Blog
Suche składniki mieszanki betonowej
W artykule znajdziesz:
Suche składniki mieszanki betonowej
Suche składniki mieszanki betonowej bądź zestawiane są w odpowiednich porcjach na placach składowych następnie dostarczane środkami transportowymi do betoniarek pracujących na miejscu wbudowania albo też - jak to ma miejsce w betoniarkach samochodowych - do tychże betoniarek na placach składowych.
Drugi sposób polega na sporządzaniu masy betonowej w wytwórniach stałych, zwanych również centralnymi, skąd dostarczana jest do różnych obiektów w określonym rejonie budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obecnie w budownictwie drogowym, zwłaszcza w dużych miastach przy budowie węzłów drogowych oraz przy budowie lotnisk, coraz częściej stosuje się stałe wytwórnie mas betonowych.
Wytwórnie mas betonowych można klasyfikować:
- ze względu na schemat produkcji masy betonowej,
- ze względu na zestaw maszyn i urządzeń oraz sposób obudowy.
Schematy technologiczne produkcji masy betonowej.
Pod względem układu technologicznego rozróżnia się dwa rodzaje wytwórni:
- wytwórnie dwustopniowe (niskie),
- wytwórnie jednostopniowe (wysokie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W wytwórniach jednostopniowych materiały składowe podnosi się jeden raz do poziomu umożliwiającego przygotowanie masy betonowej przy transporcie materiałów do odpowiednich maszyn pod wpływem działania własnego ciężaru, natomiast w wytwórniach dwustopniowych materiały podnosi się dwukrotnie: najpierw do silosów i następnie po raz drugi z dozatorów do betoniarki. Schemat technologiczny wytwórni dwustopniowej. Przenośnik taśmowy z zasilaczem przenosi kruszywo na najwyższy poziom wytwórni, gdzie zostaje ono rozsortowane przesiewaczem na poszczególne frakcje (uprawnienia budowlane).
Porównując zalety i wady wytwórni jedno- i dwustopniowych można stwierdzić, że wytwórnie jednostopniowe charakteryzują się:
- krótszym czasem trwania jednego cyklu, a tym samym większą wydajnością,
- większymi możliwościami mechanizacji i automatyzacji procesów produkcyjnych,
- potrzebą bardziej wydajnych i kosztowniejszych urządzeń do podnoszenia składników masy betonowej,
- potrzebą wyższej, a więc kosztowniejszej obudowy.
Wytwórnie dwustopniowe
Wytwórnie dwustopniowe natomiast charakteryzują się:
- niższą obudową,
- mniej kosztownymi urządzeniami do podnoszenia składników,
- łatwiejszym montażem,
- zwiększonym czasem cyklu produkcyjnego (program egzamin ustny).
Wykazane zalety i wady obu systemów wytwórni powodują, iż wytwórnie dwustopniowe są bardziej racjonalne przy małych i średnich wydajnościach, natomiast jednostopniowe przy średnich i dużych wydajnościach.
Wśród inwentarzowych wytwórni masy betonowej wyróżnia się:
- wytwórnie o małej wydajności, łatwe do przenoszenia,
- wytwórnie o średniej i dużej wydajności, których praca w jednym miejscu powinna trwać co najmniej 2 lata.
Przemysł polski produkuje wytwórnie o małej wydajności (7 m8/godz), tzw. węzeł betoniarski WB-2 (opinie o programie). Na całość wytwórni składają się: zbiornik cementu o pojemności 25 t wraz z dozatorem 1, betoniarka 500 1 o mieszaniu przymusowym 2, łopata mechaniczna o wydajności 25 mtygodz z dozatorem kruszywa 3, ścianki oddzielające frakcje kruszywa 4.
Łączny ciężar elementów wytwórni bez ścianek wynosi 10 700 kG, a zainstalowana moc silników 13,8 kW.
Wytwórnie zautomatyzowane. W wytwórniach tych wszystkie czynności, począwszy od odmierzenia składników mas betonowych, a skończywszy na załadunku na środki transportowe, odbywają się w sposób w pełni zautomatyzowany.
Wytwórnie te mogą być pod względem układu technologicznego budowane jako dwustopniowe i jednostopniowe. Typowym przykładem wytwórni dwustopniowej mogą być wytwórnie budowane przez firmę. Schemat wytwórni jednostopniowej typu wieżowego o wydajności 75, 100 i 250 m3 betonu na godz produkowanej przez firmę Vogele. Bliższe dane o wytwórniach mas betonowych można znaleźć w tomie VI Budownictwa betonowego (segregator aktów prawnych).
Przy lokalizacji wytwórni mas betonowych należy mieć na uwadze, iż maksymalna odległość wytwórni od miejsca wbudowania masy betonowej podyktowana jest:
- możliwością rozwarstwiania się masy betonowej w czasie dłuższego jej transportu,
- stratą na transport pewnej ilości czasu z dysponowanych 2 godzin (od początku wiązania) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32