Blog
Stropy międzypiętrowe
W artykule znajdziesz:
Stropy międzypiętrowe
W przypadku gdy nie następuje przecięcie krzywej ciśnienia rzeczywistego pary wodnej z krzywą ciśnienia pary nasyconej, nie powstaje powierzchnia zawilgocenia. Powstaje zawilgocenie sorpcyjne, które może wpłynąć na przenikanie ciepła przez przegrodę.
W celu określenia zawilgocenia dla tego rodzaju przypadku sporządzamy krzywe temperatur i ciśnienia rzeczywistego pary wodnej i ciśnienia pary nasyconej. Brak przecięcia krzywych świadczy, że w przegrodzie nie zajdzie skraplanie pary wodnej. Jednakże istnieje postać zawilgocenia sorpcyjnego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stropy międzypiętrowe przeważnie dzielą pomieszczenia o jednakowych warunkach klimatycznych. Jednakże w budownictwie miejskim i przemysłowym spotykamy przypadki, kiedy stropy oddzielają dwa odmienne klimatycznie środowiska powietrza. Występuje to nad bramami, podcieniami, łaźniami, pralniami, chłodniami i w wielu innych pomieszczeniach, kiedy można spodziewać się przepływu ciepła i wilgoci przez przegrody. W zasadzie każdy taki przypadek można utożsamić z warunkami pracy przegród zewnętrznych zwykłych, omawianych w niniejszym rozdziale lub przegród specjalnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy mokrych pomieszczeniach stosuje się odpowiednie izolacje przeciwwilgociowe. Są jednak przypadki, że nawet w normalnych warunkach eksploatacyjnych mieszkań stropy wymagają specjalnego projektowania profilaktycznego. Do takich stropów należą stropy z użyciem organicznych materiałów budowlanych wrażliwych na butwienie, szczególnie chodzi tu o stropy drewniane.
Stropy drewniane oprócz normalnej impregnacji w poszczególnych przypadkach zagrożenia grzybem wymagają wentylacji przestrzeni podpodłogowej.
Tego rodzaju zabezpieczenie można uważać za równie pewne, a nawet trwalsze od środków grzybobójczych (uprawnienia budowlane).
Wykonanie tego rodzaju zabezpieczeń polega na przepuszczaniu powietrza przez szczeliny pod podłogą i wypuszczanie przez otwory lub szczeliny umieszczone w listwie lub powyżej listwy podłogowej.
Stropodachy
Stropodachy są to konstrukcje spełniające jednocześnie rolę stropu i dachu. Do podstawowych składników konstrukcji stropodachu należą: płyta nośna, izolacja ocieplająca, warstwa wyrównująca spadki, gładź cementowa, izolacja przeciwwilgociowa (program egzamin ustny).
Jednakże ten rodzaj dachów właśnie jest najbardziej wrażliwy na zawilgocenie parą wodną. Szczególnie budynki przemysłowe mokrej produkcji są narażone na niszczenie stropodachów. Z drugiej strony stropodach jest bardzo wygodną konstrukcją dachową dla hal przemysłowych, które zazwyczaj nie mają poddasza.
Obliczenia cieplno-wilgotnościowe stropodachów są w zasadzie takie same jak i dla przegród ściennych. Obliczenie bilansu cieplnego odbywa się na takich samych warunkach. Powietrze ciepłe unosi się do góry; z tego powodu w strefie przysufitowej ciśnienie pary może być większe. Wyższa temperatura pod sufitem i ujemna temperatura nad stropodachem stwarza warunki dla dyfuzji pary wodnej w głąb stropu (opinie o programie).
Izolacja przeciwwilgociowa nie pozwala na uchodzenie pary wodnej na zewnątrz. Wilgoć zaczyna się więc gromadzić początkowo w górnych warstwach stropu zbliżonych do warstwy przeciwwilgociowej, stopniowo przenosząc się w dół (segregator aktów prawnych).
Po upływie dłuższego czasu pojawia się w postaci plam na suficie, działając niszcząco na wszystkie materiały (w szczególności organiczne) oraz podwyższając przewodność cieplną stropów.
Stosunkowo niedawno za jedyne przyczyny niszczenia przekryć dachowych uważano nietrwałość pokryć wodoszczelnych na oddziaływanie ujemnych warunków atmosferycznych. Oczywiście, przecieki wody atmosferycznej przez pokrycia dachowe w dalszym ciągu są poważnym i często obserwowanym zagrożeniem konstrukcji dachowych, jednakże to niebezpieczeństwo jest stosunkowo łatwe do wykrycia i zlikwidowania.
Obecnie wiemy, że większość przyczyn zagrożenia tych konstrukcji przypisywanych przeciekom wody z opadów atmosferycznych należy przypisać niekorzystnemu przebiegowi procesów cieplno-wilgotnościowych, związanych z wewnętrznym mikroklimatem pomieszczeń (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32