Blog
Stropy żelbetowe
W artykule znajdziesz:
Stropy żelbetowe są tynkowane, stropy o belkowaniu drewnianym, które w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym stosuje się jeszcze często do stropodachów, są albo tynkowane po umocowaniu odpowiedniego nośnika tynku, albo wykładane płytami gipsowo-kartonowymi lub drewnem. Warstwy powierzchniowe stropów mogą spełniać specjalne zadania w zakresie izolacji akustycznej (dwupowłokowe konstrukcje stropów) lub akustyki wnętrza (warstwy pochłaniające dźwięki) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na sposób wykonania warstw powierzchniowych (wykładzin) mogą wpływać również względy instalacyjne (układanie przewodów nad podwieszonym sufitem). Wprawdzie w budownictwie mieszkaniowym warstwy powierzchniowe stropów nie muszą zwykle spełniać tych funkcji, to jednak duże znaczenie ma ich wyrównujące działanie na klimat pomieszczeń, zarówno pod względem akumulacji i oddawania ciepła w celu ochrony wnętrz przed przegrzaniem w lecie, jak i ze względu na przejściowe gromadzenie wody skraplającej się w pomieszczeniach wilgotnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy wyborze warstwy powierzchniowej największe znaczenie ma jednak zadowalający wygląd sufitu. Z tego właśnie powodu wiele szkód, stwierdzonych podczas badań, takich jak rysy, odpadanie tynku, paczenie się i ugięcia, choć były szkodami stosunkowo drobnymi, odczuwano je jako szczególnie nieprzyjemne. Obok dużej liczby takich drobnych szkód zdarzały się także poważniejsze uszkodzenia powierzchni sufitów. Występowały one wprawdzie rzadko, ale miały duże znaczenie z uwagi na stwarzane przez nie zagrożenie. Do szkód takich należy obrywanie się warstw powierzchniowych z dużego obszaru sufitu. Jest to jeden z groźniejszych rodzajów szkód występujących wewnątrz budynku, ponieważ powstaje przy tym zagrożenie mieszkańców poważnymi okaleczeniami (uprawnienia budowlane).
Beton licowy
Poniżej przedstawiono najważniejsze przypadki uszkodzeń stropów z betonem licowym (nie- pokrytym), tynkowanych stropów żelbetowych i drewnianych, jak również ich wykładzin z płyt gipsowo-kartonowych i drewna. Na podstawie tego przeglądu opracowano podane niżej wytyczne i zalecenia, których przestrzeganie pozwala na uniknięcie szkód (program egzamin ustny).
Wykonanie widocznej powierzchni betonu (betonu licowego) bez usterek wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na dostateczne pokrycie (otulenie) zbrojenia. Najpewniej osiąga się je stosując rozpórki i podparcia zbrojenia. Wymiar największych ziaren kruszywa (<! 15 mm) musi być dostosowany do niezbędnej grubości pokrycia zbrojenia i do najmniejszego wymiaru 1/5) elementu.
W celu uniknięcia wad widocznej powierzchni betonu licowego deski deskowania powinny ściśle do siebie przylegać, być czyste i powleczone odpowiednim środkiem zmniejszającym przyczepność. Beton powinien być dobrze zagęszczony (także dogęszczony powtórnie) i pielęgnowany stosownie do swego rodzaju i do pogody (opinie o programie).
Aby zapobiec zabarwieniom i zaciekom na powierzchni betonu, należy stosować beton stale z tym samym rodzajem cementu i stale z takim samym oraz czystym kruszywem dobrej jakości.
Przed otynkowaniem stropu żelbetowego należy starannie sprawdzić jakość podłoża. Sprawdzenie takie obejmuje oględziny, próby przecierania, zadrapywania i zwilżania podłoża i ma na celu przede wszystkim skontrolowanie wilgotności, wodochłonności, wytrzymałości i równości powierzchni (segregator aktów prawnych).
Jeżeli podłoże jest jeszcze wilgotne, należy odczekać do wyschnięcia betonu. Luźne cząstki trzeba usunąć z powierzchni za pomocą szczotek albo przez oszlifowanie lub jej piaskowanie. Resztki środka do smarowania deskowań trzeba zmyć odpowiednim rozpuszczalnikiem.
Na sufitach tynk powinno się w zasadzie układać na natryskiwanej obrzutce. Obrzutka ta powinna mieć co najmniej taką samą wytrzymałość, jak następna warstwa tynku i być przygotowana z kruszywa piaskowego o wysokiej zawartości ziaren 0 5 mm. Należy ją nanieść na podłoże co najmniej na 12 godzin przed rozpoczęciem tynkowania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32