Blog

Obudowy opancerzone zdjęcie nr 2
17.04.2021

Strugarki mechaniczne

W artykule znajdziesz:

Strugarki mechaniczne

Obudowy opancerzone zdjęcie nr 3
Strugarki mechaniczne

Strugarki mechaniczne różnią się od strugów ręcznych tym, że noże nie wykonują ruchu postępowego, lecz obrotowy. Noże więc nie przesuwają się równolegle do obrabianej płaszczyzny, jak to jest przy użyciu strugów ręcznych, lecz obracają się koło osi, ułożonej równolegle do obrabianej płaszczyzny. Ostrze noża układa się od położenia równoległego do prostopadłego w stosunku do włókien. Poza tym noże obracające się posiadają dużą chyżość kołową (program uprawnienia budowlane na komputer). Noże obracające się koło osi głowicy.
- Wał nożowy obracający się w łożyskach kulkowych, lub pierścieniowych.
- Stół stały, przesuwalny tylko pionowo, lub ruchomy, czyli prze- suwalny pionowo i poziomo.
- Urządzenie do podnoszenia i opuszczania stołu i wału nożowego, zależne od grubości struganego materiału.
- Walce podsuwcze, zwykle o dużej średnicy dla uzyskania równego biegu.
- Koła stopniowe regulujące szybkość podsuwu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kadłub winien być masywny i dostatecznie ciężki, by wstrząsy skutkiem pracy maszyny nie naruszały stateczności strugarki.
Głowice strugarek stanowią jedną całość z wałem. Głowice posiadają zwykle przekrój kwadratowy, lub sześcioboku umiarowego, względnie koła (ryc. 108).
Noże przytwierdza się do stron płaskich głowic przy pomocy śrub. W niektórych rozwiązaniach konstrukcyjnych daje się pod ostrza gzymsy, wyskoki, które podpierają płaszczyzny noży od strony głowicy. Zwykle głowice formuje się w ten sposób, że głowica i wyskoki stanowią jedną całość.

Boki głowicy prostopadłe do płaszczyzny noży odchylają się na zewnątrz w miejscu zetknięcia się ostrza noża z głowicą (uprawnienia budowlane). Noże winny przylegać ściśle do głowicy i wyskoków. Noże można przytwierdzić do głowicy, stosując przykrywki, które nadają okrągły kształt głowicy. Posiadają więc formę odcinków walca. Nóż daje się między przykrywkę i głowicę, przykręcając go razem z przykrywką.

Kształt sierpowaty

Inna konstrukcja głowic polega na tym, że w walcowatej głowicy są wycięte symetrycznie bruzdy, w które wsuwa się noże. Pod spód noży daje się podkładki, które regulują tolerancję grubości noży i usztywniają, je. Głowice okrągłe mają przewagę nad kwadratowymi ze względu na lepszą regulację, docisk śrubowy przez podkładki, możność stosowania cieńszych noży i większe bezpieczeństwo pracy (program egzamin ustny).

Przed puszczeniem maszyny w ruch należy sprawdzić, czy oś obrotu pokrywa się z osią bezwładności obracającej się masy, czy każdy punkt ostrza zakreśla jednakowym promieniem koło i czy chyżość robocza jest dostosowana do mocy wału i głowic oraz ich średnic. Poza tym baczną uwagę należy zwrócić na poziome ułożenie łożysk, oraz dokręcenie śrub dociskowych noży. W konstrukcjach
dąży się do dawania jak najmniejszych wymiarów poprzecznych głowic i jak najlepszych łożysk. Obracające się noże w początkowym momencie (pierwsze uderzenie) zrzynają wiór przy równoległym ustawieniu się noża do włókien, później nóż dąży do ustawienia się prostopadłego, a następnie znów do równoległego względem włókien. Obracające się noże skrawają drewno, pozostawiając ślad w postaci odcinka walca (opinie o programie).

Ponieważ w czasie obrotu noży strugane drewno wykonuje ruch przesuwczy w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu głowicy, tym samym i noży ,,pod włos", to przekroje wiórów przypominają kształt sierpowaty, łukowaty, a powierzchnia obrabiana będzie miała charakter cykloidalny. Podsuw pod włos ma znaczenie ze względu na bezpieczeństwo pracy i czystości obróbki. Wielkość wiórów jest uwarunkowana nie tylko promieniem, jaki zataczają wirujące noże, lecz także stosunkiem chyżości obrotu noży do chyżości podsuwu drewna (segregator aktów prawnych).

Ponieważ przy dużej chyżości noży wióry mają charakter łukowaty, to określenie gładkości powierzchni sprowadza się do obliczenia stosunku strzałki wgłębienia (apotemy) czyli strzałki korytka, inaczej głębokości zdzieru. Q do szerokości wgłębienia, czyli , cięciwy, zamykającej łukowatą powierzchnię, inaczej do wielkości podsuwu „c“ (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obudowy opancerzone zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obudowy opancerzone zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obudowy opancerzone zdjęcie nr 8 Obudowy opancerzone zdjęcie nr 9 Obudowy opancerzone zdjęcie nr 10
Obudowy opancerzone zdjęcie nr 11
Obudowy opancerzone zdjęcie nr 12 Obudowy opancerzone zdjęcie nr 13 Obudowy opancerzone zdjęcie nr 14
Obudowy opancerzone zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obudowy opancerzone zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obudowy opancerzone zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami