Blog

Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 2
30.05.2018

Studia drugiego stopnia

W artykule znajdziesz:

Studia drugiego stopnia

Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 3
Studia drugiego stopnia

Studia drugiego stopnia - to znaczy magisterskie umożliwiają zdobycie uprawnień budowlanych w specjalizacji odpowiedniej dla konkretnego kierunku. Tym samym, jeżeli kierunek studiów jest odpowiedni, po odbyciu odpowiedniej praktyki można ubiegać się o uprawnienia budowlane w pełnym zakresie - bez ograniczeń (segregator aktów prawnych). Przykładowo, po ukończeniu studiów drugiego stopnia na kierunku budownictwo, można uzyskać uprawnienia drogowe bez ograniczeń. Wymagane jest odbycie rocznej praktyki w zakresie projektowania oraz rocznej na budowie - jeżeli dana osoba stara się o uprawnienia budowlane projektowe. W przypadku uzyskiwania uprawnień projektowo - wykonawczych, praktyka trwa łącznie trzy lata. Konieczne jest również zdanie egzaminu umożliwiającego sprawdzenie wiedzy kandydata. Ukończenie studiów drugiego stopnia w kierunkach pokrewnych dla danej specjalizacji - np. architektury dla specjalizacji konstrukcyjno - budowlanej, daje możliwość otrzymania uprawnień budowlanych w ograniczonym zakresie, oczywiście po odbyciu odpowiedniej praktyki zawodowej i zdaniu egzaminu. 

 

Lista kierunków odpowiednich oraz pokrewnych dla danych specjalizacji znajduje się w rozporządzeniu (promocja 3 w 1). Niektóre kierunki studiów drugiego stopnia, choć są pokrewne dla niektórych specjalizacji, nie są zawarte w rozporządzeniu, dlatego też absolwenci takich studiów nie mogą otrzymać określonych uprawnień budowlanych. Przykładowo, absolwenci kierunku transport otrzymują wykształcenie w zakresie kolei i dróg, jednak mogą otrzymać jedynie uprawnienia budowlane w zakresie kolei. W wielu przypadkach, studia drugiego stopnia na określonym kierunku można rozpocząć jedynie po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na tym lub pokrewnym kierunku. Oznacza to, że inżynierowie automatyki nie zostaną przyjęci na studia II stopnia w zakresie budownictwa, a tym samym, nie posiadając tytułu magister inżynier budownictwa, nie mogą otrzymać uprawnień budowlanych - np. w specjalizacji konstrukcyjnej. Ma to swoje uzasadnienie w przekazywanej na studiach wiedzy (uprawnienia budowlane).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 8 Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 9 Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 10
Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 11
Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 12 Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 13 Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 14
Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szczeliny dylatacyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami