Blog
Struktura organizacyjna Instytutu
W artykule znajdziesz:
Instytut ten powstał w 1958 r. i posiada około 360 pracowników, w tym około 120 pracowników samodzielnie prowadzących prace. Struktura organizacyjna Instytutu jest mocno rozczłonkowana. Istnieje około 30 zakładów, w tym połowa jest łączona w zespoły zakładów tworzące tzw. oddziały Instytutu, z kierownikami na czele, pozostałe zaś zakłady bezpośrednio podlegają dyrektorowi Instytutu lub jego zastępcom. Instytut jest wiodący w zagadnieniach ekonomiki budownictwa na całym terenie i obejmuje wszystkie rodzaje budownictwa (program uprawnienia budowlane na komputer).
Uzyskane informacje w Instytucie dotyczyły:
- cen budynków mieszkalnych w różnych rodzajach zabudowy,
- wielkości odpisów amortyzacyjnych zasobu mieszkaniowego i ich przeznaczenia,
- metod dochodzeń w zakresie badania kosztów w budownictwie,
- założeń przyjętych do wprowadzenia stałych cen obiektowych w budownictwie mieszkaniowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przeprowadzonych rozmowach uznano jako celowe i możliwe podjęcie współpracy i wysunięto następujące tematy:
- metody badania kosztów produkcji podstawowej i pomocniczej w budownictwie mieszkaniowym,
- metody oceny efektów stosowania stałych cen obiektów w budownictwie
- mieszkaniowym,
- zagadnienia amortyzacji i technicznego utrzymania zasobu mieszkaniowego (uprawnienia budowlane).
Przewidziano takie same formy współpracy jak z Instytutem Projektowania Mieszkań (program egzamin ustny).
Za pośrednictwem Komitetu Budownictwa Miejskiego nawiązano kontakt z przedstawicielami Akademii Gospodarki Komunalnej. Akademia jest pewną formą instytutu naukowo-badawczego, podlega Ministerstwu Gospodarki Komunalnej RFSRR i jest wiodąca dla instytutów o podobnej tematyce (opinie o programie).
Zasadnicza kadra kierownicza
Rozmowę przeprowadzono z kierownikiem Zakładu Budynków Mieszkalnych i Komunalnych Akademii oraz kierownikiem pracowni eksploatacji budynków w tym Zakładzie.
Uzyskano informacje:
- o podjęciu opracowywania tematu w zakresie rekonstrukcji bloków starej zabudowy w miastach,
- o wydawnictwach na temat rekonstrukcji i remontów budynków mieszkalnych, opracowanych w Akademii.
Ustalono możliwość podjęcia współpracy w zakresie następujących tematów:
- nakłady na remonty budynków mieszkalnych; opłacalność nakładów na remonty;
- problemy rekonstrukcji budynków mieszkalnych z uwzględnieniem modernizacji; opłacalność nakładów na rekonstrukcję (segregator aktów prawnych).
Odnośnie form współpracy obok podanych już wyżej uzgodniono dodatkowo celowość wzajemnego udziału w konferencjach i naradach naukowych organizowanych przez obie strony. Jak można było się zorientować w toku rozmów, zadania instytutów radzieckich w porównaniu z naszymi instytutami są szersze, schemat organizacyjny bardziej rozbudowany i kadry pracownicze liczniejsze. Wielu pracowników jest zatrudnionych przy projektowaniu i przy realizacji budownictwa doświadczalnego.
W działach badań instytuty radzieckie dysponują kadrą liczniejszą niż u nas. Poziom kwalifikacji pracowników naukowo-badawczych, jak się wydaje, jest bardzo wysoki. Zasadnicza kadra kierownicza oraz prowadząca prace naukowo-badawcze posiada z reguły stopnie i tytuły naukowe (kandydata nauk, doktora, docenta, profesora). Podstawowy kierunek wykształcenia pracowników naukowo-badawczych w instytutach budownictwa i urbanistyki stanowi inżynieria budowlana, następnie architektura i ekonomia (promocja 3 w 1).
Instytuty poprzez wydzielone jednostki organizacyjne (zakłady lub nawet oddziały będące zespołami zakładów) prowadzą stałą obserwację prac naukowo-badawczych w innych krajach, między innymi prac instytutów polskich, a w tym prac prowadzonych przez IBM i IUA. Znane są publikacje wyników wielu naszych prac badawczych i nazwiska autorów tych prac. Prace naszych instytutów są oceniane pozytywnie.
Można wnioskować, że nawiązanie bliskiej współpracy w zakresie wytypowanych tematów mogłoby wzbogacić doświadczenia w prowadzeniu prac badawczych, rozszerzyć ich bazę oraz eliminować ewentualne dublowanie. Wydaje się, że ze względu na znacznie mniej liczną kadrę w naszych instytutach korzyści wynikające z ewentualnej współpracy mogłyby być dla nas szczególnie interesujące.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32