicznych, szerokości 12 cm. wysokości 4 cm i długości 25 cm (program egzamin ustny).
- zbrojenia składającego się z trzech prętów stalowych (2 pręty w pasie dolnym i 1 pręt w pasie górnym) oraz strzemion ze stali 05 mm ułożonych w formie kratownicy o przekroju trójkątnym, łączących zbrojenie górne ze zbrojeniem dolnym; przy rozpiętości stropu powyżej 4,20 m dolną strefę rozciąganą wzmacnia się jednym lub dworna dodatkowymi prętami stalowymi dla uzyskania dopuszczalnego całkowitego obciążenia s*ropu 665 kG/m2 dla zakładanej rozpiętości stropu; całkowita wysokość belki wynosi 17,4 cm;
- wypełnienia dolnej stopki żebra w kształtce ceramicznej betonem marki 250.
Górną część żebra betonuje się po ułożeniu belek i pustaków betonem marki 170 na kruszywie o ziarnach nie większych niż 10 mm (opinie o programie).
Belka po ułożeniu w stropie jest samonośna przy podparciu montażowym w odstępach nie większych niż 2,16 m. Belki w stropie ustawia się w odstępach osiowych równych 45 cm. Wszystkie belki na bocznej powierzchni jednego z ich końców powinny mieć znak wytwórni; datę produkcji i symbol belki (segregator aktów prawnych).
Transport i składowanie belek. Belki typu Fert zarówno na placu składowym, jak i na środkach transportowych ustawia się stopką ceramiczną w dół, tj. w położeniu wbudowania.
W czasie transportu lub składowania należy układać je na podkładkach drewnianych o grubości nie mniejszej niż 38 mm, umieszczonych w węzłach pasa górnego w odległości 1/5 L od końca belki. Przekładki między warstwami powinny znajdować się w pionie, jedne nad drugimi. Swobodnych końców belek nie należy obciążać (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32