Blog
Studia na kierunku budownictwo – co dalej?
W artykule znajdziesz:
Studia na kierunku budownictwo – co dalej?
Ukończenie studiów na kierunku budownictwo daje możliwość pracy w zawodzie kierownika budowy, projektanta budowlanego, a także w placówkach oświatowych, naukowo-badawczych, handlujących materiałami budowlanymi czy administracyjnych oraz w jednostkach samorządu terytorialnego (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Oczywiście na większości z tych stanowisk wymagane jest posiadanie uprawnień budowlanych, które wymagają odbycia praktyk oraz zdania egzaminu (program na komputer). Fachowcami, którzy takie uprawnienia posiadają, interesują się nie tylko polskie firmy, ale również międzynarodowe. Co więcej, według polskich uczelni, absolwenci kierunków technicznych nigdy nie mają problemów ze znalezieniem pracy (program na telefon). Jak to jednak wygląda w rzeczywistości?
Świeżo upieczeni absolwenci studiów na kierunku budownictwo nie mają aż tak optymistycznych poglądów. Przede wszystkim ze względu na zarobki, które do wysokich nie należą (opinie o programie). Poza tym polscy pracodawcy mają duże wymagania w stosunku do pracowników, zwłaszcza w kwestii doświadczenia zawodowego, którego absolwenci mają przecież niewiele.
Sytuacja jednak stopniowo ulega poprawie. Nie każdy jednak pamięta o tym, że same studia to jeszcze w budownictwie nie wszystko, ponieważ jak już wspomniano, konieczne jest posiadanie uprawnień budowlanych (segregator aktów prawnych). Jest to decyzja wydawana przez organ samorządu zawodowego, którym jest właściwa miejscowo izba inżynierów budownictwa. Ponadto należy być członkiem takiej izby – dopiero po spełnieniu tych wszystkich warunków możliwe jest pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Po zdobyciu uprawnień
Dopiero po zdobyciu uprawnień budowlanych absolwenci budownictwa mogą pracować na stanowisku kierownika budowy lub projektanta (promocja 3 w 1). Uprawnienia są też niezbędne dla osób, które chcą podjąć pracę w zawodzie inspektora nadzoru budowlanego. Warto też pamiętać, że w każdym z tych zawodów niezbędna jest dobra znajomość języka angielskiego, dzięki której można łatwiej znaleźć pracę za granicą (program egzamin ustny). Polska branża budowlana ma się wprawdzie bardzo dobrze, ale nadal lepsze perspektywy zawodowe są poza granicami kraju.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32