Blog

27.08.2020

Suche mieszanki betonowe

W artykule znajdziesz:

Suche mieszanki betonowe

Suche mieszanki betonowe

Zagadnienie powyższe ma duże znaczenie praktyczne dla suchych mieszanek betonowych; z biegiem czasu, na skutek powiększania się porowatości kontrakcyjnej, mogą one uzupełniać pierwotny niedobór wody i kontynuować proces hydratacji cementu (program uprawnienia budowlane na komputer).

W tym samym czasie wytrzymałość Rpc osiągnęła tylko 0,648 wartości R™, przy czym przez cały rozpatrywany czas tężeni; (14 dni), istniejący w zaprawie przechowywanej na powietrzu wskaźnik W/C był większy od wskaźnika w/,, potrzebnego do pełnej hydratacji cementu (w/, = = 0,20). Z danych tych wynika, że spadek wytrzymałości na ściskanie zapraw
przechowywanych na powietrzu jest tego samego rzędu, co spadek ilości wody atakującej w tym przypadku zewnętrzne powierzchnie ziarn cementowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Omawiane badania autora wykazały ponadto, zależy ściśle od kształtu i wymiarów ciała oraz od czasu tężenia. Dla walców 0 8/8 cm średnia wartość

Wpływ sposobu pielęgnacji na cechy wytrzymałościowe betonu.

Szczególny wpływ wytrzymałościotwórczy wywiera pielęgnacja w pierwszych dniach po wykonaniu betonu, gdy następuje największy przyrost jego wytrzymałości. Wówczas uwodnione otoczki ziarn cementu są jeszcze cienkie i woda łatwo przez nie przenika do wnętrza (uprawnienia budowlane). Każda wchłonięta w tym okresie przez beton ilość wody powiększa stopień hydratacji cementu.
Zaniedbanie pielęgnacji betonu w okresie początkowym jego tężenia przynosi nieodwracalne, ujemne skutki wytrzymałościowe.

Na skutek niedoboru wody następuje szybsza krystalizacja uwodnionych już minerałów cementu i wysychanie gelu, co wywołuje kruchość powstałego kamienia cementowego i przerwanie hydratacji głębszych warstw ziarn cementu (program egzamin ustny). Końcowa wytrzymałość próbek wyniosła po pielęgnacji na powietrzu tylko 53,7% przy ściskaniu i 69,9% przy rozciąganiu, w odniesieniu do wytrzymałości próbek przechowywanych w wodzie. Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, polegające na moczeniu w wodzie czy też naparzaniu próbek uprzednio przechowywanych na powietrzu, nie dały zadowalających rezultatów (opinie o programie).

Spadek wytrzymałości

Próbki z zaprawy wibrowanej 1 : 2 przechowywane 2 tygodnie w wodzie po 4, 8 i 12 tygodniach przechowywania na powietrzu wykazały w porównaniu z pielęgnacją wodną wyraźny spadek wytrzymałości, wynoszący 28,8% przy ściskaniu i 18,3% przy rozciąganiu. Spadek ten w przypadku naparzania przez 2 dni po 4, 8 i 12 tygodniach uprzedniego przechowywania na powietrzu wyniósł odpowiednio 34,5 i 24,0%.

Podobnie badania K. Flagi wykazały, że beleczki 4x4x16 cm z zaprawy normowej 1:1:2:06, przechowywane przez 10 tygodni po wykonaniu w warunkach powietrzno-suchych o t = 20°C i rp = 60%, a następnie przez 55 tygodni moczone w wodzie, wykazały przy ściskaniu tylko 74,9%, a przy zginaniu 91,1% tej wytrzymałości, którą osiągnęły beleczki świadkowe moczone przez 65 tygodni w wodzie (segregator aktów prawnych).

L. Suwalski i W. Lenkiewicz stwierdzili, że trwały spadek wytrzymałości po początkowej pielęgnacji powietrznej jest mniejszy dla zapraw bardziej porowatych oraz zapraw zawierających mniej cementu. I tak dla zaprawy cementowej 1 : 2, zagęszczanej przez ubijanie, trwały spadek wytrzymałości po pielęgnacji wyniósł po 14 tygodniach tężenia 15,8% przy ściskaniu i 8,0% przy rozciąganiu, wobec odpowiednio 28,8 i 18,3% dla ściślejszej zaprawy wibrowanej 1 : 2. Podobnie chuda zaprawa wibrowana 1:4 dała trwały spadek wytrzymałości o wielkości odpowiednio 16,3 i 17,7% wobec 28,8 i 18,3% dla tłustej zaprawy wibrowanej 1:2 (promocja 3 w 1).

Sytuację znacznie poprawia początkowa, choćby krótkotrwała pielęgnacja wodna, co ilustrują wyniki badań W. S. Atkinsa, opublikowane przez T. Watersa.
Badania te przeprowadzone były na betonach wykonanych ze zwykłego cementu portlandzkiego i piasku oraz grysu wapiennego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami